THG Türkiye Sistem Önerileri, Aralık 2009

Geçtiğimiz kasım ayına baktığımızda gözümüze çok önemli gelişmeler çarpmıyor. Yalnız bu zaman dilimi içerisinde ATI’nin çift RV870 grafik işlemcili Radeon HD 5970’i duyurduğunu unutmadık. Dünyanın en hızlı ekran kartı artık ATI/AMD’ye ait. Yalnız üst düzey sistem önerimizde dahi fiyat/başarım/yeterlilik ölçütlerini önemsediğimizden dolayı 500 Dolar üstü ekran kartlarına yer veremiyoruz.

Her ay yaptığımız gibi yine fiyat oynamalarına da dikkat çekmek istiyoruz. ATI’nin taşeron firma TSMC ile 40 nm yonga üretiminde yaşadığı sorunların devam etmesi sebebiyle yeterince HD 5000 serisi ekran kartı gönderememesi bu kartların fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor. Durum gün geçtikçe iyiye gidiyor gibi fakat HD 5850’nin fiyatında 30 Dolara varan artışlar gözlemliyoruz.

Ayrıca 22x DVD yazıcıların fiyatlarının 20-25 Dolar seviyesinden yavaş yavaş 40 Doların üstüne çıkması gözümüzden kaçmadı. Herhalde bunda Blu-ray’e olan talebin hızlı bir şekilde artması ve bu tip diskleri yazıp oynatabilen optik sürücülerin fiyatlarının hızlı bir şekilde düşmesi etkili oldu. Seneye DVD yazıcılara elveda mı diyeceğiz? Gerçi blu-ray yazıcılar ülkemiz piyasasında hala ateş pahası sayılırlar.

AMD Phenom II ve Athlon II işlemcilerinin fiyatları azar azar düşmeye devam ederken DDR3 bellek fiyatlarında beklediğimiz düşüşler tüm hızıyla sürüyor. Yeni bir sistem topluyorsanız artık DDR2 bellekli bir altyapı satın almanıza gerek yok.

Ofis/internet sistemi dışındaki tüm sistemler her oyunu rahatlıkla oynayabilmenizi sağlayacaktır. Gerek fiyatı gerekse de başarımı en uygun ekran kartlarını ve işlemcileri seçmeye özen gösterdik. Dört bütçe seçeneğimiz var: Ofis/İnternet, giriş seviye oyun, fiyat/başarım, üst seviye oyun sistemi.

Sistem tablolarında göreceğiniz satış mağazalarını, Teknofiyat arama motorunu kullanarak belirlediğimiz en düşük fiyatlara göre belirledik. Yalnız büyük bir çoğunluğunuz bu parçaları ayrı firmalardan sipariş etmek yerine tek bir satış mağazasından alışveriş yapmayı tercih edebilir. O yüzden belirttiğimiz sistem fiyatlarının “şimdilik” mümkün olan en düşük fiyatlar olduğunu ve büyük ihtimalle benzer bir sisteme biraz daha yüksek para vermeniz gerekebileceğini bilin.

29 Yorum

  • Hamdi Kellecioğlu

   Gördüğüm kadarıyla Çizgi güç tüketimi değerlerini biraz bol kepçe dağıtmış. Mesela Core i5 750’nin TDP değeri en yüksek 95 Watt’ken Çizgi bu işlemciye 150 W tüketim değeri biçmiş. 🙂

   Sitedeki incelemelere bakarsanız bu sistemden daha güçlü test sistemlerinin Radeon HD 4870 ekran kartıyla birlikte tam yük altında 315 W civarında güç tükettiğini görürsünüz. Kasaydı, fanlardı vs gibi diğer bileşenleri eklesek bile 500 W’a ulaşmak zor.

   Sonuç olarak editörün bu sistem için önerdiği 500 W güç kaynağı yeterlidir.

 1. casper

  pc depoda olduğunu söylediğiniz ve 32mb önbellekli olarak belirttiğiniz ürünün 16mb ön belleği var yanlışlık olmuş galiba düzeltirseniz iyi olur bence linkinede baka bilirsiniz.

 2. Mjnor

  Yok Benim belirmek istediğim kılavuz olarak gösterilen bir siteden destek alıp söyledim ciddi bir sıkıntı var bu durumla ilgili, Ürünlerin ne kadar güç tükettiklerini bilemiyoruz son kullanıcı olarak. Sistem tam yükte ne kadar güç gerekiyor onu merak ediyoruz belki gereksiz 50-100 w power s. için fazla para veriyoz. Mesela i5-750  Tam yükte 95 watt mi çekiyor sistemden bu bile bir belirsizlik son kullanıcı için bir ikilem düzgün bir kaynak problemi var bu işte sanırım, Tşkler yazınız genel olarak oldukca başarılı tek sevmediğim yanı fiyat performansta 4870 yerine 5770 Görmek isterdim sonuçta dx11 ileriye dönük bir sistem tam güç oynatmasada kabul edilebilir bir dx11 performansı sunabilir Belki dx11 uygulamalarını görmeden erken davranmamak adına eklemediniz 5770 i 

  • Hamdi Kellecioğlu

   İşlemciler için TDP (Thermal Design Power) değerleri vardır. Google’da arama yaparak kolayca ulaşabilirsiniz. TDP değeri bir işlemcinin tüketeceği en yüksek güç seviyesini gösterir. Yani Core i5 750 hiç bir zaman 95 W seviyesinin üstüne çıkmaz ama altına inebilir. Belki Çizgi güvenli tarafta olmak için değerleri olduğundan biraz yüksek veriyor olabilir.

