THG Türkiye Sistem Önerileri, Mart 2010

Şubat ayına baktığımızda ATI’nin birkaç ekran kartı duyurusu yapması dışında dikkatimizi çeken önemli bir duyuru gerçekleşmedi. AMD/ATI giriş ve orta seviyedeki  DirectX 11 ekran kartlarını tanıtarak seriyi tamamladı. Nedir bu kartlar: HD 5450, HD 5550, HD 5570 ve HD 5830.

Ocak ayında CES Fuarı sebebiyle gerçekleşen bir yığın duyurunun ardından da yeni ürünler yavaş yavaş Türkiye’ye gelmeye başladılar. Bunların başını Intel’in H55 ve H57 yongasetli anakartları ile 32 nm Clarkdale kod adlı Intel Core i3 ve i5 işlemcileri çekiyor. Zaten deney sistemlerimizde de bu yeni altyapıya yer verdik.

Ofis/internet sistemi dışındaki tüm sistemler her oyunu rahatlıkla oynayabilmenizi sağlayacaktır. Gerek fiyatı gerekse de başarımı en uygun ekran kartlarını ve işlemcileri seçmeye özen gösterdik. Dört bütçe seçeneğimiz var: Ofis/İnternet, giriş seviye oyun, fiyat/başarım, üst seviye oyun sistemi.

Sistem tablolarında göreceğiniz satış mağazalarını, Teknofiyat arama motorunu kullanarak belirlediğimiz en düşük fiyatlara göre belirledik. Yalnız büyük bir çoğunluğunuz bu parçaları ayrı firmalardan sipariş etmek yerine tek bir satış mağazasından alışveriş yapmayı tercih edebilir. O yüzden belirttiğimiz sistem fiyatlarının “şimdilik” mümkün olan en düşük fiyatlar olduğunu ve büyük ihtimalle benzer bir sisteme biraz daha yüksek para vermeniz gerekebileceğini bilin.

20 Yorum

 1. Ziyaretçi

  merhaba, bilgisayar almak için bi süredir bu listenin yayınlanmasını bekliyordum. Ocak ayına göre işlemci ve anakart değişmiş sanırım. i5 750 4 çekirdekli bir işlemci, i3 540 ise 2. Intel’in sayfasında Integrated Graphics, Intel® HD Graphics vs. tarzı özellikler sıralanmış 540’da olup 750’de olmayan. Hangisini almak daha mantıklı. Bir de bir önceki anakartda eskiye uyumluluk özellikleri olduğunu söylemiştiniz. Bense tam tersi uzun süre kullanacağım için bu bilgisayarı USB 3.0 tarzı yeni teknolojilere uyumlu birşey arıyorum bu anakart doğru bir tercih olur mu?

 2. Salih Güler

  USB 3.0 özellikli bir anakart arıyorsanız Gigabyte GA-H57M-USB3 bence doğru bir tercih olacaktır. Fiyat/performans sistemini biraz pahalı bulduğumuz için değişiklik yapmayı gerekli gördük.

 3. Ziyaretçi

  Çok başarılı bir seçim olmuş teşekkür ederim. Sadece tek bir önerim olucak. İşlemcinin oyun performansını çok fazla etkilemediğini söylüyorsunuz. Neden işlemciyi daha ucuz seçip ekran kartını daha iyi seçmiyorsunuz? Böylece daha mantıklı bir oyun sistemi oluşmaz mı?

 4. omer

  Arkadaşlar ben THGTR’ye güvenip Üst Düzey Oyun Sisteminin tüm parçalarını sipariş ettim. Yalnız fikrimin değiştiğini söyleyebilirim. Zira işlemci için önerilen fan yine önerilmiş olan kasaya sığmıyor!!! Böyle bir hata yaptıkları için tebrik ederim. Çok profesyonelce olmuş.

  • Salih Güler

   Yaşadığınız sıkıntıdan dolayı özür dileriz. VX-R “Limited Edition” sürümü kasaların yan kapağındaki 120mm’lik fanı hesaba katmayı unutmuşuz. Thermalright Cogage yerine Sunbeam Tuniq Propeller işlemci soğutucusunu koyduk. Tüm okuyucuların bilgisine.

