Trine 2 Ön İnceleme

Vakti zamanında üç cesur kahraman varmış, Trine denilen kadim zamanlardan kalma tılsımlı bir obje tarafından seçilmiş. Bu üç kahramanın ilki bir büyücüymüş; Amadeus. Belki büyücülerin en yüreklisi ve en güçlüsü değilmiş Amadeus, ama son derece zeki ve mantıklıymış. Pontius ise bir şövalyeymiş; krallığın korkusuz koruyucusu… Söz konusu lezzetli yemek, iyi içki ve savaşmak olduğunda akan sular dururmuş bu yürekli savaşçı için. Ve Zoya… Gizemli bir hırsız… Onu bulutlu bir gecede yanımızdan süzülerek geçen bir gölge olarak görebilirmişiz sadece…

 Bu üç kahramanın nasıl bir araya geldiğini başka bir hikayede dinlemiş olmalısınız. Şimdi ise ormanda çok daha gizemli ve sihirli bir şeyler vuku buluyor. Ve Trine, cesur kahramanlarımızı bir kez daha çağırıyor…

Trine 2 ss 7Yarattığı daha önce eşini benzerini görmediğimiz devrimsel bir deneyim değildi belki. Ancak hiç şüphe yok ki Trine, 2009’un Temmuz ayında yayınlandığında platform/ bulmaca türü için taptaze bir soluktu ve kısa süre içerisinde her yaştan her oyuncu için tüm zamanların en çarpıcı platform oyunlarından biri haline geldi. Bu başarının sırrı ise, yalnızca ustaca tasarlanmış eğlenceli fizik tabanlı bulmacalarda veya Blizzard’ın efsane platform oyunu The Lost Vikings’i hatırlatan karakterler arası geçiş yapma mekaniğinde saklı değildi pek tabii. Finlandiyalı Frozenbyte, platform öğeleri ve fizik tabanlı bulmacaların doğasındaki eğlence unsurunu masalsı bir hikaye anlatımı, eğlenceli karakterler, iki boyutlu olmasına rağmen muazzam bir görsel derinlik ve bütün bunları kusursuz bir şekilde tamamlayan etkileyici müziklerle artistik bir şekilde harmanlamayı başarmış ve sonsuza dek içinde yaşamak isteyebileceğimiz büyüleyici bir oyun dünyası ile keşke hiç bitmese diyeceğimiz harika bir oyun deneyimi yaratmıştı.

Trine 2 ss 82010’un Haziran ayına kadar resmi olarak duyurulmamış olsa da; Trine’ı sonuna kadar oynamış olan herkes, Frozenbyte’ın bizleri bir kez daha bu büyüleyici dünyaya davet edeceğinden emindi.

Görünüşe bakılırsa Kuzeyli dostlarımız, uzun süreli bekleyişin ve birkaç ufak ertelemenin ardından nihayet bizlere daha fazlasını sunmak için hazır. Zira Trine 2, çok büyük bir aksilik olmazsa Aralık ayında Steam, PSN ve XBLA üzerinden oyunseverlerle buluşacak. Üstelik PC versiyonu, çok büyük bir aksilik olmazsa Türkçe altyazı desteğiyle birlikte gelecek bu kez (en kötü ihtimalle sonradan eklenecek).

Şu an ise sadece oyunu ön sipariş edenlerin ve oyun basınının katılabildiği beta test süreci başlamış durumda. Eh bizler de Finlandiyalı dostlarımızın bize sunduğu imkandan faydalandık ve Trine 2’nin betasına katılarak sizler için muhteşem ilk iki bölümü suyunu çıkarırcasına oynadık.

7 Yorum

  1. Ziyaretçi

    TÜRKÇE DİL DESTEĞİYLE GELİYOR. Bunun belirtilmemiş olması üzücü. Oysa Osmanlı döneminde geçen AC bile bu destekten yoksun( Üstelik adamlar sonradan eklemesinler diye dil dosyasına da kilit vurmuşlar!!! Bu nasıl Türkçe kinidir !?)

Bir cevap yazın