THG Türkiye Sistem Önerileri, Şubat 2011

THG Ofis/HTPC Amaçlı Sistem

THG Ofis/HTPC Amaçlı Sistem
İşlemci AMD Athlon II X2 250 62 USD (Nova)
Anakart GIGABYTE 880GM-D2H 84 USD (Ereyon)
Bellek Samsung 2 GB 1333 MHz DDR3 Bellek 21 USD (Eksa)
Sabit disk Western Digital 500 GB Caviar Green 43 USD (Teknobiyotik)
Optik sürücü ASUSTEK DVD-RW 24X 26 USD (Sanalmarketim)
Kasa ve Güç Kaynağı AeroCool QX-2000 Küp HTPC Kasa 84 USD (Teknobiyotik)
Toplam 320 USD + KDV

AMD Athlon II Kutu

İşlemci:  Bu ay da Athlon II X2 250’yi öneriyoruz. AMD’nin uygun fiyatlı üç ve dört fiyatlı işlemcileri olsa da, bu işlemcilerin ofis uygulamalarında pek bir getirisi olacağını söyleyemeyiz, ne de olsa ofis uygulamaları hala çok-çekirdekli işlemcilerin getirisinden yararlanamıyor. X2 250 tam yük altında maksimum 65 Watt güç tüketiyor. Bu, iyi bir rakam diyebiliriz. Ofis sistemleri için düşük güç tüketimi önemlidir. 

Anakart: Okuyucularımızdan gelen istek üzerine özellikle ofis sistem önerimizde DDR3 bellekler destekleyen anakartlar önermek istiyoruz. DDR2 bellekler DDR3 belleklere göre daha pahalı olduğundan bu, mantıklı bir seçim olacaktır.

GIGABYTE 880GM-D2HGIGABYTE 880GM-D2H’nin bazı ilginç özellikleri var. Mesela; bu anakart, internetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz ücretsiz bir yazılım ile bilgisayarınız stand-by durumundayken bile USB aygıtlarınızı şarj edebilmenize olanak sağlıyor (sadece ön panel USB çıkışları bu özelliği destekliyor). Bunun yanında, anakartın çift BIOS özelliği bu fiyat aralığında önemli bir artı diyebiliriz. Anakartta, AMD işlemcilerinizin kapalı çekirdeğini açma özelliği de bulunuyor. Ayrıca anakartta 50.000 saat ömürlü Japon katı kapasitörler kullanılmış.

Samsung DDR4 Bellek RAMBellek: Samsung’un kendi markası altında piyasaya sunduğu tek bir  adet 2 GB 1333 MHz DDR3 bellek öneriyoruz. İsterseniz bu belleklerden bir adet daha alıp sisteminizi 4 GB yapabilirsiniz.

Western Digital Caviar Green 500 GB HDD

Sabit Disk: Western Digital 500 GB Caviar Green. Western Digital’in düşük güç tüketen ve sessiz Green serisi sabit diskleri ofis sistemleri için biçilmiş kaftan gibi.

ASUS DVD-RW 24X

Optik Sürücü: Bu ay Asus DVD-RW 24X optik sürücüyü seçtik. Sata bağlantısı kullanan bu optik sürücü, 24X hızda DVD yazabiliyor ve tüm DVD formatlarını destekliyor. Ayrıca Asus’un E-Green teknolojisi ile daha az güç tüketiyor, fiyatı da makul.

 

Kasa ve Güç Kaynağı: Dark Fusion kasa stoklarda gözükmediği için bu ayki sistem önerimizde farklı bir HTPC kasa seçtik. Ofis sistemler için az yer kaplayan ve portatif kasaların önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden yine HTPC sistemler için düşünülmüş bir kasa seçtik.

Seçtiğimiz kasa AeroCool QX-2000. Aslında bu kasa oyunseverleri hedef alıyormuş gibi gözüküyor ilk bakışta. Ama üzerindeki LED ışıkların kapatılabileceğini öğrendiğim de, bu kasanın pekala ofis sistemlerinde HTPC kasa olarak da kullanılabileceğini fark ettim. Bilmiyorum okuyucularımız ne düşünüyor bu konuda?

Kasanın üzerinde bulunan üç kademeli fan hız ayarlarının sessizliğin önemli olduğu ofis ortamlarında yararlı olacağını düşünüyoruz.

AeroCool QX-2000

15 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Diskin okuma yazma hızı SATA 2 veya SATA 3 olmasından bağımsızdır.