 5. Ziyaretçi

  Herhangi bir sistemle ram uyuşmazlığı olacağını düşünemiyorum.Önceleri ASUS anakartlarda benze sorunlar yaşandığı anlatılırdı.uyumsuz bir donanım takılınca ses yaptığı veya açılmadığı söylenirdi.Oysa bir asus kullanıcısı olarak bu sorunları hiç yaşamadım.Buna mukabil, gigabyte ve asrock anakartlar da topladım.Bunlar da da sorun yaşamadım.Eğer sorun varsa muhtemelen satın aldığınız RAM’in kendisinden yani üreticinin hatasından kaynaklanmakta diye düşünüyorum.

  Bu arada tabiiki anakartın kendisi de hatalı olma ihtimali var.Eğer diğer parçalarla da uyun göstermiyorsa o zaman sorun anakarttadır.Herşeye rağmen genel anlamda uyumsuzluk yaşanması çok zor.

 6. Ziyaretçi

  en sevdiğim taraf bu.Türkiyede örneğine pek az rastlanır cinsten.hepimiz hata yapıyoruz.ama kabul etmiyoruzOysa yanlışlığı kabul edip, üstüne de düzeltme yapıp yayınlama cesareti gösteriyorsunuz.İşte..bu beni gerçekten mutlu ediyor.Davranış biçiminiz her türlü maddiyatın daha önünde.teşekkür ederim.

 7. Ziyaretçi

  sistem güzel… 5 sene önce 1500$ civarı sistem yapmıştım… windows 7 ultimate (32bit) kullanıyorum gayet güzel… bir beş sene bekleyip  sonra 1500$ daha veririm …

 8. Ziyaretçi

  İşlemci, anakart ve ram hızaşırtmaya uygun ancak bu kasanın yanında gelen güç kaynağı hızaşırtılmış bir sistemi rahat kaldırmaz. Kasanın hava sirkülasyonu da yeterince iyi değil.

  64 mb lik cachesi olan sata6/g lik sabit disk varken piyasada neden sata 6/g desteklemeyen anakart ve eski bir sabit disk seçilmiş anlamakta güçlük çekiyorum.

 9. Sinan

  Fiyat başarım donanımı için  aerocool kasa kullanmak istemiyorum bu sistem için  düşük alt düzey oyun sistemindeki  “AOPEN H500-Y15 400W”   kasası 400 w güç kaynağı ile uygunmudur,  oyun için hangi işlemciyi  editör olarak tavsiye etttiğinizide yazabilirmisiniz?

   

  teşekkürler 

 10. Ziyaretçi

  hd4730 gibi sacma bir kart önerilmemeli burada… HD4870 kadar cok güc tüketen bir kart. PALIT – GTS250 GREEN 512MB önerilebilir.
  x4 630 ile x4 620 arasında da cok fiyat farkı yok işlemci olarakta x4 630 2.8ghz önerilmeli.
  SAPPHIRE – PI-AM3RS785G AMD 785G anakart alınmalı bütceyi denkleştirmek içinde amd tarafında.

 11. Ziyaretçi

  Aerocool VX-R 600W ‘nın psu Peak 600W ttır. Sürekli 500w ancak sisteme yeter tabiki.
  Kasa + psu olarak : Xclio NightHawk Kasa Siyah + LC POWER 600W (650W Max) 80+ BRONZE PSU V2.3 (138$) Fireball
  Alınmalı kesinlikle daha iyi soğutma ve daha iyi psu sunan ikilidir bunlar.

 12. Ziyaretçi

  i5 750 + HD5870 ikilisi kesinlikle daha performanslı ikili olur oyunlarda.
  Üst düzey bir oyun sisteminde HD5870 olmaması cok sacma.Oyun sisteminde aslan payını ekran kartı almalıdır. i5 750 ile i7 860 arasında oyunlarda olusacak fark hd5870 ile hd5850 arasında olandan daha azdır.

 13. mehmet baladura

  AMD-PHENOM II X4 965 BE

  GIGABYTE-GA-790XTA-UD4

  KINGSTON HYPERX-2×2 DUAL DDR3 1600

  VTX3D-HD5850 1GB

  SAMSUNG-1 TB SATA2 32 MB

  SAMSUNG-P2250

  DARK-RACER 600 WATT

  A4TECH-KX-2810 X7 GAME MASTER DESKTOP

  1214 USD + KDV  = 2 147,35   TL

  bu sistem nasıl olur sizce?

Bir cevap yazın