Torchlight

Bugüne kadar pek çok oyun oynadık. Bugüne kadar pek çok özgün oyun oynadık. Evet, bugüne kadar pek çok birbirinin klonu oyun da oynadık. Hatta bugüne kadar oynadığımız bu birbirinin kopyası oyunların pek çoğunu da başarılı saydık. Bugüne kadar oyun klonlamanın pek çok şeklini de gördük… Peki bir düşünün; hiç bir oyunun çıkmadan önce yayımlanmış videolarından klonlanmış başka bir oyun oynadınız mı? Neredeyse bire bir araklanmış animasyonların okyanus olup üzerinize aktığı ve bir süreliğine de olsa o uzun süredir çıkmasını beklediğiniz oyunu oynuyormuş hissine kapıldınız mı?

Torchlight logo

Evet bugün avuçlarımızın içinde tuttuğumuz Torchlight bir aksiyon rol yapma oyunu; daha da açık konuşursak bir hack and slash. Kısacası kes, biç, düşen eşyaları çantaya doldur, tecrübe puanı kazan, seviye atla, daha fazla kes biç, daha fazla eşya düşsün ve daha fazla tecrübe puanı kazan ve sonra daha daha fazla… Evet kısaca!

Ve evet Torchlight bir Diablo klonu. Hatta neredeyse utanmaz bir Diablo 3 klonu. Her ne kadar yapımcı firma Runic Games daha önce Diablo, Diablo 2 ve Fate oyunlarında da tasarımcı ve programlamacı olarak çalışmış arkadaşlardan oluşuyor bu gayet doğal bir şey diye düşünecek olsak da kazın ayağı pek de öyle değil.  Oyunun başlamasıyla beraber ekranda gördüğümüz çoğu animasyonu ve efekti Diablo 3 videolarında bire bir gördüğümüzü fark ederek sarsılıyoruz; “yok canım”, “pes artık”, “abooo” nidaları eşliğinde.

Torchlight 1

Gayet sevimsiz bir menü tasarımı karşılıyor bizi.

Meşaleışığı!

Hikayemiz Torchlight isimli bir madenci kasabasında geçiyor. Ember isimli oldukça gizemli bir maddenin zengin rezervleri üzerine kurulmuş bir madenci kasabası. Maceracılar bu değerli maddenin ve onla yapılabilecek büyülü objelerin hayaliyle yanıp tutuşmaktadırlar. Ancak bilmedikleri şeyler vardır. Öyle ki ember maddesi tarih boyunca onu kullanan uygarlıkların bir bir düşmesine neden olmuş ve maddenin yok edici gücü Torchlight kasabasının altındaki zindanları da tehlikelerle dolu bir mekana çevirmiştir…

“Eeeeh hack’n slash bu ne hikayesi bana item verin, bana yeni skiller verin, level atlamak istiyoruuuuuğğğm”  diyorsunuz farkındayım? Peki, başlıyoruz.

Torchlight 2

Torchlight kasabası böyle bir yer. Bir nevi Diablo'daki Tristram işlevi görüyor bizim için.

7 Yorum

 1. MaRIkO

  çok güzel bir yazı olmuş. bu oyunu daha iyi anlatabilecek başka bir yazı olduğunu sanmıyorum.

  bana göre oyundaki tek eksik görevlerin belirli bir yerden sonra çok tekrar olması. yani oyundaki görevlerin çoğu git şunu kes gel sana bir şarkı yazıyım diyen robot ve hep 2 katlık mahzenlere protal açan adamdan alıyoruz. ve hepsi aynı.

 2. plazma

  oyun guzel gorevlerin cogunu anlamadim zaten 21 nolu kata filan indik bilmeden yapiyoruz ama tam bir diablocular icin ilac gibi geldigini tahmin ediyorum, eline saglik guzel bir anlatimin var.

 3. M3ric

  Oyun bir kac lvl sonra cok s1k1c1 oluyor. Mekanlar ayni, yaratiklar birbirine benziyor. Diablo 1’de dahi daha fazla mekan degisikligi vardi. Sanirim lvl 13’du en son gittigim yer, oraya kadar zor dayanabildim. Satin almaya degmez. Gidip abandonware sitelerinden eski oyunlara bakin, cok daha guzelleriin bulabilirsiniz. D3 gelene kadar onarala idare edin iste. O parayi da D3 butcesine ayrmis olursunuz. 😀

 4. Alper

  Torchlight güzel ve eğlenceli bir oyun şeker gibi grafikleri var.Evet görevler tekrar edebiliyor ama bu kötü olduğu anlamına gelmez.Loki ve Legend:Hands of God gibi bana göre başarılı iki oyunu öldürdüler bundan sonra RPG kitlesi ve RPG ye yeni başlayacak olan kitle umarım RPG’in de alt sınıfları olduğunu unutmaz.

Bir cevap yazın