THG Türkiye Sistem Önerileri, Mart 2011

Sistem ÖnerileriTHGTR olarak her ay yazdığımız sistem önerileri makaleleriyle sistem toplamak isteyen arkadaşlara önerilerde bulunmaya devam ediyoruz. İsterseniz sistem önerilerine geçmeden önce geçtiğimiz ayın kısa bir değerlendirmesini yapalım.

İşlemci piyasasında kayda değer bir gelişme olmadığını görüyoruz. Intel’in B3 revizyon Sandy Bridge yongasetleri üreticilerin ellerine ulaşmaya başladı. Yenilenmiş Sandy Bridge anakartları piyasada bulabilmek mümkün. Sandy Bridge sistem toplamak isteyenler için sevindirici bir haber.

AMD tarafında da kayda değer bir gelişme göremiyoruz. AMD, tüm gücünü Temmuz ayında piyasaya sunulacak Bulldozer mimarisine yönlendirmiş olmalı. Yine de Temmuz ayına gelmeden AMD’den yeni fiyat indirimleri ve son bir Phenom, Athlon saldırısı görebiliriz. 

Ekran kartı piyasasında yeni modeller bitmek bilmiyor. AMD, çift GPU’lu çözümü Radeon HD 6990‘ı piyasaya sürdü ve dünyanın en hızlı ekran kartı ünvanını kimseye bırakmadı. Nvidia, 22 Mart’ta GTX 590 ile AMD’nin bu atağına karşılık verecek. Uzun süredir çift GPU pazarında Nvidia ve AMD/ATI’yi tekrar karşı karşıya getirecek bu anı kaçırmak istemiyoruz doğrusu.

Nvidia, fiyat performans segmenti içinse GeForce GTX 550 Ti‘yi piyasaya sundu. Bu modelin Radeon HD 5770 ve GeForce GTX 460 768 MB arasında konumlandırıldığını görüyoruz. İşini de iyi yapıyor açıkcası. Fiyatı belki biraz daha iyi olabilirmiş…

Her ay olduğu gibi bu ay da sistem önerilerinde, bir önceki aya göre değişen parçaları koyu tonla yazacağız. Böylelikle değişen parçaları daha rahat görebileceksiniz.

Ayrıca, bu ay alternatif öneriler ile sistem toplamak isteyenlere daha geniş bir bakış açısı sunmak istiyoruz.

Sistem önerilerimizde bir sorun veya bir hata görürseniz, ya da “bu parça yerine şu parça olabilirmiş” gibi bir düşünceniz varsa, bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Ofis/HTPC amaçlı sistem önerimiz, oyun meraklıları için uygun olmayacaktır, ama ofis uygulamaları için yeterli performansı verecektir (grafik işleri ile uğraşanlar hariç). Giriş düzeyi oyun sistemimiz, birçok oyunda (1280×800 çözünürlükte) yeterli performans verebilecekken; bazı oyunlarda grafik ayarlarını kısmanız gerekebilir. Fiyat/başarım oyun sistemimiz, en yüksek grafik ayarlarında sorunsuz performans verecektir. Üst düzey oyun için önerdiğimiz sistem ise yüksek çözünürlükler ve en yüksek kalite ayarlarında oldukça akıcı bir oyun deneyimi yaşatacaktır sizlere.

Fiyatları teknofiyat arama motorundan aldık. Siz de burayı kullanabilirsiniz. Ürün stokları kontrol edildi fakat ileride oluşacak stok değişikliklerinden sorumlu değiliz. Eğer bir ürün stokta yoksa bizden başka bir ürün tavsiyesi isteyebilirsiniz.

11 Yorum

 1. ont1982

  Merhaba;

  Yeni listeler için teşşekkürler fakat bu msi anakartlar DDR3 1066/1333 destekliyor önerideki ramler ise 1600 mhz, 1600 destekli bir anakart tavsiyeniz yokmu acaba ?

  • Tahir Meylani

   H67 anakartlar 1333 MHz’den yukarısını desteklemiyor. O yüzden eğer dahili ekran kartını kullanmak istiyorsan bu sınırlamaya razı olmak zorundasın. Eğer dahili ekran kartını kullanmayacağım, daha yüksek bellek hızları istiyorum dersem, üst düzey oyun sistemimizde önerdiğimiz P67 anakartı tercih edebilirsin.

 2. ont1982

  Yani şöyle 1600 lük usb3.0 olan crossfire filan varsa onboard ekran kartı olan (geçici olarak) e-sata şöyle karışık bir şeyleri olan bir anakart olsa süper olur, geçen ayın fiyat/başarım amd anakartı gibi [ASUS – M4A88T-M EVO-USB3] ama msi ve asus da intel için fiyatlar uçmaya başlıyor belli bir noktada

 3. Gediz

  Dark mini office kasaya 24.4 x 20.8 boyutlarındaki anakartın nasıl sığacağını anlamadım. Bildiğim kadarıyla kasanın içinde anakart yerleştirilen bölümü bu ölçülerden çok daha küçük. Bu kasaya mini ITX dışında bir anakart takılamıyor.

  • Tahir Meylani

   Evet, sistem önerisinde bir karışıklık olmuş. Bu kasa ve ITX bir anakart önerisi düşünüyorduk, ama fiyatları dolayısıyla tercih etmedik. Yazıyı hazırlarken bu yüzden bir karışıklık olmuş sanırım.

   Uyarınız için teşekkürler.

 4. regression

  giriş düzey oyun sistemi önerisinde küçük bi yazım hatası olmuş sanırım. GTS 450, Radeon HD 5570 ve Radeon HD 5770 arasında bir performans sunuyor. burada yazılan 5570 mi yoksa 5750 mi olmalı?

Bir cevap yazın