TrackIR 5 ile 103 Oyun

Wii’nin çıkışı ile hareket algılayıcı bileşenlerin oyunlardaki önemi bir hayli artmaya başladı. Bu popülerlik ise 2010-2011 süreci arasında tavan yapacak gibi gözüküyor. Wii Mote, Xbox 360 Natal ve en son CES’de tanıtılan Razer Motion Controller gibi araçlar bahsettiğim konu için başı çeken örnekler.

Akabinde hemfikir olduğumuz bir konu olduğunu düşünüyorum. Oyun kumandaları (gamepad) bir yere kadar, konsol sahiplerini biraz saf dışı bırakıyorum burada, tuş takımı ve farenin yerini hiç bir şey tutamaz. İşte bu ince çizgiyi geçmeyen, haddini bilen bir araç var. Bahsettiğim bu araç TrackIR. Kızılötesi teknolojisini sonuna kadar zorlayan TrackIR şu an itibariyle toplamda 103 oyun destekliyor. 103.  oyun ise 2009’un en iyi oyunu seçilen Dirt 2. Diğer oyunları merak ediyorsanız buraya bakmanız yeterli olacaktır.

TrackIR 5 ekran

Web kamerasına benziyor.

Peki TrackIR nedir? TrackIR bir görüntü algılayıcısıdır. TrackIR kişinin ekran karşısındaki omuz üstü konumunu tespit eder ve kafa hareketlerini oyun içi kamera açılarına eş zamanlı olarak yansıtır. Böylece ne tuş takımından ne de farenizden feragat etmek zorunda kalmıyorsunuz. Oyunlarda daimi fare ile yön verdiğimiz kamera yüzünden AIM denen hedefi rakibe çevirmekte oldukça zorlanırız. Bu yüzden etrafınızda “AIM çalışıyor.” ya da “AIM’i süper.” gibi terimleri arkadaşlarınızdan birçok kez duymuşsunuzdur. TrackIR ile hedefiniz sabit dururken sağa sola rahatça bakabiliyorsunuz. Ek olarak eğer kafanızı ekrana yaklaştırırsanız aynı şekilde kamera oyunda hedefe yakınlaşıyor (Zoom). Zıt hareketle ise doğal olarak kamera hedeften uzaklaşıyor.

TrackIR ile kızılötesi teknolojisinin neler yapabileceğini bir kez daha görmüş oluyoruz. Ülkemizde bu ürünü satan birkaç yer var ama resmi temsilcileri değiller. Fiyatlar da biraz standardın üzerinde. Küçük bir araştırma ile temsilci destekli satışların başlayacağı bilgisne ulaştım. Fiyat ise belli değil. Özellikle simülasyon oyunları için ideal olan TrackIR de türevleri gibi bu sene ve 2011’de adından baya söz ettirecek gibi.

5 Yorum

  1. Said Yusuf

    Arkadaşlar Allah aşkına yaa bunlara para vermeyin. Ben 30TL’e FreeTrack ile hallettim ve TrackIRdan hiçbir eksiği yok. Eğer kamera ve ayarlarınız için doğru seçimleri yaparsanız TrackIR kadar iyi çalışıyor. Yapması çok kolay web sitesinde gereken herşey var ve tek masrafınız bir kamera ve birkaç led ışık. Gerisi biraz üretme kabiliyeti. Google’a freetrack yazın ve 200TLnizle gidin kendinize şeker alın 😉

Bir cevap yazın