Transformers: Dark of the Moon

Ben Transformers’ın gittiği yönü, filmlerin tarzını pek beğenmiyorum açıkçası. İlk filmi izledikten sonra diğerlerini izleme isteği duymadım bile, karakterler sığ, hikaye sığ, aksiyon sahneleri sahte gelmişti çünkü. Tamam, bir Transformers’dan Frost/Nixon derinliğinde bir film beklemiyorum elbette ama bu derece boş bir film olacağını da düşünmemiştim. “Transformers evreninden daha farklı nasıl bir film çıkabilir ki?” diye soranlar olacaktır elbette ancak karakterlerin ve evrenin inandırıcılığının nasıl arttırılabileceğini yapımcılar düşünmeli, ben değil.

Transformers 1

Acaba Dark of the Moon sıradan bir film oyununun ötesine geçebiliyor mu?

Üçüncü Transformers filminin çıkmasına yakın filmden önceki olayları anlatan ve ikinci filmle üçüncü film arasındaki boşluğu dolduran oyunda raflardaki yerini aldı. Peki film oyunlarından beklentilerin Wolverine: Origins, Alice in Wonderland gibi oyunlar sayesinde yükselmeye başladığı şu dönemde oyuncuları etkileyebilecek bir oyun mu acaba? Bu sorunun cevabı ilerleyen sayfalarda.

25 Yorum

  • LORDTEK

   Beğenmek zaten öznel bir durum değil midir? Geri kalan incelemedeki grafik kalitesi, makineyi yorması gibi nesnel konularda farklı düşünceniz varsa paylaşmayı deneyebilirsiniz.

   • Halit

    kimsenin avukatlığını yapmayın kardeşim, herkes kendi yorumunu yapıyo.

 1. desert_rain

  Çok öznel, anlaşılmaz kötü kötü kötü demekten ileri gitmeyen bir inceleme olmuş. Hani site editörü değilde bir forum kullanıcısı olsa anlayacağım. Bu sitende çok nadir güzel incelemeye denk geldim. Oyunun sesleri nasıldır, mekan tasarımları nasıldır, oyun nerelerde geçiyor, fizikleri nasıl oyunun… gibi bir sürü konu varken kötü kötü kötü, oyuncağı da kötü, filmide kötü vs vs. şeklinde yapılan, en sonda “55 puan bile fazla açıkcası” ile biten iğrenç bir inceleme. 55 puan fazla ise neden 55 veriliyor anlamadım, 40 ver 45 ver kaçsa puanı onu ver.

  Bu yorumu yazarken fark ettim ki. Tom’s oyun’da okuduğum hiç bir incelemeyi şimdiye kadar oyun alırken, seçerken dikkate almamışım. Biraz düşünmeniz gerek bu neden böyle diye.

  • Uğur Yurtsever

   Evet desert_rain oyun seçerken niçin THG’yi dikkate almamış bir düşünmemiz gerekiyor sanırım. Bu gerçekten bizim için bir çıta, bir kilometre taşı falan olmalı.

   Ya da belki de işini doğru yapan birkaç kişiden biri olduğumuz içindir böyle olmuştur. 🙂

   Neyse, yayınladığımız 200’den fazla incelemenin herhangi biri için değil de utanmadan AAA kalibresinde fiyatlandırılmış kalitesiz bir oyun için yorum yapmış olmanız amacınızı gösteriyor zaten.

   Bu arada oyun incelemesi dediğimiz şey belli kriterler içerisinde olmak kaydı şartıyla kişisel deneyimlere dayalı, öznel ve fazlasıyla taraflı bir iştir (tıpkı bir sanat eseri analizi gibi). Bunun aksini iddia eden veya inanarak yapan birileri varsa da buyursunlar ciddi bir şekilde muhatap alabileceğimiz bir kimlikle çıksınlar, güzelce tartışalım.

   Yine de dürüst olmam gerekirse Oruç’un incelemesi önceki yazılarına bakınca beni de pek doyurmadı. Ancak kendisi bu oyunu böyle anlatmayı tercih etmiş ve açıkçası ilkokul Türkçesi ile yazılmış ve 8 sayfa boyunca oyunun menülerini ve tuşlarını anlatmaktan ileri gitmeyen bir sürü incelemeden de güzel olmuş.

   • desert_rain

    İlk olarak “iğrenç bir inceleme” diyerek uslubumun sert oldugunu fark ettim, kusura bakmayın. Bu kısmı “kötü bir inceleme” olarak düzeltmek isterim”.

