Tom’s Hardware Guide Türkiye’den Merhaba

Tom's Hardware Guide Türkiye'den Merhaba

Donanımla ilgilenip de Tom’s Hardware Guide’ı tanımayan çok az kişi var. Belki siz de Tom’s Hardware Guide’ın İngilizce sitesindeki Türkiye Bayrağı’nı görerek sitemize ulaştınız. Veya haber gruplarına gönderdiğim mesajlardan birinde Tom’s Hardware Guide’ın Türkçe yayın lisansını aldığımı okumuştunuz. Her iki koşulda da Tom’s Hardware Guide’ı önceden tanıdığınızı varsayıyorum. Ancak Tom’s Hardware Guide, kurucuları ve tarihçesi hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler Hakkımızda kısmına bakabilirler. Ben bu ilk yazımızda sizlere THG Türkiye’nin kuruluş amacını ve yapacaklarını aktarmak, şimdiden haber gruplarında dile getirdiğiniz veya kafanızda oluştuğunu düşündüğüm soruları cevaplamak istiyorum.

THG Türkiye’yi Kim, Nasıl Kurdu?

Bu yazıyı sizlere Tom’s Hardware Guide Türkiye’nin kurucusu olarak yazıyorum. Hakkımda daha fazla bilgi almak isterseniz, Yazı İşleri Kadrosu bölümüne bakabilirsiniz. Burada okuyacağınız gibi, dergi yöneticiliğinden test editörlüğüne kayan bir kariyer herhalde beni tanımayanlara donanım tutkum hakkında bir ilk fikir verecektir. 97-98 yıllarında çalıştığım dergide donanım incelemeleri ile başlayan bu tutku, 98 yılından itibaren çeşitli dergilerde gerçekleştirdiğim grup testleri ile devam etti. Bu sürede basılı yayıncılığın iniş çıkışları okurları olduğu gibi beni de etkiledi ve “dergicilikten” uzaklaşmama neden oldu. Bu sektörle ilgili kaygılarımı çeşitli ortamlarda fazlasıyla paylaşmış olacağım ki, THG Türkiye projesi hiç ortalıkta yokken bile sürekli iletişim halinde olduğum bazı okurlar, birkaç yakın arkadaş, sektörden birkaç firma temsilcisi, bana donanım sitesi editörlüğü payesini çoktan biçmişlerdi.

Aslında başından beri donanım siteleri ile yakından ilgileniyordum; hatta çalıştığım bir dergide Türkiye’deki amatör siteleri inceleyip değerlendiren bir yazım, bir donanım sitesinde de birkaç donanım incelemem yer aldı. Donanım sitesi editörlerine hep yakın oldum. Geçmişte tüm amatör çabaları derleyecek profesyonel bir site için girişimde bulunduğumuz da oldu; ancak ne yazık ki ilk görüşmelerin devamı gelmedi. Bu alanda faaliyet gösteren arkadaşlar son derece yetkin test editörleri olmakla birlikte, zaman ve kaynak sorunları nedeniyle yurtdışındaki örnekleri kadar sık güncellenen, dergilerinki kadar geniş bir kullanıcı kesimine ve sektörün her segmentinden her firmaya, her ürüne erişebilen siteler kuramadılar.

Türkiye’de bu açığı kapatacak bir girişimin her an gerçekleşmesini bekliyordum ama olmadı. İnternet’te sıfırdan ve yerel bir isim oluşturunca, birkaç firmadan daha fazlasınca tanınmak çok zordu. Belki de bazı okurlar dergilerde yeterince isim yaptığım düşüncesiyle bu açığı kapatmak için beni uygun gördüler ancak bence bu da yeterli değildi; tüm dünyadan ürünlerini test edeceğimiz üreticilerin kabul edeceği, açılışından heyecan duyacağı bir site olması önemliydi. Hepsinden daha önemlisi, çok sık güncellenen, ilgiyi hiç eksiltmeyen, onlarca donanımı birkaç ayda değil birkaç haftada test edip okurlarına sunabilecek bir site olması gerekliydi.

Pek çok yayın ve yazar tarafından dile getirildiği üzere, dünyanın en ünlü donanım sitesi olarak Tom’s Hardware Guide’ın lisansını alma fikri her zaman aklımdaydı – özellikle de başka dillerde yayınlandığını gördükten sonra. Başkalarının da düşündüğü ama cesaret edemediği kulağıma geldi. THG yönetimine yazdığım bir yazı ile kendimi, deneyimlerimi aktardım, Türkçe yayın lisansı için şartlarını sordum. Sonuçta 2-3 ay süren bir yazışmadan sonra karşılıklı lisans sözleşmesini imzaladık. Sözleşmenin imzalanmasından bu yana geçen 1.5 ay zarfında da .tr domain’i için başvurumuzu yaptık, Web sitesi tasarım ve yönetim işlerini hallettik, sitedeki son 2-3 aylık yazıları çevirdik, gerek Türkiye’deki distribütörlerle, gerek donanım üreticilerinin temsilcileriyle temasa geçerek açılacağımızı duyurduk. Bugün ise sitemizi nihayet açıyoruz.

Bir cevap yazın