  SATA 2 ve SATA 3 arasındaki tek fark, daha yüksek bantgenişliğidir. Tek bir sabit disk SATA 2’nin bantgenişliğini zorlayamaz, ama RAID yaptığınız zaman SATA 2 ve SATA 3 arasında fark görebilirsiniz. Aynı şekilde çok hızlı veri okuyabilen SSD’ler için de SATA 3 önemlidir, çünkü daha yüksek bantgenişliği sunarlar.

 2. Dick Tracy

  Bana öyle geliyorki, artık bu işten sıkıldınız ve sallamaya başladınız.hayır, sadece Tom’s gibi bir siteye yakışmıyor.başka yerlerden link vermek te bana yakışmaz, ama felaket sistem önerileri yapan bu site artık nal toplamaya başlamış.

  Ha bu karara bnereden vardım.En azından her zaman creative ses kartı öneriniz ve değişmeyen yazısı, bu arada yukarıdaki yorumcunun da dediği gibi 512 lik ekran kartının üst düzey sisteme montesi gibi herhangi bir değişiklik yapıp eski yazıları buraya oturtmuşsunuz ya da artık sıkılmışsınız gibi.En çok burayı takip ediyordum.Ne demeli?

  • Tahir Meylani

   Evet, kabul ediyorum 512 MB’lık ekran kartı önerisi üst düzey sistem önerimize yakışmadı. Bir sonraki sistem önerimizde böyle bir şey olmayacak.

   Creative ses kartı önerimiz ve değişmeyen yazısı içinse bir sorun görmediğimi belirtmem gerekiyor.

   Şöyle ki, sistem önerileri belli bir kalıp içinde her ay tekrar dönüştürülüyor. Eğer sistem önerilerinin hazırlandığı ay değişen bir parça olmadıysa, yazıya dokunulmuyor. Bugün, insanların harici bir ses kartına para vermek istemediklerinin farkındayım, ama biz, burada verdiğimiz önerileri sadece sistem toplayacaklar için tavsiye olarak görüyoruz ve buna göre sistem parçaları topluyoruz.

   Üst düzey sistem önerilerimizde pahalı kasa ve güç kaynağı önermemizin sebebini de böyle açıklayabilirim aslında. Ses kartı ve benzeri uzun süre değiştirmeyeceğiniz parçaların kaliteli olmasını öneriyoruz. Sistem önerimizin genel felsefesi bu şekilde. Tabi ki, sizin sistem toplama felsefeniz farklı olabilir.

   Donanım tarafında ise, genellikle uzun vadeli, herkese uygun özellikler barındıran veya o an en iyi fiyat performans sunan ürünleri seçmeye çalışıyoruz.

   Aslında uzun bir süredir sistem önerilerimizde bir dönüşüm var, ama çok fazla öneri olduğu için gözden kaçabiliyor sanırım. Mesela, okuyucularımızdan gelen istek üzerine, CrossFire veya SLI sistem önerilerimiz geri çektik. Aynı şekilde yine istek üzerine daha ucuz anakart ve bellekler öneriyoruz; sistem önerilerimizi hazırlarken ürünün overclock potansiyelini ilk sıraya koymuyoruz v.s.

   512 MB ekran kartının iyi bir seçim olmadığını kabul etmekle beraber, her türlü önerilerinize açık olduğumu belirtmek istiyorum, sizin uyarınız ile sistem önerisine yakışmadığını düşündüğümüz bir ürünü geri çekmekten itina etmeyiz.

   • Atik66

    cesaritinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. başka siteler olsa o eleştirileri denetimden geçirir, yayınlamayabilir

 3. Ziyaretçi

  aslında bencede şu sabit yazılarınızı değiştirseniz daha mekbule geçer.çünkü her ayki sistem önerilerinizi tam keyifle okumak isterken birde bakıyorum aynı yazılar.benim gibi devamlı takip edenler için her ay değiştirirseniz seviniriz ama yok uğraşmak istemiyoruz derseniz ayrı.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Sandy Bridge anakart revizyonu daha çok SATA performansıyla ilgili olduğu için listelerin yenilenmesine gerek yok. Listeler sadece işlemci performansını gösterecek şekilde olduğundan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 4. ont1982

  sandy brige sisteme uygun öneriler olmadığı için sandy brige revize edilmiş anakartlarda listelerde bulunmuyor. LGA 1156 yerine LGA 1155 anakart önerileri olsa fena olmaz.
  i3-2100 tahminim yeni fiyat/başarım öneri listesindeki işlemci olacak ama buna uygun anakarta ait fikrim yoktur.

Bir cevap yazın