Toshiba Dokunmatik Tabletiyle Şaşırtıyor

CNet’in yayınladığı habere göre Berlin’de düzenlenen IFA fuarında Toshiba, JournE adını verdiği tamamen dokunmatik bir tablet bilgisayar tanıttı. JournE, sahip olduğu donanımlar, yarım kilodan daha hafif olması ve sadece 7″ LCD ekranıyla tanıtımı izleyenleri büyüledi.

Toshiba Tablet JournE

Toshiba böylece netbookların yanında ev tüketicileri için ikinci bir seçenek daha yaratmış oldu. Toshiba temsilcisi Marco Perino öncelikli hedeflerinin insanların PC’lerini açmadan kolayca internete girmelerini sağlamak olduğunu söylese de bu aygıtı bir bilgisayardan farklı kılan ne? Sonuçta onun da bir açma düğmesi var. Bununla beraber küçücük klavyeleri olan akıllı telefonlara alternatif arayanlar için iyi bir çözüm. Ayrıca Perino bu aygıtı kolayca TV’lere bağlayıp internetten video oynatabileceğimizi de sözlerine ekledi.

Donanım tarafında ise ARM işlemcisi, Windows CE işletim sistemi ve kablosuz ağ desteği bulunuyor. JournE veri depolamak için hazırlanmamış. Daha çok internet uygulamaları kullanmaya yönelik bir mini bilgisayar. Üstelik sadece 1,5 cm kalınlığında.

JournE’nin 2009’un sonunda Avrupa’ya gelmesi bekleniyor. Fiyatı da bir tablet PC’ye nazaran uçuk sayılmaz: 360 Dolar. Öte yandan bu fiyata tam takım bir netbook satın alabiliyorsunuz. Tabii tablet PC kullanmanın kendine göre avantajları olduğunu unutmamak gerek.

 

Bir cevap yazın