Total War Rome II Crysis’in Papucunu Dama Atacak

Total War ailesinin son üyesinin ROME II olacağı kısa bir süre önce belli oldu. Gelen bilgiler ise oyuncuyu korkutacak cinsten.

Creative Assembly 25 yaşında Total War serileri 12 yaşında… Birkaç yıl önce CA’nın kurucu ortaklarından Mike Simpson, ROME II istediğini ve Birinci Cihan Harbi’ne bulaşmayacaklarını ima eden bir açıklama yapmıştı. Lakin bu sözlere rağmen Shogun 2 ile karşılaşmıştık. Demek ki Mike amca, o lafları ettiğinden beri ROME II geliştiriliyormuş. Son çıkan üç  Total War oyununu geliştiren İngiltere’deki CA stüdyolarıydı, peki bu süreç içerisinde Avustralya’daki elemanlar ne yaptı?

Sonuç olarak ROME 2 geliyor ve resimlere ve yazılanlara bakılacak olursa ortalık karışacak. Zira savaş alanları da oyunun strateji haritası da bir hayli büyümüş durumda. Şu an bile sistemleri ağlatan oyunlara sahip olan seri ROME II ile Crysis’in papucunu dama atacak diyebiliriz.

ROME 2 İle Gelen Birkaç Yenilik

 • Shogun 2 dar bir coğrafyada ve sınırlı çeşitlilikte birimlere sahipti. Bu, Roma II’nin ölçeğinin yanında nispeten çok küçük kalıyor. Oyun motoru geliştirilirken oyun sistemlerine odaklanıldı ve birimlerin yön bulma yetenekleri geliştirildi.
 • Rome II devasa olacak, Rome 1’in geçtiği coğrafyadan çok daha büyük bir coğrafyayı ele alacak.
 • Oyunun temel tasarım vizyonu oyuncuyu makro ölçekten mikro ölçeğe taşıması olacak. Strateji haritasından tek bir askere kadar.
 • Bu çarpıcı odaklanmaya rağmen makro düzeyde oyun çok daha geniş olacak. Senatonun bunda önemli bir payı olacağını tahmin ediyoruz ancak Creative Assembly henüz böyle birşey demedi.
 • Rütbeleri bir bir çıkarken başarın bazı arkadaşlarının olumlu olmayan yanıtlarını çekecek. İhanete uğraman neredeyse kesin. Strateji haritasında insan düzeyinde dramaya tanık olacaksın.
 • Daha büyük strateji haritasında birliklerini hareket ettirebileceğin yüzlerce bölge olacak. Ancak oyun bu bölgeleri bir havuzda toplayan vilayetlerde toplayarak kontrolü kolaylaştırıyor. Bu fikir savaş alanında askeri birimleri tek tek kontrol etmek onları yerine bölükler ve ordular halinde kontrol ettiğinizi hatırlatmıyor mu?
 • Eninde sonunda oyun size bir seçim sunacak; Cumhuriyeti mi koruyacaksınız yoksa Roma’nın diktatörü mü olacaksınız?
 • Oyun kameraları yeniden tasarlandı. Artık kamerayı tek bir askeri birime kilitleyebileceksiniz. Kamera bu moddayken adeta bir belgesel kamerası fonksiyonuna sahip olacak; asker yürürken sallanan kamera, askerin gözünden kamera..
 • Demo gösterim İÖ149 ile İÖ146 arasında geçen Üçüncü Pön Savaşı senaryosunu konu alacak. Senaryo Kartaca Kuşatması’nda geçecek.
 • Rome II parçacık aydınlatma özelliğine sahip yeni grafik motoru ile gelecek.
 • Oyun denizden karaya istilayı da içeren kara ve deniz muharebelerinin eş zamanlı olarak yürütülmesini sağlayacak. Demoda Kartaca sahillerine çıkarma yapan Roma gemilerini göreceksiniz.

Yeniliklerin devamı ve daha fazlası için Total War Türkiye forumlarına bakabilirsiniz. Resimler ise hemen aşağıda:

Not: Twitter adreslerinden bize ulaşabilirsiniz twitter.com/talhaturhal ve twitter.com/THGTr

7 Yorum

 1. Dread_Lord

  Bu serinin bana göre eski tadı kalmadı. İlk kez bu seri ile Medieval Total War oyunu ile tanışmıştım, o zaman Age of Empires gibi en fazla yüz birimlik ordular yerine bin kişiye yakın bir orduyu yönetebilmek beni oldukça etkilemişti. Sonra Rome TW ile kale savaşları vb teknik gelişmeler gördük ayrıca Roma tarihini de severim. O nedenle RTW’ da çok beğendim. MTW II bana göre duraklama evresidir.

