Trine 2 İnceleme

Savaşçı, Hırsız, Hokkabaz…

Trine 2 ss 17Trine 2 bizleri ilk oyunun bilmemkaç yıl sonrasında yaşananlara götürüyor. Kahramanlarımız, Trine denilen kadim zamanlardan kalma tılsımlı kristalin yardımıyla krallığı içine düştüğü kaosun ve türlü kötülüklerin elinden kurtarmış, arzu ettikleri yaşamlara dönmüşlerdir. Sevdiği kadınla evlenip çoluk çocuğa karışan Amadeus, gizli gizli ateş topu büyüsü çalışmalarına devam etmekte; Zoya, kıymetli hazinelerin izini sürmekte; Pontius ise muhtemelen bir yerlerde en nefis yiyeceklerle en kaliteli içkileri mideye indirmektedir…

Ta ki Trine onları tekrar çağırana ve ruhlarını bir kez daha tek vücutta birleştirene kadar…

Trine 2 ss 19

Frozenbyte, ilk oyunun aksine düşman çeşitliliğini de yakalamış. Ancak hiç savaş olmasa da şikayetçi olmazdık muhtemelen.

Şunu baştan söyleyeyim. Trine 2’den öyle ödül alacak derinlikte bir hikaye beklemeyin sakın. En az ilk oyununki kadar sıradan ve hafif bir “dünyayı kurtarma” hikayesi bu. Hatta karakterler bile eğlenceli olmalarına rağmen son derece stereotipler. Fakat tüm bu hikayenin ve karakterlerin masalsı anlatımı, dudak uçuklatan bir görsel derinlik ve Ari Pulkkinen’in muazzam besteleri ile bir araya geldiğinde ortaya öylesine harika bir ahenk, öylesine kusursuz bir atmosfer ve öylesine büyüleyici bir oyun dünyası çıkıyor ki, duygularımızı tarif edecek kelimeleri seçmekte zorlanmaya başlıyoruz. Evet, tıpkı ilk oyundaki gibi… Ancak hiç kuşku yok ki Frozenbyte, Trine 2 ile bu formülü birkaç yüz fersah öteye taşımayı başarıyor. Belki bir devrimden değil, ama esaslı bir evrimden bahsedebiliriz burada.

Evet, oyuna ilk adımı attığınızda, hatta henüz daha oyunun menüsündeyken ilk dikkatinizi çekecek şey oyunun grafikleri olacak muhtemelen. Açıkçası Frozenbyte, ilk oyunun etkileyici görsel derinliğini mümkün olabilecek her açıdan geliştirmeyi ve derinleştirmeyi başarmış. Renk paleti hiç olmadığı kadar canlı, karakter modelleri hiç olmadığı kadar detaylı, animasyonlar hiç olmadığı kadar yumuşak, dokular hiç olmadığı kadar kaliteli, gerçek zamanlı ışıklandırma ve gölge efektleri hiç olmadığı kadar “gerçek”, bölüm tasarımları hiç olmadığı kadar zengin… Kuzeyli dostlarımız, sanat yönetimi anlamında öylesine güçlü, öylesine detaylı, öylesine pürüzsüz ve kusursuz bir iş çıkarmış ki ortaya, ekrana elimizi uzattığımızda sanki dokunabilecekmişiz gibi duran ve gerçekten nefes aldığını hissedebileceğimiz büyüleyici bir dünya yaratmayı başarmışlar kesinlikle. Trine 2’nin yalnızca 2.5 boyutuyla yarattığı bu görsel derinlik, raflara büyük iddialarla çıkan çoğu AAA oyunun yakalayamadığı ve asla yakalayamacağı türden. Açıkçası Trine 2, yalnızca bu yılın değil tüm zamanların en etkileyici görünen oyunlarından biri ve hatta eminim pek çoğunuz için listenin ilk sırasına yerleşecek.

Tabii bu heyecan verici atmosferin yaratılmasında oyunun ses kurgusunun da payı çok büyük, daha önce de vurgulamaya çalıştığım gibi. Ari Pulkkinen’in toplam 57 dakikalık birbirinden lezzetli 21 bestesi bir yana, yumuşacık bir yastığın arka yüzünü andıran rahatlatıcı ve serin ses tonuyla ilk oyuna unutulmaz bir masalsı lezzet katan “anlatıcı” da bizleri yalnız bırakmıyor. Hatta kahramanlarımız da o eğlenceli hallerinden en ufak bir şey kaybetmemişler.

Trine 2 ss 18

Bu sevimli arkadaşı kim kızdırdı?

Frozenbyte’ın bölüm tasarımlarında yakaladığı çeşitlilikten de bahsetmeden geçmek olmaz. Evet, aslında hala ormanlarda, bataklıklarda, kalelerde, şatolarda ve mağaralarda fink atıyoruz ilk oyundakine benzer bir şekilde. Ancak kardeş Finliler bu kez her bir bölümde farklı bir görsel doku, farklı bir tat ve farklı bir atmosfer yakalamayı başarmışlar. Dahası her bir bölüm kendine has bulmacalara da sahip bu kez. Ah, evet bulmacalar. Neredeyse unutuyordum…

4 Yorum

 1. Yusuf Hitay

  hiç tereddütsüz söyleyebilirim ki son yıllarda oynadığım en iyi bilgisayar oyunu. ilk oyun gerçekten harikaydı ancak çok da değiştirmeden ilk oyunun üzerine çıkılmış diyebilirim. grafik konusunda cidden sınırlar zorlanmış, hem de bir platform oyunu için bayağı bir zorlanmış.

  yerel olarak co-op oynayacaksanız ve gamepad sorunu yaşıyorsanız 1.07 yamasını kurmanız işe yarayacaktır.

  oynayın,oynatın efendim. frozenbite gözlerinden öpüyorum.

  uğur bey ellerinize sağlık, güzel inceleme olmuş. e oyun güzel en nihayetinde 🙂

  ayrıca captcha yazı rengi siyah gözüküyor, bir el atarsanız sevinirim.

 2. onur_

  Tek kelimeyle muhteşem bir oyun olmuş. Ne desem az kalır masal gibi etkilendim ya. Bulmaclar falan o kadar güzel ki. Portal 2’den sonra beni benden aldı Trine 2.DLC falan gelcekmiş dört gözle bekliyorum. Bizlerin adına teşekkürlerimizi iletin Frozenbyte’dekilere.

 3. untitled 1

  kesinlikle mükemmel olmuş.. ilkini de zaten bir kaç defa oynamıştım. ikincisini de başlayınca bırakamıyorum. yarattıkları atmosfer, destekleyici müzikler, yaşattıkları deneyim mükemmel ötesi..
  evet katılıyorum birinci oyunun üzerine koymuşlar ancak kim istemez ki trine gibi bi oyunun aynısından çok daha fazlasını.. çabuk bitmesin diye azar azar oynuyorum : )
  co-op seçenekleri oyuna değer katan en önemli şeylerden biri olmuş.. bir de su bulmacaları… en sevdiğim ^^
  bu arada inceleme de bu mükemmel oyuna yakışacak kalitede olmuş frozenbyte ekibinin de sizin de ellerinize sağlık..

Bir cevap yazın