Transcend SDHC Class 10 UHS-I Hafıza Kartını Duyurdu

Farklı tipteki kullanıcıların çok çeşitli taleplerini karşılamaya özen gösteren dünyanın önde gelen depolama ve multimedya ürünleri markası Transcend, yeni ve yüksek hız standartı olan SDHC Class 10 UHS-I hafıza kartını duyurdu.

Transcend SDHC Class 10 UHS-I Hafıza Kartı

Transcend SDHC Class 10 UHS-I Hafıza Kartı

Halihazırda Class 10’un etkileyici özelliklerini taşıyan ve performansı UHS-I ile daha da yukarılara taşınan kartlar sayesinde günümüzün yüksek seviyeli dijital ve video kameralarını tüm yetenekleri ile gerçek limitlerinde kullanmak mümkün olacak.

Secure Digital (SD) Card Association tarafından SD3.01 versiyonu standartlarının parçası olarak geliştirilmiş olan Ultra-High Speed Class 1 (UHS-I, Ultra-Yüksek Hız Sınıfı) bugün mümkün olan en hızlı kategoridir. Yeni Class 10 SDHC UHS-I kartlar, Class 10 ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak 4 kat daha fazla transfer hızı vaad etmektedir ve uygun bir UHS-I uyumlu cihaz ile kullanıldığında gerçekleşen hız 85MB/s civarına ulaşmaktadır. Sonuç olarak, bu kartlar yüksek hızlı ardışık fotoğraf çekimleri yada temiz ve kesintisiz video çekimler yapmayı arzulayan profesyonel dijital kamera ve video kamera kullanıcıları için en uygun bir seçim olarak göze çarpmaktadır.

Günümüzün profesyonel seviyedeki video kaydedicileri ve DSLRlarına imaj kalitesinden ödün vermemek adına çok yüksek çözünürlükte kayıt yapıldığından düşük kapasiteli hafızaların yetersizliği sıkça yaşanan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemin bir nebze önüne geçebilmek için Transcend, SDHC Class10 UHS-I kartlarını 8GB veya 16GB gibi 2 saat  40 dakika boyunca (1920×1080 çözünürlükte AVCHD formatında 13Mbps sıkıştırma oranıyla) kayıt yapabilecek boyutlarda satışa sunmaktadır. Tabii çok yüksek kaliteye ihtiyacınız yok ise kalite ayarlarında yapacağınız ufak bir ayarlama ile aynı 16GB kart ile yaklaşık olarak 6 saat boyunca HD çekimde yapabilmenizin mümkün olduğunu da belirtelim.

Transcend’in SDHC Class 10 UHS-I hafıza kartları, diğer kartlarla karşılaştırıldığında sahip olduğu hız, kapasite ve sağlamlık ile çok iyi bir satınalma değerine de sahiptir. Her kart ECC (Error Correction Code, Hata Doğrulama Kodu) özelliği ile otomatik olarak veri transferi sırasında hataları algılayarak düzeltebilmekte, ek olarak RecoveRx yazılımı ile kazara silmiş veya kaybetmiş olduğunuz dosyaları da geri getirebilirsiniz.

Bu model hafıza kartlarını tam performansı ile kullanmak için UHS-I uyumlu bir kart okuyucunuz olması gerekmektedir ve bu noktada yine Transcend’in masaüstü bilgisayarlar için RDF8 USB 3.0 veya notebooklar için RDF1 ExpressCard okuyucuları tercih edilebilir.

Transcend’in yeni SDHC Class 10 UHS-I hafıza kartlarının ömürboyu garanti ile beraber 8 GB 32 $ (TESKF) ve 16 GB 54 $ (TESKF) civarındaki fiyatları ile satılması bekleniyor.

Bir cevap yazın