  Ondan sonra gelen ETW’u hiç beğenmedim. Kaç yıl geçti şu oyunda haritada bulunabilecek toplam birim sayısında bir artış olmadı. Ama oyun bilgisayarı acayip zorlamakta. Karşılıklı 1000-2000 kişi savaş yapmak kabile savaşları yapıyor gibi bir his uyandırıyor artık. TW serisinin espirisi kalabalık ordulardır. O da zamanla gelişmezse bayatlar. Tamam grafiksel anlamda gelişme var ama her dakika birimlere odaklanıp üzerindeki dokuları incelemiyorum ki! Yukarıdan baktığımda daha gerçekçi bir savaş atmosferi görmek istiyorum. Ayrıca campaign haritasındaki köşe kapmaca işine de çare bulunmalı. Oynanma süresini uzatmak için düzenlemiş bir ameliye gibi resmen. Bu kafayla gittikleri sürece TW’dan soğuyacam. Biraz cesaret edebilirsem Civilization’a başlayacam.

 2. asekeri

  bence kafan güzel bro MTW 2 duraklama dediğine göre kafa iyi bence senin adamlar sürekli bisiler geliştirdi sürekli yenilik kattılar şimdide nerdeyse 1-2 yıldır üzerinde çalıştıkları rome serisine devam edicekler bence çok iyi olucak zaten metacritict zevkinden vermemiş bu seriye 92 puanı

 3. Dread_Lord

  Şu an Empire Total War’ u sırf para vermiş olduğum için zorla oynuyorum. Neyse ki fiyatı düştükten sonra aldım. Ya da dur bir de normal kafayla bakayım belki o zaman iyi görünür ha?

 4. darklord

  M2TW tüm Total War serisinin en çok tutan ve beğenilen oyunudur. Efsane oyundur. Yıl 2012 millet hala deli gibi oynar. ETW ye de kötü demen tam anlamıyla saçmalık. CA ETW ile devrim yapmıştır. VE bir çok TW Fanı ETWyi çok beğenmiştir -bende dahi, deli gibi oynarım- TW serisinin tek kötü oyunu S2TW, insanlarıu Japonya ile sınırlayarak CA çok büyük hata etti…

 5. piranha

  S2TW den sonra MTW3 bekliyordum ,hayal kırıklığına uğramış durumdayım. Ama CA ne yaparsa yapsın deli gibi oynanır, kötü oyun çıkması çok ama çok zor.

  ETW eksiklikleri olmasına rağmen, TW oyunlarında çığır açmış, şimdiki bir çok yeniliğe ön ayak olmuştur.

  Tüm serilerde oynamayıp begenmedigim oyun NTW olmuştur.

  • furkan

   Dostum ETWyi beğenen herkesin NTW ye kesinlikle şans vermesi gerekiyor, ETW deki yeniliklerde benim de azımdan sular eksilmedi ama NTW deki o serilik ve savaş alanında kendini hissettiren esneklik oyunu büsbütün değiştirmiş. Bol devlet yerine daha keyifli az ve öz bir oyun olmuş en azından bir denemen gerekiyo

 6. Süleyman

  R2TW Benim eskiden beri beklediğim bir oyundu. Rome Total-WaR beni çok etkilemişti şehirler hele müzikleri,sonRA M2TW çıktı beyendiğimi söyleyemem eksikleri vardı ama arkadaş duraklama evresi yazmış oyun tamam bence rome kadar iyi değildi bian bende duraklama qibi düşünmüştüm.Ama ETW bunu bozdu en beyendiğim yanı deniz savaşları oldu.Grafiklerde fena değildi Napoleon’u oynadığım zaman, ETW’yi oynamayalı 2 seneye yakın olmuştu.Çok beyenndim ama belkide sadecegrafiklerinden dolayı.savaşlar değişmişti daha askiyonu bol bir oyun olmuştu.ve devamıda çok qüzeldi.Total-War serilerinin bitmesini hiç istemezdim. Ancak 12 yıl boyunca oyun yapmakta gayet büyük bir başarı bana qöre.yani RomeII sabırsızlıkla bekliyor olacağım

Bir cevap yazın