Trine 2 İnceleme

Bizlere yaşattığı daha önce eşini benzerini görmediğimiz devrimsel bir deneyim değildi belki. Ancak Trine, 2009’un Temmuz ayında piyasaya çıktığında fena halde birbirine benzemeye başlamış oyunlar arasında taptaze bir soluktu kesinlikle ve kısa süre içerisinde her yaştan her oyuncu için asla unutulmayacak platform/ bulmaca oyunları arasına girmeyi başardı. Bu çarpıcı başarının sırrı ise yalnızca ustaca tasarlanmış eğlenceli fizik tabanlı bulmacalarda veya Blizzard’ın efsane platform oyunu The Lost Vikings’i hatırlatan karakterler arası geçiş yapma mekaniğinde saklı değildi pek tabii. Finlandiyalı Frozenbyte, platform öğeleri ile fizik tabanlı bulmacaların doğasındaki zorlu ve eğlenceli oynanış mekaniklerini masalsı bir hikaye anlatımı, eğlenceli karakterler, iki boyutlu olmasına rağmen muazzam bir görsel derinlik ve ruhu dinlendiren leziz müziklerle öylesine yoğun ve etkileyici bir şekilde harmanlamıştı ki, kendimizi bütün tehlikelerine rağmen sonsuza dek içinde yaşamak isteyebileceğimiz büyüleyici bir oyun dünyasının ve keşke hiç bitmese diyeceğimiz harika bir deneyimin içinde buluvermiştik.

Trine 2 ss 22

Oh, şu manzaraya bir bakın...

Kabul edelim, bu pek beklenen bir başarı değildi aslında. Evet, Trine henüz çıkmadan önce birkaç oyun editörü tarafından E3 2009’un en iyi indirilebilir oyunu seçilmişti belki, lakin bağımsız bir oyunun 1 milyonluk satış barajını devirmesi de pek alışıldık bir durum değildi. Bu şaşırtıcı başarının ardından bir devam oyunu gelmesi de kaçınılmazdı tabii ve açıkçası hiç kimse bu lezzetli fikre hayır diyemezdi. Ne var ki bu kocaman kalpli minik oyun stüdyosu, bütün beklentilerin ve tüm o sevimsiz endüstri trendlerinin aksine aceleci davranmamayı tercih etti. Hatta Haziran 2010’a kadar Trine 2’ye dair tek bir fısıltı dahi işitmedik, kalbimizin sesi dışında…

Neyse ki artık daha fazla beklemek zorunda değiliz. Hayalini kurduğumuz devam oyunu, uzun süren meraklı bekleyişin ve ilkbahar aylarından bu yana yaşanan ufak ertelemelerin ardından nihayet karşımızda duruyor.

Sonuç ise… nasıl desem… bir nevi “aynısından daha fazla”, hatta çok daha fazla…! Durun, en iyisi biraz daha derinlere ineyim!

Trine 2 ss 14

Öyle sanıyorum ki; Trine 2’ye ilk oyunu oynamış olanlar ve oynamamış olanlar için iki farklı açıdan yaklaşmamız en doğrusu.

Eğer gizemli hırsız Zoya, endişeli hokkabaz Amadeus ve korkusuz savaşçı Pontius’a ilk serüvenlerinde eşlik edip krallığı karanlık ve sinsi sihirin pençesinden kurtardıysanız, bu kez daha büyük, daha güzel, daha epik, daha eğlenceli, daha etkileyici ve çok daha heyecan verici bir deneyim sizleri bekliyor.

Ha yok eğer hala ilk oyunu oynamadıysanız veya tuhaf bir şekilde adını dahi duymadıysanız, ilk paragrafı bir kez daha dikkatlice okuyun derim. Zira bu, zevkleriniz ne olursa olsun aşık olacağınız destansı bir serüvenin ilk adımı olabilir.

Trine 2 ss 16

Eğer etkilenmediyseniz bir de hareket halinde görün derim...

Şimdi dilerseniz biraz daha derinlere inelim ve Trine 2’nin büyülü dünyasında bizleri neler bekliyor bir bakalım.  

4 Yorum

 1. Yusuf Hitay

  hiç tereddütsüz söyleyebilirim ki son yıllarda oynadığım en iyi bilgisayar oyunu. ilk oyun gerçekten harikaydı ancak çok da değiştirmeden ilk oyunun üzerine çıkılmış diyebilirim. grafik konusunda cidden sınırlar zorlanmış, hem de bir platform oyunu için bayağı bir zorlanmış.

  yerel olarak co-op oynayacaksanız ve gamepad sorunu yaşıyorsanız 1.07 yamasını kurmanız işe yarayacaktır.

  oynayın,oynatın efendim. frozenbite gözlerinden öpüyorum.

  uğur bey ellerinize sağlık, güzel inceleme olmuş. e oyun güzel en nihayetinde 🙂

  ayrıca captcha yazı rengi siyah gözüküyor, bir el atarsanız sevinirim.

 2. onur_

  Tek kelimeyle muhteşem bir oyun olmuş. Ne desem az kalır masal gibi etkilendim ya. Bulmaclar falan o kadar güzel ki. Portal 2’den sonra beni benden aldı Trine 2.DLC falan gelcekmiş dört gözle bekliyorum. Bizlerin adına teşekkürlerimizi iletin Frozenbyte’dekilere.

 3. untitled 1

  kesinlikle mükemmel olmuş.. ilkini de zaten bir kaç defa oynamıştım. ikincisini de başlayınca bırakamıyorum. yarattıkları atmosfer, destekleyici müzikler, yaşattıkları deneyim mükemmel ötesi..
  evet katılıyorum birinci oyunun üzerine koymuşlar ancak kim istemez ki trine gibi bi oyunun aynısından çok daha fazlasını.. çabuk bitmesin diye azar azar oynuyorum : )
  co-op seçenekleri oyuna değer katan en önemli şeylerden biri olmuş.. bir de su bulmacaları… en sevdiğim ^^
  bu arada inceleme de bu mükemmel oyuna yakışacak kalitede olmuş frozenbyte ekibinin de sizin de ellerinize sağlık..

Bir cevap yazın