“Tıkır tıkır” Şarj Olan Dizüstü İster Misiniz?

Günün birinde şarj gerektirmeyen ya da güç kablosu olmayan aygıtlara sahip olabiliriz.

KlavyeAvustralyalı araştırmacılar klavyeden enerji elde etmenin bir yolunu bulduklarını düşünüyorlar. Kullanmayı düşündükleri yöntem ise bazı sigara veya ocak çakmaklarında kullanılan, sıkıştırılınca elektrik üreten piezoelektrik kristallerden yaralanmak. Hiç eski bir çakmağın iç mekanizmasıyla arkadaşınıza elektrik şoku vererek şaka yapmadınız mı?

Dizüstü klavyesinden elektrik üretebilmek için tuşların altına, nanoteknoloji ile üretilmiş, çok ince bir piezoelektrik kristal katman döşenecek ve bu katman parmaklarınızın tuşlarda oluşturduğu baskıyı elektrik enerjisine çevirecek. Söylemesi kolay olsa da bu kadar hassas bir üretim süreci daha geliştirilebilmiş değil. Ancak malzeme mühendisliği bu inceliği elde edebilmenin yolunu bulduğunda piezoelektrik kristalleri birçok elektronik yapıda görmeye başlayacağız gibi görünüyor.

Araştırmada yer alan Dr. Madhu Bhaskaran “Telefonların koşu ayakkabılarından şarj edilmesi, klavyeden güç alan dizüstüler ve hatta kan basıncıyla çalışan kalp pilleri gibi birçok ‘bitmeyen pil’ projesini piezoelektrik etkiden yararlanarak hayata geçirmek mümkün olabilir.” diyor.

Bitmeyen pil fikri gerçekten inanılmaz. Biliminsanlarının dokunmatik ekranlar üzerinde dolaşan parmak dokunuşlarınızın enerjisine de göz diktiğini belirtelim. Belki de kadim “şarj meselesinin” çözümü yeni malzemelerle artık daha yakındır, ne dersiniz?

Kaynak: Mashable

Bir cevap yazın