Tom’un İşlemci Listeleri Güncellendi

En son Intel’in Core 2 Duo işlemcilerini tanıtmasıyla rüzgar tersine döndü. Core 2 Duo işlemciler sadece Athlon 64 X2 serisinden daha hızlı olmakla kalmıyorlar aynı zamanda daha az güç tüketimi değerleri de sunuyorlar. Kısaca Core 2’nin eski Pentium ağrılarına bir çare olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak doğru işlemciyi seçme işi hala kolay değil. Hala bir sürü farklı ürün serisi ve model numarası pazarda dolaşıyor, Intel’in AMD’yi hem başarım alanında hem de watt başına düşen başarım alanında geride bırakıyor olması doğrudan Core 2 Duo’ların en iyi seçim olduğu anlamına gelmiyor. Bu mükemmel ürünlerin belli bir fiyata sahip olduklarını unutmayın.

Her ne kadar Intel yarışı hızlandırmış olsa da AMD’nin Athlon 64 serisi hala günlük işler veya oyun gibi alanlarda yeterli başarım sunuyor, daha düşük fiyatla satılıyor ve hala enerji tasarrufu açısından başarılı olarak görülüyor. AMD bellek denetleyicisini doğrudan işlemcinin içine yerleştirirken Intel daha gelenekse bir yol seçerek bellek denetleyicisini kuzeyköprüsü içinde bırakıyor bu da hem daha fazla güç tüketimine hem de daha fazla gecikme zamanlarına neden oluyor.

Sonuç olarak her ürünün başarılı olduğu noktalar var. Kendi kararınızı daha kolay verebilmeniz için sizi, içinde oyunlar, 3B yaratımlama (rendering), ses ve video kodlama veya düzenleme gibi alt başlıklar bulunan ve 37 farklı deneyden oluşan etkileşimli işlemci listelerimizi incelemeye davet ediyoruz. Ayrıca fiyat/başarım oranını daha kolay görebilmeniz için karşılaştırmalar arasında bir çeşit başarım puanı kullanan ve bunu TG Stores’daki günlük fiyatlarla karşılaştıran fiyat/başarım karşılaştırması da bulunuyor. Ama önce deney sistemimize bir göz atalım.

ÇN: Etkileşimli İşlemci Listeleri doğrudan yurtdışındaki sunucuya bağlı olduğundan ve sizin seçiminize göre o an oluşturulduğundan bazı bölümlerinde İngilizce kelimeler içerebilir.

Bir cevap yazın