Trajikomik Bir Haberin Hikayesi

Bir kaç gün önce sitemizin oyun bölümüne bir haber girecektim sonra haberi biraz anlamsız bulunca vazgeçtim.

Haber şuydu:

Geçtiğimiz günlerde yabancı oyun haber sitelerini gezerken negativegamer.com internet sitesinde ilginç bir haber ile karşılaştım ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. Olay şu: bu yılın başlarında çıkan bir iPhone oyunu ya da uygulamasının artık siz nasıl adlandırırsanız yeni versiyonu çıkacakmış. E ne var bu haberde diyebilirsiniz olay iki yönden ilginç.

İlk olarak, oyunda güzel bir bayan resmi var ve iPhone muzu salladıkça güzel bayanın malum bölgeleri de sallanıyormuş. Gayet basit ve saçma bir oyun gibi gözüküyor. Asıl ilginç olan ise: Oyunun geliştiricisi Jon Atherton of Glentwood’ın çeşitli oyun sitelerine gönderdiği şu e-posta.

 

Merhaba ben Jon Atherton of Glentwood Wobble oyunun yaratıcısı.

Wobble oyununun yenisini geliştiriyorum. (Wobble 2)

Yeni versiyonu tanıtabilmek için, ilk wobble oyunundan daha fazla kopya satmak ve yeni oyundan bahsedilmesini istiyorum.

Eğer Wobble oyunu hakkında bir makale yayınlar ve gelecek yeni oyundan bahsedersiniz size seve seve 300 dolar veririm.

Makale yazıldıktan hemen sonra ödeme yapmaya hazırım, eğer makalenin linkini ve Paypal hesabınızı gönderirseniz.

Bu e-posta’yı alan bir kaç oyun sitesi gerçekten oyun hakkında bir makale yazarlar, e-postada bahsedilen parayı alıp alamadıkları ise şimdilik belirsiz.

Neresinden tutsan elinde kalacak bir olay. iPhone için geliştirilen oyunun saçmalığından mı bahsedelim, yoksa sitelere reklam vermek yerine, makale için para teklif eden akılsız adamdan mı, yoksa 3-5 kuruş için bu e-posta ciddiye alıp oyun hakkında makale yazan internet sitelerinden mi? Ben karar veremedim belki siz bulursunuz…

Evet, haberi okudunuz, anlamlı mı anlamsız mı takdiri size bırakıyorum.

Asıl ilginç olan ve benim bu haberi girmeye tekrar düşündüren ise: geçtiğimiz günlerde yerel bir gazetenin internet sitesini (Türkiye’nin en çok tıklanan internet sitelerinden biri) gezerken “Iphone göğüslere taktı” haberini görmem oldu. Merak edip habere tıkladığım zaman şaşkınlığım daha bir arttı.

Haberin hemen girişinde wobble oyununun nasıl oynandığını gösteren koca bir link. Altında ise bozuk bir Türkçe  ile yazılmış (haberi okuduğunuzda sanki oyunu geliştirenin Apple olduğu hissine kapılıyorsunuz),  Apple’ın oyunun isminden rahatsız olduğunu anlatan kısa bir haber. (kuvvetle muhtemeldir ki bu haber yalan) Sağ tarafta mayolu bir bayan resmi ve en altta “playboy kızlarına bakmak ilginizi çekebilir ” mealinde koca bir link daha.

Oyun konusunda haber yapan bir site olmamıza rağmen, insanları rahatsız edebilecek ve boş haberleri girmekten itina ederken, Türkiye’nin en saygın (?) gazete sitelerinden birinde bu haber… takdiri size bırakıyorum.

Seçici davranmakla biz mi hata ediyoruz? Yoksa pornografi noktasında haber yapan malum siteler mi?

Merak ettiğim bir şey daha var. Acaba sitenin editörü 300 dolar için mi bu haberi yazdı? Kim bilir…

2 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Apple haklı bence. Ve açık ve net bir şekilde belirtmişler bunda anlaşılmayan bir şey göremiyorum.

  Bizde haber yapan haber sitesi varmıydı. Hay allah çok uzun zaman oldu da öyle bir şey görmeyeli. Bir an anımsayamadım. Aslında böyle şeyleri yadırgamıyorum. Ama bunu adı haber sitesi olan sitelerin yapmasından da hoşlanmıyorum.

  Mesela Playboy dergisi ekonomi, ya da spor gibi adı ve içeriği ile alakası olmayan şeyler yayınlasaydı sizce nasıl olurdu? Başka örnekler de çok rahat bulunabilir…

 2. Tahir Meylani

  Türkiye’de internet sitesi kültürü tam bir facia. Kitaplara, tezlere falan konu olur o derece.

  Malum gazeteler eskiden bu tür haberleri arka sayfalarına koyardı. Ama bu tür haberler 3-5’i geçmezdi. Şimdi internet çıktı, bu tür haberleri oraya doldurmaya başladılar. Siteye bakıyorsun, yarısı bu tür boş ve seks içerikli haberler ile dolu.

  Dünya’da saygın hiç bir gazetenin böyle düzeysiz internet sitesi yok.

  Ayrıca bizde her şey iç içe gemiş. Raytingi yüksek internet siteleri her türlü konuda haber yapıyor bilgisi olsun olmasın. Geçen bir sitede Mass Effect 2 çıktı diye haber vardı. Sorsan editöre oyunun türünü bile bilmez 🙂

Bir cevap yazın