   5000 serisi henüz tam olarak oturmadı, ürüne ulaşma problemi var. Muhtemelen önümüzdeki aydan itibaren HD 5770 listeye girmiş olur. Öneri için teşekkürler.

   • Mjnor

    Hmm. Cizgi bayağa bol tutmuş watt ları Power Supply ucuzmuş gibi 🙁 500 watt yeterli bir sisteme 600 watt aldırıyorlar 🙁

 3. mazbut

  Buradaki değerlere hızaştırma değerleri dahil değildir. Dolayısı ile hızaştırma yapacaklar genelde PSU değerlerini hesapladıkları için azami değerleri bulmaya çalışmışlar. Genede corei5 750 işlemci için 150w biraz fazla, genele dağıtırsak hızaştırma yapacak herkes için ben 550w tan aşağısını önermem. Kendi PSU’m 650w Glaciatech. Yani aldığım Corei7 860 Nvidia gtx275li sisteme tüm kablolarını taktım boşta ucu kalmadı. Modüler değil ama kablo uçları hem yeni hem eski sistemlere göre değişkenliğe sahip. Tavsiye ederim.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Tabi ki hızaşırtma yapınca güç tüketimi artar ama yukarıda verdiğim HD 5970 için olan deney sonuçları şu anda en çok güç tüketen Core i7 975 Extreme 4 GHz hızına çıkarılarak yapılmış. Sisteme Asus Rampage II Extreme anakart, 6 GB Corsair Dominator bellek ve Intel SSD ile birlikte HD 5970 gibi bir canavar takılıyken ekran kartına tam yüklenildiğinde 476 Watt güç tüketimi ölçülmüş. Radeon HD 4870 ile sistem toplam 314 Watt güç tüketmiş ki bu 500 Watt’ın çok altında.

   Sonuç olarka kaliteli bir güç kaynağı alıyorsanız Core i5 750 ve Radeon HD 4870 için 500 Watt güç kaynağı hızaşırtma yapılsa bile bence yeterli olacaktır.

   Ama tabi ileriye dönük yatırım olarak düşünmek de mümkün 500 Watt alt sınır olabilir. 600 Watt alırsanız gelecekte alacağınız ekran kartı ve işlemcilerle de rahatça güç kaynağınızı kullanabilirsiniz.

   • mupek77

    Ben güç kaynağının ileriye dönük yatırım olarak düşünmeyi yanlış buluyorum. Belki bu yakın tarihli bir yükseltme olursa geçerli olur. Ancak; daha uzun bir tarihli düşünmek hata olur kanısındayım, keza güç kablo yapıları değişikliğe çok yatkın oluyor ki bunları dönüştürücü ile kullanmak hiç de hoş olacağını sanmıyorum.

    Ayrıca; diğer tüm görüşlerinize katılıyorum. O kadar çok yüksek güçlü PSU ya gerek yok bencede.

     

  • Salih Güler

   Hayır çıkarmaz. Sadece anakartınızın BIOS ayarlarına girip ayar çekmek zorunda kalabilirsiniz. İlk taktığınızda sistem bellekleri varsayılan olarak 1333 MHz hızında çalıştırabilir.

 4. Murat Erdoğan

  Sevgili Asus türkiye yetkilileri Asus Bilgisayarın Yeni Üretmiş Olduğu G51J 3D Dizüstü Modelini Türkiyeye Getirecek misiniz yaklasık 15 kere Telefonla Görüşmemiz<e Rağmen 15 gündür bir çözüm üretebilmiş değilsiniz Yoksa Bir Dizüstü Bilgisayar İçin YurtDışına Mı Gidip Gelelim Yada Eşe Dosta Gönderttirip Gümrük Ve Dil Sourunu MU yaşayalım LÜTFEN İLGİLENİN ARTIK BU BİLGİSAYARI ALMAK İSTEYEN 12 ARKADASIM İLE BERABER SİZLERİ BEKLEMEKTEYİZ SAYGILAR …

 5. RADİO_HEA_D

  Yazı çok güzel olmuş ama ekran öneri bölümünüzde f/p ürününüz lg kod adlı mi monitörken altında yazan yazıda samsungun bu modeline bi bakın deriz gibi bi söz geçior acaba düzeltmeniz mümkünse düzeltebilirmisiniz

 6. e-turhan

  AMD Fiyat/Başarım Oyun Sisteminde 2 adet 4870, 2 adet hdd olduğunu ve overclock yapıldığını düşünürsek 650 wattlık bir güç kaynağı yeterli olurmu?

   • Tahir Meylani

    Tam işini görebilecek bir şey seçmişsin. 2  tane PCİ-e 6 pin çıkışı var. Toplamda 50 Amper Crossfire için yeterli. Verimlilik iyi seviyede.

    Dikkat etmen gereken tek şey, binada topraklama olduğuna emin ol. Topraklama sayesinde elektrik dalgalanmalarından korursun PSU yu.

 7. Tahir Meylani

  Yukarıdaki gibi bir giriş sisteminde, 400watt peak bile olsa  çok rahat yeterli olacaktır güç kaynağı. Bu fiyata alınabilecek en iyi kasa+güç kaynağı seçeneklerinden biri.

  http://www.thermaltake.outervision.com/Power

  Bu linkten de hesaplayabilirsiniz yukarıda ki AMD sistemi. Ekstra USB aygıtlar, fanlar ve 2 tane PCİ kartı ile birlikte 275 watt çekecektir maksimum. Benzer değerler Intel sistemi içinde geçerli.

  Daha iyi güç kaynakları giriş sistemi fiyatlarını yükseltecektir.

Bir cevap yazın