Tom’un Son Nokta Bellek (RAM) Hızı Deneyleri

Tom'un Son Nokta Bellek (RAM) Hızı Deneyleri

Bellek üreticileri uç nokta ürünlerini pazarlamak konusunda yetenekliler: Çoğu bilgisayar tutkunu için DDR3-2000 hızları Intel P35, X38, X48 veya yeni Nvidia 7 dizisi Intel destekli yongasetleri için teknolojinin doruk noktası. Peki bu ürünler gerçekten önemliler mi? Orta düzey DDR2 bellekler akla zarar derecede ucuzlamışken – 2 GB DDR2-800 DIMM yaklaşık 80 USD – 1600 MHz DDR3 neredeyse beş katı fiyata raflarda alıcı bekliyor ve iki katı bile hızlı değil. Aslında çoğunluk kullanıcı için orta düzey ve uç nokta ürünler arasındaki başarım farkı neredeyse önemsiz.

Rastgele erişimli belleklerin (RAM) önemi zamanla çok değişti. Bu binyılın başında PC100 ve PC133 SD-RAM ürünler gözdeyken CL2 ve CL3 zamanlamaları arasında belirgin başarım farkı vardı. Şimdilerde ise DDR2 veya DDR3 SD-RAM bellekler için en laçka zamanlama ile en uç nokta arasındaki başarım farkı yok denecek kadar az. Bir kuşaktan sonrakine bellek gecikmeleri (latency) artıyor görünse de (CL2-3/DDR, CL3-5/DDR2, CL5+/DDR3), saat hızlarının her kuşakta ikiye katlandığı düşünülürse yavaşlama var diyemeyiz. Etkili gecikme değerleri neredeyse aynı kalırken aktarım hızları oldukça artmış durumda.

Uç nokta bellek ürünlerinin başarımla dolaylı bir ilgisi daha var: Hızaşırtma tutkunlarının makinelerinin suyunu çıkararabilmeleri için bileşenlerin oldukça esnek yapıda olması gerekiyor. Sistemin hızını artırmaya çabalarken artırılan saat hızları, sistem saatine bire bir bağlı olan belleklere doğrudan yansıyor. Belleklerin kısıtlayıcı olmaması için gerçekten hızlı bileşenler edinmek gerekiyor. Elbette bu öykü hızaşırtma tutkunları için geçerli, eğer diğer bileşenler varsayılan değerlerde çalışıyorlarsa, bellekleri hızlandırmanın neredeyse hiçbir artısı yok.

Biz de bellek hız ve zamanlama değerlerinin ne kadar önemli olduğunu sınamaya karar verdik ve iki ayrı işlemci ile deneyler yürüttüğümüz bir Soket 775 deney düzeneği oluşturduk: 6MB L2 önbellekli 45 nm Core 2 Duo Wolfdale tabanlı yepyeni bir 3.16 GHz Core 2 Duo E8500 ve tek çekirdekli bir 3.73 GHz Pentium 4 Extreme Edition. Bu eski Netburst P4 işlemci, Core 2 Duo’dan daha verimsiz ve küçük bir önbellek içerdiğinden deneyimize katmak akıllıca olacaktı. Her iki işlemci de DDR2-667, DDR2-800, DDR2-1066, DDR3-1066, DDR3-1333 hızlarında, yavaş ve hızlı bellek zamanlama deneyleriyle sınandı. Ancak P4 işlemci FSB-1333 hızını düşünde bile göremeyeceği için P4 ile DDR3-1333 ölçümü almadık.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın