THG Türkiye Sistem Önerileri, Şubat 2011

Sistem ÖnerileriTHGTR olarak her ay yazdığımız sistem önerileri makaleleriyle sistem toplamak isteyen arkadaşlara önerilerde bulunmaya devam ediyoruz. İsterseniz sistem önerilerine geçmeden önce geçtiğimiz ayın kısa bir değerlendirmesini yapalım.

2011’in ilk çeyreğinde Sandy Bridge mimarisi ile Intel’in AMD üzerinde baskısının arttıracağını öngörüyorduk ki, Sandy Bridge yongasetlerinde SATA II portlarının zamanla arızanabileceğini öğrendik. Donanım tasarımındaki önemli bir hatadan dolayı ortaya çıkan bu durumu Intel, ancak yongasetleri piyasaya sunulduktan sonra farkedebildi. Dolayısıyla Intel, hatalı yongasetlerinin önemli bir bölümünü geri çekmek zorunda kaldı. Kısacası, revize edilmiş Sandy Bridge yongasetleri piyasada yaygın olarak bulunana dek Sandy Bridge sistem önermeyeceğiz.

Bu ay, AMD tarafında ise fiyat indirimleri gözümüze çarptı.

Ayrıca AMD’nin Bulldozer mimarisinden önce artık eskimeye başlayan Phenom II işlemci ailesinin son üyelerini piyasaya sürmek istediğini yazmıştık. AMD’nin 100 MHz saat hızı artışı stratejisini devam ettirecek yeni işlemciler henüz piyasaya sunulmadı.

Ekran kartı piyasasında bu ay da bir değişiklik görmüyoruz; hem Nvidia hem de AMD 2010’un son günlerinde, son kozlarını piyasaya sürdüler. Piyasa az çok şekillendi. AMD ve Nvidia’nın muhtemelen 2011 ikinci ve üçüncü çeyrek için hazırladıkları yeni mimarilere kadar ekran kartı piyasasında radikal değişiklikler göreceğimizi düşünmüyorum.

Şubat ayında tanıtılmasını beklediğimiz AMD’nin Radeon HD 6990 ekran kartını daha elimize alamadık, ama bu kartın nasıl bir performans vereceğini az çok kestirebiliyoruz. Bunun yanında Nvidia, fiyat performans segmenti için GeForce GTX 550 Ti ve Radeon HD 6990’a karşı duracak çift GPU’lu (GeForce GTX 590) bir ekran kartı hazırlıyor. Ama bu ekran kartları da henüz piyasaya sunulmuş değil.

Her ay olduğu gibi bu ay da sistem önerilerinde, bir önceki aya göre değişen parçaları koyu tonla yazacağız. Böylelikle değişen parçaları daha rahat görebileceksiniz.

Ofis/HTPC amaçlı sistem önerimiz, oyun meraklıları için uygun olmayacaktır, ama ofis uygulamaları için yeterli performansı verecektir (grafik işleri ile uğraşanlar hariç). Giriş düzeyi oyun sistemimiz, birçok oyunda (1280×800 çözünürlükte) yeterli performans verebilecekken; bazı oyunlarda grafik ayarlarını kısmanız gerekebilir. Fiyat/başarım oyun sistemimiz, en yüksek grafik ayarlarında sorunsuz performans verecektir. Üst düzey oyun için önerdiğimiz sistem ise yüksek çözünürlükler ve en yüksek kalite ayarlarında oldukça akıcı bir oyun deneyimi yaşatacaktır sizlere.

Fiyatları teknofiyat arama motorundan aldık. Siz de burayı kullanabilirsiniz. Ürün stokları kontrol edildi fakat ileride oluşacak stok değişikliklerinden sorumlu değiliz. Eğer bir ürün stokta yoksa bizden başka bir ürün tavsiyesi isteyebilirsiniz. Son olarak, aklınıza takılan bir şey olursa lütfen sormaktan çekinmeyin, elimizden geldiğince size cevap vermeye çalışağız. Sizinde sistem toplayacak arkadaşlar için tavsiyeleriniz varsa, lütfen bizlerle paylaşın.

15 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Diskin okuma yazma hızı SATA 2 veya SATA 3 olmasından bağımsızdır.

