Trine 2 Ön İnceleme

Serüven Başlıyor

Trine 2 ss 9

Gerçek zamanlı ışık-gölge efektleri tek kelimeyle muazzam.

Trine 2’ye girdiğimizde dikkatimizi çeken ilk şey görseller oluyor, tıpkı ilk oyunda olduğu gibi. Ancak tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi bu kez ortada çok daha güçlü bir sonuç duruyor. Frozenbyte, ilk oyunun etkileyici görsel derinliğini mümkün olabilecek her açıdan geliştirmiş ve daha da derinleştirmiş. Renk paleti hiç olmadığı kadar canlı, dokular hiç olmadığı kadar detaylı, animasyonlar hiç olmadığı kadar yumuşak, gerçek zamanlı ışıklandırma ve gölge efektleri hiç olmadığı kadar “gerçek”. Kuzeyli dostlarımız, ekranda nefes alan ve elimizi uzattığımızda sanki dokunabilecekmişiz gibi duran büyüleyici bir görsellik yaratmayı başarmışlar kesinlikle. Trine 2’nin yalnızca 2.5 boyutuyla raflara büyük iddialarla çıkan birçok 3 boyutlu dev yapımdan daha etkileyici ve ikna edici görünüyor olması nasıl açıklanır bilemiyorum.

Ari Pulkkinen’in muhteşem besteleri de bu büyülü atmosferin en büyük tamamlayıcısı olmaya devam ediyor bir kez daha. Yumuşacık bir yastığın arka yüzünü andıran rahatlatıcı ses tonuyla ilk oyuna unutulmaz bir masalsı lezzet katan “anlatıcı” da bizleri yalnız bırakmıyor pek tabii. Ve görünüşe bakılırsa karakterlerimiz de eğlenceli hallerinden hiçbir şey kaybetmemiş gibiler. 

Trine 2, özünde hala fizik tabanlı bulmacalarla dolu 2D bir platform oyunu elbette. Karşımıza çıkan bulmacaları çözüp engelleri aşabilmek için kahramanlarımızın farklı yeteneklerine ihtiyaç duyuyor ve karakterler arasında istediğimiz anda dilediğimiz gibi geçiş yapabiliyoruz. Yani oynanış açısından büyük değişikliklere sahip olduğumuz söylenemez. Büyücü Amadeus hala ateş büyüsü atamıyor mesela. Ancak artık mana’sı sınırsız. Böylece kutu yaratırken dilediğimiz kadar deneme yapabiliyor, objeleri kaldırıp sağa sola taşırken mana biter mi diye endişelenmiyoruz. Pontius ise oyuna kılıç ve kalkanın yanı sıra, ilk oyunda sonradan açtığımız heybetli savaş balyozuna sahip olarak başlıyor. Zoya ise yayı ve yüksek platformlara ulaşmasını sağlayan halatı ile ilk oyundan nasıl hatırlıyorsak öyle. Evet, çok seksi…

Trine 2 ss 10İlk oyunda da olduğu gibi tecrübe puanı küreciklerini toplayarak kahramanlarımı yeni yeteneklere kavuşturabiliyoruz. Örneğin Amadeus ile karşımıza çıkan goblin’leri tutup havada sallandırabiliyor veya Pontius ile elimizdeki koca balyozu fırlatabiliyoruz. Zoya ise düşmana görünmeden ilerleyebileceği bir stealth yeteneğine sahip olabiliyor oyunun ilerleyen kısımlarında. Hatta ateşli okların yanı sıra dondurucu ve patlayıcı oklar da kullanabiliyor. Ayrıca sağda solda bulacağımız hazine sandıklarından işe yarar büyülü eşyalar ve silahlar çıkabileceği gibi sanatsal tablolar ve enteresan şiirler de çıkabiliyor artık.

7 Yorum

  1. Ziyaretçi

    TÜRKÇE DİL DESTEĞİYLE GELİYOR. Bunun belirtilmemiş olması üzücü. Oysa Osmanlı döneminde geçen AC bile bu destekten yoksun( Üstelik adamlar sonradan eklemesinler diye dil dosyasına da kilit vurmuşlar!!! Bu nasıl Türkçe kinidir !?)

Bir cevap yazın