    Ben fikirlemi üçüncü paragraftan başlayarak söyleyelim. Oyun incelemesi kişisel deneyimden etkilenir ama bununda bir ölçütü vardır. Mesela demişsin ki AAA olarak fiyatlandırılan bir yapım. Ben oyunun fiyatına bakmamıştım ama fiyatının AAA seviyesinde oldugunu senin yorumunda öğrendim. Oysa bu inceleme içinde geçmeliydi. Bunun dışında, oyunun kaplamaları nasıldır, fizikleri hesaplamaları nasıldır, vuruş hissi nasıldır. Multiplayer kotu denmiş ama ben hala multiplayer modlarını, haritalarını merak ediyorum. Multiplayer nasıl tasarlanmış merak içindeyim hala. Oyunun seslendirmeleri nasıl (optimus’u filmde ki dayı mı seslendirmiş)? Multiplayer alt yapsı ne durumda? Laglar var mı, serverlar dedicated mı? Daha boyle bir çok şeyden bahsederim. Bunlar oyunun kalitesini belirleyen ve kesinlikle öznel olmayan konular. Oyun genel itibarı ile kötü olabilir(zaten hiç bir transformers oyununu oynamadım) ama daha çok ayrıntı ve nesnel veri de bekliyorum. Cogu inceleme de boyle olur zaten. İnceleme ayrıntılı olur, renk paletide olur( ki bir oyunun en öncemli parcalarındandır). Bir arakdaşın dediği gibi bu oyun yorumu olmuş.

    İşinizi iyi ve düzgün yaptığınızı düşünüyorsanız, benim yorumlarımı – ki ilk defa burda yorum yaptım- dikkate alıp almamak keyfinize kalmış. Ben bir okuyucu ve oyun geliştiricisi olarak fikirlerimi söyledim. Yorum yapmamda ki amacım da kötü olan bir incelemeye kötü demek.

   • Halit

    inceleme sayfalarında video koyarlardı, artk onuda yapmıyorlar. bu arada neslek güzel. tebrik ederim, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

   • Halit

    hocam tek bildikleri (sürüş dinamiği) bu yüzden birçok oyun egale oluyor.
    bu sürüş dinamiği ne demektir? göreceli bir kavrammıdır yani her oyuncunun kendine has bi sürüş dinamiği algısı varmıdır?
    eyer varsa bunlar kafadan oyunlara önyargılı davranıyorlar.

   • Uğur Yurtsever

    Tekrar merhabalar,

    Öncelikle üslubunuzu yumuşattığınız için teşekkürler. Zaten incelemelerimizin büyük bir kısmına bakarsanız yorumunuzda belirttiğiniz noktaların çok ama çok çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Makalenin yazarı olarak Oruç da zaten bu konuda gerekli açıklamayı yapmış. İkna edicidir veya değildir, kararı verecek olan okuyucudur. Buna bir itirazımız olması mümkün değil.

    Lakin madem yalnızca bir oyunsever değil aynı zamanda bir oyun geliştiricisisiniz, söylediklerinizi farklı bir açıdan değerlendirip kafamda oluşan soru işaretini de sizinle paylaşmam gerekiyor.

    Bir önceki yorumunuz bakınca yayınladığımız bütün incelemeleri takip ettiğinizi ve hemen hepsinin kötü, yetersiz ve yanlış olduğunu düşündüğünüz anlaşılıyor. Peki o zaman neden ilk yorumu yapmak için bu yazıyı seçtiniz? Madem önceki yazılarımızla ilgili de genel bir yargınız var, pekala düşüncelerinizi spesifik olarak daha önce de belitebilirdiniz. Kusura bakmayın ama “zaten sizi hiç sevmezdim” tipinde yorumlar bana samimi gelmiyor, sanki başka bir amaca hizmet ediyormuş gibi (benzerlerini çok gördüğümüz için böyle söylüyorum).

    Bununla birlikte birçok mecradan %1000-1500 daha az çalışanımız olmasına rağmen işimizi küresel standartların üzerinde yaptığımızı düşünüyorum. En azından incelemelerin çok büyük bir kısmı için durum böyle. Zaten bir inceleme seçip benzerleriyle kıyaslarsanız söylemek istediğimi daha net anlayabilirsiniz. Elbette eleştiriye açığız. Ancak zaten fazlasıyla, hatta içine entelektüel derinlik katarak yaptığımız şeyleri bize anlatarak eleştiri yapmak pek doğru değil. Bu bizi zaten okumadığınızı gösteriyor. Wikipedia’dan ön inceleme devşirmediğimiz veya bozuk bir dille yazılmış 2 cümlelik haberler pompalamadığımız için de bize kızamazsınız sanırım.

