Transition Uçan Otomobile Trafiğe Çıkış İzni Verildi

Ayağımız gerçekten yerden kesilebilir.

Amerikan otoyol güvenliği idaresi Terrafugie‘nin ürettiği Transition (dönüşüm) adlı uçabilen otomobile trafiğe çıkış izni verdi. Transition 1970 yılında yayınlanan kara taşıtları güvenliği standartlarını tümüyle karşılayabilen ilk uçabilen “karma” taşıt unvanını kazanmayı da başardı. Katlanabilir kanatlı uçabilen otomobilinizi yollarda B sınıfı ve üstü sürücü belgenizle sürebilseniz de, havalanmanız için uçuş lisansınızın bulunması gerekiyor.

Terrafugia Transition uçabilen otomobil gökyüzünde

Terrafugia Transition uçabilen otomobil gökyüzünde (Galeri için tıklayınız)

Transition’ın gerçekten de kullanılabilir bir taşıt olduğunu söyleyen piyasa uzamanları ise bazı tasarım ve yedek parça sorunları nedeniyle modelin yaygın satışına kısa sürede geçilmesini beklemediklerini belirtiyorlar. Her ne kadar Terrafugie firması Transition ile çok kısa süre içerisinde kitleleri yeryüzünde sürünmekten kurtaracaklarını öne sürse de, şimdiden 2011 yılına ait bazı planları 2012 yılına ertelemesi, uzmanların görüşlerinin doğru olabileceğini gösteriyor.

Bizler yine de umutları canlı tutmak adına hazırladığımız Transition resim galerisini ve bir videosunu sizlerle paylaşalım.

Bir cevap yazın