  SATA 2 ve SATA 3 arasındaki tek fark, daha yüksek bantgenişliğidir. Tek bir sabit disk SATA 2’nin bantgenişliğini zorlayamaz, ama RAID yaptığınız zaman SATA 2 ve SATA 3 arasında fark görebilirsiniz. Aynı şekilde çok hızlı veri okuyabilen SSD’ler için de SATA 3 önemlidir, çünkü daha yüksek bantgenişliği sunarlar.

 2. Dick Tracy

  Bana öyle geliyorki, artık bu işten sıkıldınız ve sallamaya başladınız.hayır, sadece Tom’s gibi bir siteye yakışmıyor.başka yerlerden link vermek te bana yakışmaz, ama felaket sistem önerileri yapan bu site artık nal toplamaya başlamış.

  Ha bu karara bnereden vardım.En azından her zaman creative ses kartı öneriniz ve değişmeyen yazısı, bu arada yukarıdaki yorumcunun da dediği gibi 512 lik ekran kartının üst düzey sisteme montesi gibi herhangi bir değişiklik yapıp eski yazıları buraya oturtmuşsunuz ya da artık sıkılmışsınız gibi.En çok burayı takip ediyordum.Ne demeli?

  • Tahir Meylani

   Evet, kabul ediyorum 512 MB’lık ekran kartı önerisi üst düzey sistem önerimize yakışmadı. Bir sonraki sistem önerimizde böyle bir şey olmayacak.

   Creative ses kartı önerimiz ve değişmeyen yazısı içinse bir sorun görmediğimi belirtmem gerekiyor.

   Şöyle ki, sistem önerileri belli bir kalıp içinde her ay tekrar dönüştürülüyor. Eğer sistem önerilerinin hazırlandığı ay değişen bir parça olmadıysa, yazıya dokunulmuyor. Bugün, insanların harici bir ses kartına para vermek istemediklerinin farkındayım, ama biz, burada verdiğimiz önerileri sadece sistem toplayacaklar için tavsiye olarak görüyoruz ve buna göre sistem parçaları topluyoruz.

   Üst düzey sistem önerilerimizde pahalı kasa ve güç kaynağı önermemizin sebebini de böyle açıklayabilirim aslında. Ses kartı ve benzeri uzun süre değiştirmeyeceğiniz parçaların kaliteli olmasını öneriyoruz. Sistem önerimizin genel felsefesi bu şekilde. Tabi ki, sizin sistem toplama felsefeniz farklı olabilir.

   Donanım tarafında ise, genellikle uzun vadeli, herkese uygun özellikler barındıran veya o an en iyi fiyat performans sunan ürünleri seçmeye çalışıyoruz.

   Aslında uzun bir süredir sistem önerilerimizde bir dönüşüm var, ama çok fazla öneri olduğu için gözden kaçabiliyor sanırım. Mesela, okuyucularımızdan gelen istek üzerine, CrossFire veya SLI sistem önerilerimiz geri çektik. Aynı şekilde yine istek üzerine daha ucuz anakart ve bellekler öneriyoruz; sistem önerilerimizi hazırlarken ürünün overclock potansiyelini ilk sıraya koymuyoruz v.s.

   512 MB ekran kartının iyi bir seçim olmadığını kabul etmekle beraber, her türlü önerilerinize açık olduğumu belirtmek istiyorum, sizin uyarınız ile sistem önerisine yakışmadığını düşündüğümüz bir ürünü geri çekmekten itina etmeyiz.

   • Atik66

    cesaritinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. başka siteler olsa o eleştirileri denetimden geçirir, yayınlamayabilir

 3. Ziyaretçi

  aslında bencede şu sabit yazılarınızı değiştirseniz daha mekbule geçer.çünkü her ayki sistem önerilerinizi tam keyifle okumak isterken birde bakıyorum aynı yazılar.benim gibi devamlı takip edenler için her ay değiştirirseniz seviniriz ama yok uğraşmak istemiyoruz derseniz ayrı.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Sandy Bridge anakart revizyonu daha çok SATA performansıyla ilgili olduğu için listelerin yenilenmesine gerek yok. Listeler sadece işlemci performansını gösterecek şekilde olduğundan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 4. ont1982

  sandy brige sisteme uygun öneriler olmadığı için sandy brige revize edilmiş anakartlarda listelerde bulunmuyor. LGA 1156 yerine LGA 1155 anakart önerileri olsa fena olmaz.
  i3-2100 tahminim yeni fiyat/başarım öneri listesindeki işlemci olacak ama buna uygun anakarta ait fikrim yoktur.

Bir cevap yazın