    Elbette kötü olan bir şeye kötü deme özgürlüğüne (hatta fazlasına) sahipsiniz. Biz de mantıklı argümanlar geldiği takdirde dikkate alıp dersler çıkarmalıyız. Sadece söylediğiniz şeyler bana samimi gelmedi ve bir oyun geliştiricisiyim dediğiniz için biraz irdelemek istedim, umarım kusura bakmadınız.

    Bu arada bir oyun geliştirici olmak gerçekten müthiş bir şey; ancak bu oyundan anlamanın veya nasıl oyun analizi yapılır çok iyi bilmenin bir kanıtı değil (böyle bir şey söylememişsiniz ama genelde böyle bir algı oluşabiliyor). Sektör, Hydrophobia gibi gerçekten skandal derecesinde kötü ve bozuk ticari oyunlar yapıp üstüne de bu oyunu beğenmeyen editörlere hakaretler ve tehditler savuran geliştiricilerle kaynıyor.

    Neyse bu kadar uzun irdelediğim için yeni oyununuz çıktığında bize yollamazsanız (ki satın alıp yine inceleriz) kalbimiz kırılır. :))

   • desert_rain

    Ben sizi eskiden de beğenmezdim tarzı bi şey demedim ama oyun alırken THG de bu oyunu çok övmüştü ya da THG bu oyuna dusuk puan vermişti şeklinde hiç bi sey aklıma gelmedi. Oysa hepsini olmasa da oyun incelemelerinizi okuyorum (en son duke nuke ile limbo’yu okumustum galiba).

    Neden ilk defa yazdığım ise, ilk defa bi inceleme bu kadar yüzeysel geldi. İnternette bir yerlere bir seyler yazacak çok zamanım olmuyor(artistlik yapıyormuşum gibi duruyor). Madem tartışma açıldı bunun üstüne açıklayayım bende.

    Ben oyun geliştiricisiyim ve incelemeden anlarım gibi bi tavrım da yok bu arada. Zaten boyle demediğimi belirtmişsin. Son 1.5 senede ancak 10 tane oyun oynamışımdır ki onlarda hit oyunlar. Bu durumda zaten oyunlar hakkında pek yorum yapamıyorum. Ancak incelemeler ile piyasayı takip etmeye çalışıyorum. Bu inceleme de bana gore eksik oldugundan dolayı eleştirimi aldı.

    Oyunumuz ilk olarak Android çıkacak sonra da iOS’a port edilecek. Oyun deneysel olacak ki bu aslında 5. deneysel çalışmamız. Daha once bir FPS, bir uzay gemisi vurmaca, bir uçak simulasyonu gibi deneysel çalışmalarımız oldu ancak pek bir seye benzemediler. Bizde yayınlamadık. Bu defa ümitliyiz. Tecrubemiz yeterli seviyeye gelmiştir diye umut ediyoruz.

   • Uğur Yurtsever

    Tekrar merhaba,

    “Bu sitende çok nadir güzel incelemeye denk geldim.” ve “Bu yorumu yazarken fark ettim ki. Tom’s oyun’da okuduğum hiç bir incelemeyi şimdiye kadar oyun alırken, seçerken dikkate almamışım. Biraz düşünmeniz gerek bu neden böyle diye.” cümleleri bende o izlenimi yarattı. Yanlış anlaşılma olduysa üzgünüm.

    Oyununuz çıktığında bizi de haberdar edersiniz. Zira yakın zamanda iOS oyunlarını tanıtıcı bir şeyler yapmayı planlıyoruz.

   • Tahir Meylani

    “Bu sitende çok nadir güzel incelemeye denk geldim.” ve “Bu yorumu yazarken fark ettim ki. Tom’s oyun’da okuduğum hiç bir incelemeyi şimdiye kadar oyun alırken, seçerken dikkate almamışım.

    “Çok nadir güzel incelemeye denk geldim” tarafını anlayabiliyorum. İncelemelerimizi beğenmemiş olabilirsin. Ama sadece meraktan soruyorum. Daha önce hangi oyunu satın alırken herhangi sitenin bir oyuna verdiği yüksek puan aklına geldi ki?

