Tom’s Hardware Hız Rekoru Kırıyor: 3 GHz Pentium 4!

Introduction

Yeni Intel Pentium 4/2200 kesinlikle is x86 dünyasının zayıf işlemcilerinden biri değil; bunu da son testlerimizde kanıtlamıştık. Ancak üst düzey işlemcilerin gerçek fiziksel limitlerini bulmak her zaman ilgi alanımıza giriyor. Üstelik 0.13 mikron bir tasarım için 2200 MHz saat hızının üzerine çıkmak problem olmasa gerek diye düşündük. Sonuçta malzemelerimizi toplayıp P4 ile 3GHz hız sınırını kırmaya karar verdik. Bu iş için sadece standart hava üflemeli (fanlı) soğutma uygulanacaksa özel seçilmiş bir Pentium 4’e ihtiyaç var – Intel bize böyle bir işlemci sağlayamadı. Öte yandan su soğutmalı bir sistemle herhangi bir P4 Northwood çekirdekli P4 2.2 GHz veya üzeri işlemciyi kullanmak mümkün.

 Pentium 4'le 3GHz'in üzerine çıktığımızın resmi.

Pentium 4’le 3GHz’in üzerine çıktığımızın resmi.

Ancak büyük bir PC üreticisinden hava soğutmalı overclock’a uygun bu seçme işlemciyi elde ettik; bu firmaya teşekkür borçluyuz. Aslında, mevcut Northwood çekirdekli Pentium 4/2200 işlemcilerin çoğu, heatsink+fan ikilisinden oluşan klasik hava soğutmalı sistemlerle, hangi numarayı denerseniz deneyin, 3000 MHz üzeri saat hızlarında kararlı çalışamaz. Öte yandan, yüksek performanslı bir su soğutma sistemiyle, hatta “hermetic sub-zero” adı verilen, buzdolaplarındaki gibi tamamen yalıtılmış özel gazlı soğutma sistemleriyle tablo tamamen değişiyor. Sadece bu şekilde işlemci çekirdeğinin sıcaklığı 20 derecenin altında tutulabiliyor.

Bu meselelerin bazılarını 2001 Kasım ayında, ilk Northwood işlemci elimize geçtiğinde keşfetmiştik; bugün ise size pratik bir çözüm sunabileceğimize eminiz. Bu kadar laf yeter: Testlerimizde geleceğin Pentium 4 işlemcilerinin hangi performans seviyelerine çıkabileceğini tüm detaylarıyla kendiniz göreceksiniz.

İki Pentium4/2200 yan yana: soldaki bilgisayar mağazalarında yerini aldı, sağdaki ise sadece testlerde kullanılmak üzere Intel'den geldi.

İki Pentium4/2200 yan yana: soldaki bilgisayar mağazalarında yerini aldı, sağdaki ise sadece testlerde kullanılmak üzere Intel’den geldi.

1 Yorum

Bir cevap yazın