Tim Schafer XBL ve PSN Üzerinden Güncelleme Yayınlamanın Maliyetini Açıkladı

“Yok artık!” diyebilirsiniz…

Tim schaferGeçtiğimiz günlerde Kickstarter sitesi üzerinden bir finansman kampanyası açıp, Monkey Island ve Maniac Mansion gibi klasiklerin yaratıcılarından Ron Gilbert ile birlikte eski tarz bir macera oyunu üzerinde çalışmalara başladığını duyuran Tim Schafer, son zamanlarda çok merak edilen bir konuyu açığa kavuşturdu (en azından ben çok merak ediyordum). HookShot sitesine röportaj veren dahi tasarımcı, XBL ve PSN üzerinden tek bir yama yayınlamanın maliyetini açıklamış:

“Şu an bağımsız geliştiriciler farklı bir yöne doğru gitmeye başladılar. Artık oyunları nasıl kendimiz finanse edip dağıtabileceğimizi anlamaya ve oyunlarımız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlıyoruz. Bu sistemler (PSN ve XBL’den bahsediyor) bu halleriyle de muhteşemler, ama oldukça kapalılar. Oyununuz için yama yayınlayıp destek vermeniz için bile aşmanız gereken bir sürü engel var. Bu gerçekten yapmak istediğimiz bir şey, fakat bu sistemlerde yapmamız mümkün değil. Tek bir yama yayınlamanın maliyeti 40,000$. Bunu karşılayamayız. Steam gibi açık sistemler daha büyük bir esneklik sunuyor ve hatta Minecraft bunu tek başına yapıyor. İşte insanlar artık bu yöne doğru gidiyorlar.”

40,000$ mı? Yok artık! Eğer PSN ve XBL üzerinden tek bir yama yayınlamanın maliyeti gerçekten de Schafer’in dediği gibi 40,000$’ı buluyorsa bu gerçekten korkunç bir şey. Özellikle de ufak çaplı bağımsız oyun stüdyoları için. Bakalım Schafer’in bu sözlerine başka geliştiricilerden de destek gelecek mi?

Bu arada Schafer’in Ron Gilbert ile yapacağı eski tarz macera oyunu için Kickstarter üzerinden başlattığı finansman kampanyasının da 1 milyon$ barajını devirdiğini de belirtelim.

Kickstarter, firmaların projeleri için finansman yardımı bulmalarını kolaylaştıran harika bir oluşum. İsteyen herkes bu kampanyalara iştirak edip istedikleri proje için yardımda bulunabiliyor. Schafer’in yeni oyun projesinden detaylar gelmeye başladıkça sizlerle paylaşacağız.

2 Yorum

Bir cevap yazın