    Çünkü bu, bugüne kadar duyduğum en garip cümlelerden biri olmuş. Bir oyun hakkında fikir sahibi olmak için önce oyun hakkında yayınlanan haberlere, daha sonra yayınlanan videolara, resimlere göz atarız. Daha sonra incelemeler düşer, arkadaşlardan bir şeyler duyarız, varsa demosunu oynarız, çok sabırsızsak youtube’dan oynanış videolarına bakarız, ve daha oyunun satıldığı markete gitmeden önce kafamızda bir fikir oluşur, öyle değil mi?

    Hakkında daha önce bilgi sahibi olmadığımız bir oyunu mağazada görüp “aa evet THG Oyun bunu beğenmişti demek ki var bir şeyler” diyebiliriz, ama söz konusu hit bir oyunsa hiçbir sitenin yüksek notu bizim için tek kıstas olmaz.

    Niye böyle konuşuyorum çünkü yıllardır hit olsun olmasın ben de oyun satın alıyorum ve söylediğin şeyi gerçekten garipsedim.

    Gerçekten hangi oyun sitelerinin veya dergilerinin notlarını değerlendiriyorsun, reklam olmaz merak etme 🙂

   • desert_rain

    Bu konuda ki son mesajimi yazayim artik. Bir okuyucu olarak site calisanlari ile bu denli tartismak oldukca sikici ve amator. Bir elestiriye uc farkli site calisani(incelemeyi yapan arkadas da asagida cevap vermis durumda) cevap yazinca burasi bizim coplugumuz biz oteriz gibi algilamaya basladim.

    Soruya da cevabimi vereyim. Ben incelemeri beklerim. Herkesin yogurt yigisi farklidir. Zaten duzgun bir inceleme oyunun konusu, grafigi, sesleri, atmosferi hakkinda bilgi verir bana. Cok bekledigim Force unleashed 2 yi bu dogrultuda almadim mesela ciktiginda. Evet bu simdi almaya degmez bir ara alir oynarim ucuzlayinca demistim incelemerden sonra. Oysa oyun cikmadan oyun ici videolarini, sinematiklerini felan gormustum. Tamda bir star wars fanatigiyim ayrica. Buna benzer sekilde infamous, section 8 gibi oyunlari da incelemerini okuduktan sonra sparis gecmisimdir. Maalesef demo indirip kurcalama zamanim pek olmuyor.

    Oyun alirken ilk baktigim siteleri merak etmissiniz. gamespot, IGN, gametrailers ilk baktigim siteler. TR olarak da konsolussu’nun uzun ve espirili incelemerini yemek yerken izlemek hosuma gidiyor. BSC’yi de izlerim arada ancak pek dikkate almam orayida. Nedense puanlari gamespot ile paralel oluyor gibi(tam analiz etmedim). Orda Erdinc fena degil ancak.

    Bu tek oyun icin degil hemen herseyi alirken incelemesini bulmaya calisirim. En son incelemere bakma yontemide bana oldukca ilginc geliyor.

    Bir defa tartismaya girdik diye bu kadar ozel yasamimdan bahsediyorum ki bu benim icin cok rahatsizlik verici. Bu siteye yazdigim son mesajda sizlere basarilar dilerim.

    Not: Ingilizce klavyeden dolayi TR karakter yok mesajimda.

   • Uğur Yurtsever

    “burasi bizim coplugumuz biz oteriz”

    Böyle algılamanıza üzüldüm açıkçası. Bu Türk okuyucusunun ortak yanı gibi bir şey sanırım. Nedense çoğu kişide okuyucular istediğini söyler, editörler ancak bir soru sorulursa konuşur gibi ilginç bir algı söz konusu.

    Biz ne yazık ki bu tip garip bir amaca hizmet etmiyoruz. Belli çerçevede okuyucuyla etkileşime girmek, fikir alış verişinde bulunmak, yeri geldiğinde tartışmak, belli ölçüde samimi olmak yanlış bir şey değil, olmamalı da. Türkiye’de işler biraz böyle yürüyor olabilir, bilemiyorum. Ancak yurt dışında bunun güzel örneklerini görebiliriz. Tabii önce IGN dev şirketlerin güdümündeki network’lerden uzaklaşmak gerek bunun için.

