Torchlight II: İlk İzlenimler

Torchlight, Diablo 3’ün çıkmasına daha yıllar varken, 2009 yılının Ekim ayında gelmiş ve hepimize çok güzel bir sürpriz yapmıştı hatırlarsınız. Her ne kadar oyunun sanat tarzı ve grafikleri Diablo 3’ü andırsa da mizah anlayışı ve kendine has stili ile oldukça özgün bir oyundu Torchlight (oyun mekaniklerinden bahsetmiyorum elbette, mekaniksel anlamda oyun bir Diablo klonundan başka bir şey değil). Torchlight’ın en beğendiğim kısmı, diğer Diablo klonlarının bir türlü düzgün beceremedikleri için başarısız oldukları kısımdı: Öldürme hissi. Torchlight’ın öldürme hissi gerçekten güzeldi, genelde ortamı yara yara, her tarafa kan fışkırta fışkırta ilerliyordunuz. Hele hele büyük bir düşman grubunu güçlü bir yeteneğinizle dağıtmak inanılmaz derecede zevkliydi.

Ancak oyunun büyük eksikleri vardı elbette. En önemlisi hiç bir çokluoyuncu imkanı sunmuyordu, yani ne oyunu arkadaşlarınızla oynayabiliyordunuz, ne de diğer oyuncularla PVP yapabiliyordunuz. Torchlight eğer bunu da sağlasaydı, bitirilip çıktıktan bir kaç ay sonra unutulan bir oyun olmayacaktı. Unutulan diyorum ama oldukça büyük bir hayran kitlesini de peşinden sürükledi oyun, ikinci oyunun arefesinde hala Torchlight oynayan bir çok insan var.

Önce bu yazının amacını kısaca açıklayayım: Bu yazıyı yazmaktaki amacım tamamen oyun hakkındaki ilk izlenimlerimi paylaşmak. Oyundaki sınıflardan veya quest’lerden uzun uzun bahsetmeyeceğim, aslında oyunun genel hissiyatını ve atmosferini sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Torchlight II ile birlikte önceden sadece zindanlar ve bir kasabadan oluşan Torchlight serisine bir adet, bol yaratık içeren dünya geliyor. Yani tıpkı Diablo’da veya bir çok Diablo klonunda olduğu gibi oyun dünyasını gezebiliyor, farklı bölgelerde quest yapabiliyor ve kısıtlı da olsa önceki oyunda pek bulunmayan bir keşif tadı alıyorsunuz. Bazıları bunun Torchlight’ın ruhunu bozduğunu savunabilir ama bana kalırsa gayet güzel olmuş, oyun öncekinden daha dolu gözüküyor.

Oyunda Engineer, Outlander, Embermage ve Berserker isimlerinde dört tane karakter sınıfı var ancak ne yazık ki her sınıfı deneme şansım olmadı, sadece Berserker sınıfını deneyebildim ve gördüğüm kadarıyla oyunun vuruş hissi ilk oyun kadar iyi ve ne kadar sert vurduğunuzu, vurduğunuzda gördüğünüz efektleri tamamen kullandığınız yetenekler belirliyor. Oyunda yine üç adet yetenek ağacı var ve yine aynı Diablo 2’de olduğu gibi her seviyede stat puanı (sınıfınıza ve karakterinizi hangi yönde geliştirmek istediğinize göre sağlık, mana gibi özelliklere puan dağıtıyorsunuz). Yetenek ağaçları ve karakter geliştirme sistemi de bana oldukça güzel geldi, eğer isterseniz tamamen pasif güçlendirmelerle dolu ve kararlı bir şekilde hasar veren ya da aktif güçler kullanan ve bir vuruşta daha fazla hasar veren bir karakter yaratabilirsiniz. Yetenek sistemi öyle tasarlanmış ki, ne tür bir karakter yaratırsanız yaratın, sonradan pişman olmayacağınız bir karakter yaratmış olacaksınız ve bir diğer karakterin diğerinden çok bariz bir üstünlüğü olmayacak gibi duruyor. Bu bazılarına göre bir avantaj veya dezavantaj olabilir, sizin için bir karakterin sadece yetenek ağacına verdiği puanlarla diğerinden olabildiğince farklı olması çok önemliyse bunu eksi bir yön olarak da görebilirsiniz ancak açıkçası bunun daha açık uçlu bir sistem olduğunu ve “cookie cutter” dediğimiz hep aynı türden build’lerin yaratılmasını engelleceğini düşünüyorum. Sonuç olarak güçler anlamında olmasa da yetenekler anlamında her karakter diğerlerinden daha farklı oluyor, çeşitlilik artıyor.

Torchlight II’nin önceki oyundan en büyük artısı ise internet üzerinden diğer oyuncularla oynanabilmesi. İnternetten oynanabilme özelliğinin Torchlight II’yi Torchlight’tan çok daha uzun ömürlü ve çok daha fazla oynanacak bir oyun haline getiriyor (ilk oyunun kazanamadığı çokluoyuncu olmayan oyunları kesinlikle oynamayan kitleyi de kendine çekecek aynı zamanda Torchlight II). Oyunun beta sürümünde sadece internetten oynanabilen oyunları oynayabiliyorsunuz, dolayısıyla bol bol deneme şansımız oldu ve sistemin çalışması gerektiği gibi çalıştığını söyleyebilirim. Torchlight II’nin sadece bu özellik sayesinde ticari anlamda ilk oyundan çok daha fazla başarı yakalayacağı kesin.

Dediğim gibi, oldukça kısa bir süre deneme şansım oldu ve bir incelemeden çok bir haber niteliğinde sizinle ilk izlenimlerimi paylaşmak istedim. Oldukça güzel bir oyun olacağa benziyor Torchlight II, aynı zamanda stat puanı dağıtma, identify scroll kullanma gibi özellikleri sayesinde farklı bir şeyler arayan ama Diablo 3’ü oynamayacak olan Diablo 2 purist’lerini de kendine çekecek bir oyun. Torchlight II, ilk oyundan çok daha üstün bir şekilde geliyor…

2 Yorum

Bir cevap yazın