Tom’un Son Nokta Bellek (RAM) Hızı Deneyleri

Bellek (RAM) Seçenekleri

Bellek pazarı DDR2 belleklerden, daha çok veri barındırabilen ve daha verimli DDR3 belleklere geçiş sürecinde; bu sürecin 2008 sonuna doğru tamamlanması bekkleniyor. DDR2 bellekler 800 ve 1066 arası değişirken DDR3 seçenekleri 800 ve 1333 arasında dolanıyor. Daha hızlı ürünler oldukça uç nokta kabul ediliyor ve hiçbir altyapı 1600+ gibi hızları şimdilik resmi olarak desteklemiyor.

Her iki teknoloji de saat atımının (pulse) hem yükselen hem düşen kenarında veri aktarılmasına dayanan ve iki katı veri aktarılmasını sağlayan “Çifte veri aktarımı” (DDR) ilkesine dayanıyor. Her yeni DDR kuşağı daha küçük transistörlere, daha düşük çalışma gerilimine (V) ve daha yoğun veri depolama yeteneğine sahip olarak karşımıza çıkıyor. İç saat hızları pek değişmese de, öngetirme (prefetch) denilen yöntem nedeniyle (G/Ç yastığı, I/O buffer), arayüz bağlantı hızları git gide yükseliyor. DDR3-1600 bellekler yapısal olarak 200 MHz hızında işlerken öngetirme (prefetch) değeri “sekiz” oluyor. Arayüz aslında 800 MHz’de çalışıyor ancak çifte veri aktarımı (DDR) sonucunda 800×2=1600 ediyor. DDR2-800 de yapısal olarak 200 MHz temel hızda çalışıyor ancak “dört” öngetirme değerini kullanıyor.

Bellek konusunda sürekli rakamları çarpıp bölüyoruz, birbirine mitolojik ilişkilerle bağlı, mistik sayılar elde edip, tuhaf kısaltmaların yanına yazıyoruz ve kullanıcıya saç baş yolduruyoruz. Bu PC6372 aslında 166.33 x 8.755 / 13.4 ~ 200.133 olunca CL2.5 da olduğunda, biraz davultozu, az minare gölgesi ve kem gözlere şiş gibi çıkarımlar yapana kadar üşenmeyip hepsini denemek en akıllıcası.

Önceden de belirttiğimiz gibi yeni kuşak belleklere geçmek için başarım geçerli bir neden değil. Bunun yanında belleklerin veri yoğunluğu daha önemli. DDR2 pazarında 1 GB DIMM‘ler (1 Gbit bileşik devreler,IC) ana kol ürünleri oluştururken, DDR3 kuşağında 2 GB DDR3 DIMM’ler ana ürün grubunu oluşturacak ki AMD’nin en geç yıl sonuna kadar bu yapıya geçmesi bekleniyor.

Hangi Belleği Almalıyım?

Bu aralar cebe en uygun ürünler DDR2 pazarında bulunuyor. Eğer fiyat önemliyse DDR2-800 hızındaki 2x 1 GB DDR2 bellekler işinizi görecektir. Ölçümler bölümünde de görebileceğiniz gibi çok daha pahalı ürünler bile ancak çok küçük başarım artısı getiriyor. Uç nokta bişey aramıyorsanız DDR3 anakartlara yaklaşmayın bile diyebiliriz. Hani Core 2 Quad işlemci işletecek yüzlerce USD’lik bir anakart alacaksanız, bellek desteğine biraz daha para harcanabilir, ancak bütçeniz kısıtlıysa kesinlikle anlamsız.

2GB DDR2-800 bellek birimleri yaklaşık 75 USD’den başlıyor ve 2 GB hemen hemen tüm orta düzey uygulama ve oyunlar için yeterli bir kapasite. Daha fazla bellek için 64 bit işletim sistemi gerekiyor, çünkü 32 bit Windows XP ve Windows Vista en fazla 3 GB belleğe kadar görüyorlar. Her ne kadar 64 bit işletim sistemleri 32 bitlerle eşit düzeyde güvenilir, hemen hemen aynı hızda ve sürücü desteği de oldukça gelişmiş olsa da, elinizdeki donanım ve yazılımların 64 bit ortamıyla uyumlu olup olmadığını iyice araştırmanızı öneririz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın