Toshiba’nın Gözlüksüz 3D Görüntü Sunan Dizüstü Bilgisayarları Bu Sene Piyasada Olacak

Toshiba’nın bu sene piyasaya süreceği bazı dizüstü bilgisayarlar modellerinin gözlüksüz 3D görüntü sunan bir teknolojiye sahip olacağı bildirildi.

Gözlüksüz 3Dİsminin açıklanmasını istemeyen bir sektör uzmanı, Toshiba’nın kendi içinde gözlüksüz 3D görüntü sunan bir teknoloji üzerinde çalıştığını bildirdi. Toshiba’nın geliştirdiği 3D teknolojisi tıpkı Nintendo 3DS’e benzer bir yöntem ile farklı açılardan göze görüntüyü yansıtarak derinlik hissinin sağlanmasına yardımcı oluyor.

Toshiba 2010 yılının sonunda gözlüksüz 3D HDTV’lerini de piyasaya sürmüş ve bu konuda iddialı olduğunu göstermişti. Toshiba’nın bu teknolojiyi dizüstü bilgisayarlarına da getirmemesi için hiçbir neden yok gibi.

Toshiba, gözlüksüz 3D yaratmak için dokuz farklı açıdan görüntü sunuyor, ama bu tıpkı Nintendo 3DS’de olduğu gibi derinlik hissi için kullanıcının belirli bir açıdan ekrana bakması gerekiyor. Aksi durumda 3D etkisi tamamen kayboluyor.

Asus, Sony, Acer, HP, Dell gibi büyük dizüstü bilgisayar üreticileri active shutter gözlükler ile 3D görüntü sağlayan dizüstülerini piyasaya sürerken Toshibai farklı bir yaklaşım sunuyor.

Toshiba’nın gözlüksüz 3D görüntü sunan dizüstü bilgisayarlarının bu yılın ikinci yarısından sonra piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu dizüstülerin biraz tuzlu olacağını söylememe gerek yok sanırım.

Siz ne düşünüyorsunuz? Belirli bir açıdan gözlüksüz 3D mi, yoksa farklı açılardan active shutter gözlükler ile 3D mi? Yoksa en iyisi 3D’i salla gitsin mi 🙂

1 Yorum

  1. Sezai

    Ekranların geleceği hakkındaki düşüncem şu;
    50 yıl önceki TV’ler ile şimdiki lcd, led, plazma TV’leri arasındaki mesafeyi düşünürsek, bir 20-30 yıl sonra gerçek 3d TV’ler hayal değil.. Bence görüntüyü yanılsama yöntemiyle değil de gerçekten fiziksel olarak 3d sunacak (holografik 3d teknolojisine benzer bir şekilde) Tv’ler göreceğiz.

Bir cevap yazın