    Kısacası eleştirileri ya da tartışmaları sırça köşklerden gülümseyerek izlemek bizim kalemimiz değil. Herkesin bunu anlamasını da bekleyemeyiz tabii. Biz de yeri geldikçe açıklıyoruz. 🙂

   • Tahir Meylani

    Sondan başlamam gerekirse, sanırım bu yazdıklarının özel hayatını ortaya çıkardığını söylemek haksızlık olur çünkü ortada sadece bir nick ve bu siteye yorum yazmak için kullandığın bir e-posta adresi var, üstelik ben ve diğer yazar arkadaşlarımın bu e-posta adresini görme yetkisi yok. Ayrıca sahte e-posta adreslerini bugünler için alıyoruz, öyle değil mi 🙂

    Evet, senin oyun seçmedeki farklılığını anlayabiliyorum yazdıklarından, ama benim de şunu söyleme hakkım var; bugüne kadar yazdığımız en zayıf incelemelerden birine “zaten babanızı da sevmezdim” mealinde genelleyici bir mesaj yazarsan ne yazık ki cevap hakkımızı kullanmak zorunda kalırız. Hele de bu bu siteye yazdığın ilk yorumsa. Yani Türkiye’de şu an iş yapan bütün oyun editörleri bir araya toplasan mesela bizim bir tek limbo incelememizin yanına bile yaklaşabilecek entellektüel bir inceleme ortaya çıkaramayacağı gerçeği ortada dururken.

    Ben de sana geri kalan hayatında başarılar diliyor ve mümkünse bundan sonra yazılı inceleme okumaktan çok video incelemeleri izlemeni tavsiye ediyorum grafik, ses ve atmosfer, kötü bir ses tonu, ilkokul üçüncü sınıf Türkçesi ve bol bol spoiler hepsi var orada 🙂

   • Halit

    bu bahsettiğin site hagi site Tahir bey size düşman bir site mi?

   • Tahir Meylani

    Bize düşman site diye bir şey yok, hepsi ile bir şekilde bir iletişimimiz var. Diğerleri ile farkımız şu;

    Biz, incelemelerimizi okurken zevk almak isteyen kişiler için bir şeyler ortaya dökmek istiyoruz (becebiliyoruz ya da beceremiyoruz orası ayrı konu). Ama eğer karşıdaki kişi sadece “ses”, “grafik” ve “atmoser” istiyorsa, o kadar güzel incemelemiz dururken en kötülerinden birine genelleyici bir mesaj atıyorsa, bu kadar zahmet etmesine gerek yok, video incemeler bu açıdan daha tatmin edici.

    Yoksa daha ilk başta inceleme çok kötü diyen arkadaş bizden kimse olumsuz bir şey söylemedi. Herkes görüşünü belirtebilir.

   • Halit

    cevap verdiğiniz için teşekkürler Tahir bey
    yalnız oyun üreticisi arkadaşı biraz kırdınız gibi, üstüne gidip siteden kaçırdınz sanırım.

   • Tahir Meylani

    Kızacak, küsecek, kaçacak bir şey yok ortada aslında. Dediğim gibi isteyen her okuyucumuz olumlu ya da olumsuz görüşünü belirtebilir, ama biz de cevap hakkımızı saklı tutuyoruz, bazen okurun beklemediği sertlikte olsa bile…

 2. onur_

  Kendi adıma çok uzun zamandır takip etmeme rağmen istisnasız her oyunda aynı görüşleri paylaştım. bence siz de artık bu tip amacı belli olan yorumlar cevap verip adamların ekmeğine yağ sürmeyin.

  bu arada oruç formdan düşmüş o konuda katılıyorum. vurmayın vurmayın

 3. Oruç Dim

  Arkadaşlar “filmin kaymağını yiyelim” mantığıyla, alelacele yapılmış, fabrikasyon bir oyun. Üzerine daha fazla bir şey yazılabilecek bir oyun değil. Doyurucu değil ama doyurucu olması için fazladan üç beş gereksiz paragraf ekleyip zamanınızdan mı çalayım? Bu tip bir oyunu kısa kesmeyi tercih ettim sadece.

  Oyunları fizik motoruyla değerlendiren kitleye ise “durmak yok, yola devam” diyorum. Mekanların çeşitli olduğundan bahsettim ayrıca, okumadan yorum yapmak konusunda ustalaşmış bir arkadaşımız daha. İlla ki “mekanlarda şu renk paleti kullanılmış, böyle değişik, şöyle güzel” mi demek gerekiyor? Mekanların hiç bir özelliği, bahsedilecek bir yanı yok. Sadece bölümler farklı mekanlarda geçiyor, hepsi bu.

Bir cevap yazın