Tom’un VGA Listeleri Güncellendi!

Etkileşimli VGA Listeleri Yaz 2006

2002 yılından beri ayrıntılı VGA listeleri hazırlıyoruz ancak bu sefer karşınıza daha önceliklerden çok daha ayrıntılı bir listeyle çıktık. Bu güncellemeyle birlikte listelerimizde ATI ve Nvidia’nın şu anda sunduğu bütün tekli PCI Express çözümlerini bulabilirsiniz. Tek eksik ATI’nin en son çıkardığı Radeon X1950 XTX ekran kartı çünkü Eylül ayının ortalarına kadar bu ürüne ulaşmak zor. Tekli PCI Express ekran kartı çözümlerine ek olarak ikili ekran kartı çözümleri ve AGP ekran kartları da listelerimizde yerini aldı.

Nvidia’nın GeForce 6800 GS ve 6800 XT ekran kartlarını artık temin edemiyoruz bu yüzden bu ürünler listeye dahil edilmedi. Açıkçası herkesin ilgisi zaten Geforce 7 serisi kartlara kaymış durumda. Eğer yine de bu kartlardan birini almayı düşünüyorsanız sıralamadaki yerlerini 6800 GT’nin altında bir yerlerde gibi düşünebilirsiniz.

Oyun meraklılarının bu sıralarda çok kullandığı kelimeleden birisi de HDR (High Dynamic Range – Yüksek Dinamik Aralık). Half Life 2, Spellforce 2 veya Need For Speed “Most Wanted” gibi oyunlar bu ışıklandırma etkisini kullanabilmek için ATI ekran kartları ve Noktacık Tarayıcı 2.0 gerektiriyor. Eğer 6600 veya daha yukarı model bir ekran kartınız varsa Nvidia da bu ışıklandırma etkisiyle aynı anda keskinliği yumuşatma desteği sunabiliyor. Ancak HDR özelliği en iyi Oblivion ve 3DMark06’da olduğu gibi Noktacık Tarayıcı 3.0 (Pixel Shader 3.0) desteği ile kullanılabiliyor. Bu karmaşık ve güzel görünen HDR desteği için ya ATI’nin Radeon X1000 serisi kartlara ya da Nvidia 7 serisi kartlara ihtiyacınız var. Ne yazık ki Nvidia, Noktacık Tarayıcı 3.0 HDR ile aynı anda keskinliği yumuşatma (anti-aliasing) desteği sunamıyor.

Bir cevap yazın