Thunderbolt Teknolojisinin Halefi 2015’de 50 Gbps Hıza Ulaşabilir

Intel, Şubat ayında 10 Gbps hızında veri aktarımını destekleyen Thunderbolt teknolojisini ortaya çıkarmıştı, ama Intel’in gelecek için şimdiden başka planları var.

Light PeakIntel, fiber optik kablolarda olduğu gibi ışık ile veri aktaran Thunderbolt (eski adıyla Light Peak) teknolojisini duyurduğunda birçok kişi heyecanlanmıştı, çünkü bu teknoloji hem yüksek hızda veri aktarımına imkan verecek (ilk sürümde 10 Gbps) hem de USB, DisplayPort gibi günümüzde yaygın kullanılan arayüzlere entegre edilebilecekti. Fakat Intel, daha sonra bu teknolojinin ismini değiştirmekle kalmadı, Thunderbolt’un ilk versiyonunun ışık ile veri aktarımı yerine klasik bakır teknolojisini kullanacağını duyurdu. Kısacası, Thunderbolt (şimdilik) sakat bir çocuktan farksız ortaya çıktı.

Intel’in Thunderbolt ile amacı DisplayPort, USB gibi farklı arayüzler yerine doğrudan PCI-Express ile iletişime geçebilen ve tüm arayüzler ile bağlantı kurabilen ortak bir standart oluşturmaktı. Fakat bu teknolojiyi şimdilik sadece Apple’ın bazı MacBook modelleri destekliyor. Ayrıca Thunderbolt’u destekleyecek ürünler de henüz piyasada bulunmuyor.

Thunderbolt’un geleceğnini belirsizliğine rağmen Intel’in silikon bileşenleri ile optik teknolojinin birleştirildiği yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığı söyleniyor. PCWorld’un haberine göre 2015 yılında gelmesi beklenen bu teknoloji, Thunderbolt ve USB kablolarından çok daha ince olacak ve 100 metreye kadar 50 Gbps veri aktarımını destekleyecek.

Bir cevap yazın