THQ’da İşten Çıkarmalar Devam Ediyor

Kriz bu kez de Darksiders’ın geliştiricisi Vigil Games ile Company of Heroes serisinin yaratıcısı Relic’i vurdu! Warhammer 40K: Dark Millennium Online ise artık bir MMO olmayacak…

Geçtiğimiz yılın son döneminden bu yana çok ciddi bir ekonomik darboğazla boğuşan ve 23 Temmuz’a kadar hisseleri 1$’ın üzerinde işlem görmeye başlamazsa borsadan çıkarılma durumuyla karşı karşıya olan THQ, krizden kurtulmanın yolunu kemerleri iyice sıkıp, küçülmekte bulmuş gibi görünüyor. Şubat ayında 240 kişinin işten çıkarılması ve THQ İcra Kurulu Başkanı (CEO) Brian Farell’ın 718,500$ olan yıllık maaşının 359,250$’ye indirilmesiyle başlayan süreç, bugün de Darksiders serisinin geliştiricisi Vigil Games ile Homeworld, Company of Heroes ve Warhammer 40K: Dawn of War serilerinden tanıdığımız Relic Entertainment’ı vurdu. Vigil Games’te 79 kişi işten çıkarılırken, Relic’te ise 39 kişi işinden oldu.

THQ’dan gelen ilk açıklamalar, bu işten çıkarmaların Vigil ve Relic’in 5 yılı aşkın süredir yapım aşamasında olan MMO projesi Warhammer 40K: Dark Millennium Online ile yakından ilgili olduğunu gösteriyor. Zira Dark Millennium Online artık bir MMO değil! THQ, Dark Millennium Online’ı multiplayer moduna da sahip olacak tek kişilik bir oyuna çevirme kararı aldı. Yani anladığımız kadarıyla THQ, Dark Millennium Online için bir süredir aradığı finansman yardımını bulamadı ve bu büyük ve masraflı projeyi çok daha küçük ölçekli bu projeyle değiştirdi. Alınan bu karardan 5 yıldır Dark Millennium Online adına pek bir şey geliştirilmediği sonucunu da çıkarabiliriz pekala.

THQ, Vigil Games’te yaşanan bu işten çıkarmaların 26 Haziran’da raflarda olmasını beklediğimiz Darksiders II’yi etkilemeyeceğinin de altını çizmiş.

Umarız THQ, saplandığı bu krizden daha büyük kayıplar vermeden kurtulmayı başarır.

Bir cevap yazın