Tim Schafer: “Dağıtımcılar Yeni Fikirlerden Korkuyor”

Dahi oyun tasarımcısı oyun endüstrisinin gidişatından rahatsız.

Tim schafer 0Full Throttle, Grim Fandango, Psychonauts ve Brütal Legend… Tim Schafer’ı tanımak için sıra dışı hayal gücü ve muhteşem mizah anlayışıyla yarattığı bu klasiklere bakmak yeterli. Hatta Ron Gilbert ve Dave Grossman’la birlikte geçirdiği yıllara geri dönüp Maniac Mansion’ı veya yalnızca oyun dünyasının değil mizah tarihinin de en önemli mihenk taşlarından biri olan Monkey Island’ı da hatırlayabiliriz. 2000 yılında 10 yıldan fazla süre bünyesinde çalıştığı Lucas Arts’tan ayrılarak Double Fine Productions’ı kuran Schafer, o günden bu yana da yeni ve sıra dışı oyun fikirleriyle karşımıza çıkıyor. Ancak oyun dünyasının bu dahi tasarımcısına göre, dağıtımcılar yeni fikirlerden ölümüne korkuyorlar. Schafer, DigitalSpy‘a konuşmuş:

Dağıtımcılar genellikle yeni şeyler yayınlamak istemiyor. Yani yeni fikri mülklerden korkuyorlar. Biz ise Double Fine olarak tamamen yeni oyun fikirleri üzerine uzmanlaştık.

Brütal Legend gibi yeni bir markaya milyon dolarlar yatıracak bir dağıtımcı bulmak bizim için her zaman çok zor oldu.

Hatırlarsanız Schafer, Brütal Legend için ilk olarak Acticision ile anlaşmış, ama sonrasında yaşanan problemler ve talihsiz mahkeme sürecinin ardından oyun EA tarafından dağıtılmıştı. Hatta Schafer, sürecin ardından Activision CEO’su Bobby Kotick için “hıyarın önde gidenl, en önde bayrak tutanı” gibi açıklamalar da yapmıştı (tamam, tam olarak böyle dememişti ama biraz daha ağırdı açıkçası).

Öte yandan Tim Schafer, yatırımcı sorununu dijital platformlardan dağıtılan daha ufak çaplı projelere yönelerek çözmüş gibi görünüyor. Zira bu tip oyunlar için gereken bütçe daha düşük olduğu için yatırımcı bulmak da çok çok zor olmuyor.

Dijital yoldan indirilebilen oyunlar daha küçük ve dolayısıyla gereken bütçe de aynı oranda küçük oluyor. Happy Action Theater gibi. Bu oyunları yapabilmek için daha az para istediğim için finansman bulabiliyorum.

Bu arada fırsattan istifade Double Fine’ın Kinect destekli yeni oyunu Happy Action Theater’ın da XBLA üzerinden 800 MS puanına (yani 10$) satışa sunulduğunu belirtelim. Oynanış videosunu da hemen aşağıda bulabilirsiniz. İyi seyirler.

Biz yine de Tim Schafer’den daha büyük oyun projeleri de bekliyoruz. Grim Fandango evrenine tekrar dönese mesela…

2 Yorum

Bir cevap yazın