Tilera 100 Çekirdekli İşlemcisiyle AMD ve Intel’i Zorluyor

Tilera endüstri ve iş dünyası için işlemci üreten bir şirket olduğu için adını yılda yalnızca birkaç kez duyarız. Her sene yaptığımız haberlerin odağında da “çekirdek sayısının çokluğu” vardır. Ayrıca her seferinde Intel veya AMD’den şu kadar kat daha verimli çalışıyormuş deriz. Bugünkü haberimizde eskilerinden farklı değil.

Tilera Tile-Gx100

Tilera 16, 36 ve 64 çekirdekli işlemcileri Tile-Gx16, Tile-Gx36 ve Tile-Gx64’ün yanında 100 çekirdekli Tile-Gx100 adını verdiği, firmanın şu ana kadarki en güçlü işlemcisini de duyurdu. Tilera, Tile-Gx serisinin Intel’in çok yakında çıkaracağı Westmere çekirdekli yeni Core i5/i7 işlemcilerinden 10 kat daha verimli çalıştığını iddia ediyor.

TSMC’nin 40 nm üretim teknolojisiyle üretilen Tile-Gx elbette eski modellerden daha az güç tüketiyor ve baskı devrede daha az alan kaplıyor. 1.5 GHz hızına ayarlanmış bir Tile-Gx100 işlemcisi en fazla 55 Watt, serinin en küçüğü Tile-Gx16 ise en çok 10 Watt güç tüketiyor. Tilera, aynı yonga paketi içine donanımsal hızlandırma devreleri, tümleşik, yüksek başarımlı DDR3 denetleyicileri ve geliştirilmiş SIMD komut setleri eklemiş.

Tile-Gx16, Tile-Gx64 ve Tile-Gx100 önümüzdeki yılın ilk yarısında, TileGx36 ise 2010’un son çeyreğinde satışa hazır olacak.

3 Yorum

  1. Volkan

    Dünyada ses hızını aşan saatte 1300km ile giden arabalarda var ama sadece kurumuş göl yataklarında gidebiliyorlar…Ben bu tarz haberleri birazda buna benzetiyorum..”Falanca  marka 1 cpu 300 tane p4 gücünde” iyi doğru diyorsunuzda pratikde bu hiç bir işimize yaramıyor ama. Bildiğim kadarı ile bu cpu’lar Yüksek kapasiteli dijital telefon santrallerinde  kullanılıyorlar.Bence bir cpu nun ne kadar güclü olduğu değil nerede ne kadar işe yaradığı daha önemli.Uzay mekiklerinin bilgisayarlarıda 386 gücünde mesela.

  2. ilker

    Bence gayet iyi biraz bakındım firma sitesine felan galiba hindistanlı elemanlar ilginç! neyse bence bu gibi alternatiflerin çoğalması tüketiciler olarak bizlerin işine gelmesi gereken bir durum hiç biri babamın oğlu değil sonuçta isteyen istediğini geçsin banane bana işime yarayacak işlemciyi ucuza ve sorunsuz yapsınlar ve fiyatta rekabetten düşsün kalkamasın 🙂 o gerek gerisi hikaye ama sölemeden edemicem intele şahsi gıcıklıgım var dünyanın en iiside olsa zırnık koklatmam onlara 🙂 rengimizide belli ettik 🙂 bu arada hehehe

Bir cevap yazın