THQ Borsadan Çıkarılabilir

NASDAQ’dan THQ’ya kötü haber!

Kara bulutlar bir süredir THQ’nun üzerinde dolaşıyor ve görünüşe bakılırsa pek dağılmaya niyetleri yok gibi.

Geçtiğimiz birkaç hafta THQ’nun çok büyük bir finansal kriz içinde olduğu söylentileriyle geçmiş, hatta iddialar, firmanın 2014 yılında çıkması beklenen bütün projeleri iptal ettiğine ve bir alıcı aradığına kadar varmıştı hatırlarsanız. THQ ise art arda yaptığı basın açıklamalarıyla tüm bu söylentileri yalanlamış ve çocuklara yönelik kutulu oyunlar dışında (ki lisanslar Disney’e iade edilmişti) takvimlerindeki bütün projelerin tam gaz devam ettiğini duyurmuştu. Dahası Saints Row: The Third ve WWE 12 gibi son dönem oyunlarının satışlarının da son derece iyi gitiği söyleniyordu.

Ancak THQ’nun çizmeye çalıştığı parlak portreye rağmen durum pek de iç açıcı görünmüyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan işten çıkarma süreci, bugün Amerikan Menkul Kıymetler Aracı Kurumları Ulusal Birliği’nden (NASDAQ) gelen “borsadan çıkarılma” uyarısıyla bambaşka bir boyuta taşındı.

NASDAQ’dan gelen uyarı, bir süredir 70 sent’ten işlem gören THQ hisselerinin 23 Temmuz’a kadar 1$ sınırının üzerine çıkarılmasını içeriyor. Eğer THQ, önümüzdeki bu 6 ay içinde hisselerini 1$’ın üzerine çekip, ardı ardına on gün boyunca bu fiyattan işlem göremezse borsadan düşecek. Diğer bir deyişe firma 6 ay içinde stabil bir duruma gelemezse iflas bayrağını çekip kepenkleri indirebilir.

Yine de durum tamamen umutsuz değil. THQ, 2012’nin ilk yarısında UFC Undisputed 3 ve Darksiders 2 gibi çok beklenen oyunları piyasaya sürecek. Hatta küçük bir ihtimalle Metro: Last Light’ı da Temmuz ayına kadar raflarda görebiliriz. Bu oyunların raflarda göstereceği başarı, THQ’nun geleceğini belirleyebilir. THQ, daha önce 2009 yılında büyük bir finansal kriz bataklığına saplanmış; 192$ milyon dolarlık kaybın ardından yüzlerce kişiyi işten çıkarmak durumunda kalıp deyim yerindeyse “direkten dönmüştü”.

Piyasadaki en kaliteli işlere imza atan firmalardan biri olan THQ’nun üzerindeki kara bulutları bir an önce dağıtmasını umuyoruz.

Bir cevap yazın