THG Türkiye Sistem Önerileri, Ağustos 2010

Sistem ÖnerileriTHGTR olarak her ay yazdığımız sistem önerileri makaleleriyle sistem toplamak isteyen arkadaşlara önerilerde bulunmaya devam ediyoruz. Bu ayki listemizde birkaç sürpriz olabilir. İsterseniz sistem önerilerine geçmeden önce geçtiğimiz ayın kısa bir değerlendirmesini yapalım.

Grafik kartı pazarında bu ay pek bir gelişme olmadı. Yalnız fiyat/performans segmentinin yeni kralı GeForce GTX 460, ülkemizde artık daha uygun fiyatlarla ve daha rahat bulunabiliyor. Merakla beklenen Nvidia GF106 ve GF108 tabanlı yeni fiyat/performans giriş segmenti ekran kartları ise biraz daha gecikecek gibi gözüküyor. 

ATI tarafında ise Southern Islands kod adlı HD 6000 serisi ekran kartlarını bekliyoruz. HD 6000 serisi, HD 5000 serisinin gözden geçirilmiş bir versiyonu olacak; bu seri muhtemelen daha az ısınacak ve daha az güç tükecek.

İşlemci tarafında ise, Intel’in yeni indirimleri gözümüze çarptı. Özellikle Core i7 950’de görülen fiyat indirimi bir hayli çarpıcı. Ayrıca Intel, bu ay bazı yeni işlemcilerini de piyasaya sürdü. Bu işlemcilerden iki tanesi ilgimizi çekti; Core i3 560 ve Core i5 760. Fakat ne yazık ki, Core i3 660 henüz ülkemize gelmiş gözükmüyor; Core i5 760 ise fiyat/performans işlemci için biraz pahalı gözüküyor. Intel’in hala 150-200 Dolar aralığında çarpıcı bir işlemci sunamaması üzücü bir durum.

Ofis/HTPC amaçlı sistem önerimiz, oyun meraklıları için uygun olmayacaktır ama ofis uygulamaları için yeterli performansı verecektir (grafik işleri ile uğraşanlar hariç). Giriş düzeyi oyun sistemimiz, birçok oyunda (1280×800 çözünürlükte) yeterli performans verebilecekken, bazı oyunlarda grafik ayarlarını kısmanız gerekebilir. Fiyat/başarım oyun sistemimiz, en yüksek grafik ayarlarında sorunsuz performans verecektir. Üst düzey oyun için önerdiğimiz sistem ise yüksek çözünürlükler ve en yüksek kalite ayarlarında oldukça akıcı bir oyun deneyimi yaşatacaktır sizlere.

Fiyatları teknofiyat arama motorundan aldık. Siz de burayı kullanabilirsiniz. Ürün stokları kontrol edildi fakat ileride oluşacak stok değişikliklerinden sorumlu değiliz. Eğer bir ürün stokta yoksa bizden başka bir ürün tavsiyesi isteyebilirsiniz. Son olarak, aklınıza takılan bir şey olursa lütfen sormaktan çekinmeyin, elimizden geldiğince size cevap vermeye çalışağız. Sizinde sistem toplayacak arkadaşlar için tavsiyeleriniz varsa lütfen bizlerle paylaşın.

26 Yorum

  • Tahir Meylani

   Teşekkürler, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz :).

   Bu arada bu ayki üst düzey sistem önerilerinde CrossFire ile SLI’ı bir an için karıştırıp yanlış anakart önerisinde bulunmuşum. Bu durumdan dolayı özür diliyorum. Sistem önerileri hata affetmiyor. Bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım.

 1. Zeroc

  Merhaba,

  AMD sistemde onerilen anakart crossfireX destekli Geforce GTX 460 ın SLI performansı çok iyi. Ben aynı sistemin SLI lı olanını düşünüyorum( ilerisi için ). Ona uygun bir anakart önerebilirmisiniz?

 2. Ziyaretçi

  zeroc a katılıyorum, fiyat başarım ve performans oyun sistemlerinde anakart ve ekran kartlarını uyumlu olanlarını tavsie etmelisiniz. yani sli desteği olmayan anakarta nvidia ekran kartı tavsiye etmek abesle iştigal. ileride güncellemesi daha rahat olur.

  • Tahir Meylani

   Arkadaşlar öneriniz için teşekkürler. Bu ince noktayı gözden kaçırmışım bundan sonra söylediğiniz şekilde sistem önerilerini düzenlemeye çalışacağım 🙂

 3. Serdar

  Sistem önerilerinizde kafama takilan bir konun var ramler hakkida beni aydinlatirsaniz sevinirim. i7 sistemlerinde 3 adet 2gb ram önerirken amd sistemlerinde neden 2 adet 2gb ram önermektesiniz, 4 adet 2gb çok mu gereksiz kaçiyor yoksa mimari ile alakali bir durum mu söz konusu.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bu durumun nedeni Intel’in X58 yongasetinin 3-kanal bellek desteği sunması. Ama bu sadece X58 anakarta takılan i7 işlemciler için geçerli ve etkin olması için üç bellek biriminin ayrı yuvalara takılması gerekiyor.

   3×1 GB’den 3 GB bellek de kullanılabilir ancak şu an ki üst düzey sistemlerde 4 GB bellek olması öneriliyor. Bu durumda 3×2 GB’den 6 GB bellek kullanmak gerekiyor

   AMD’de ise çift-kanal bellek desteği var bu yüzden iki bellekle 4 GB’lik bir yapılandırma yeterli oluyor. 

   • Serdar

    Peki daha sonra 4gb bellekli sistemde bellek arttırımına gitmem gerektiğinde, ana kartın boştaki slotlarına bir çift 4gb bellek koyarak, çift kanal bellek performansımdan ödün verdiğim anlamina geliyor mu?

   • Tahir Meylani

    Diyelim toplam dört adet bellek yuvası olan bir AMD sistemde 2×2 GB bellek var. Kalan bellek yuvalarına 2X4 GB bellek yerleştirirseniz bunlarda çift kanal bellek performansından yararlanır.

    Yani çift çift düşünmek lazım AMD ve X58 hariç Intel sistemlerde.

 4. Aykut

  Merhabalar sistem tavsiyeniz için teşekkür ediyorum. Fakat aklımda kocaman bir soru işareti oluşmasına sebep oldunuz diyebiliri m:)) bu zamana kadar x6 işlemcili 5850 ekran kartlı bir sistem düşünürken bu defa gtx460 mevzu bahis olunca SLI yapabileceğim bir AMD kart peşine düşmeye başladım fakat düşünüyorumda AMD üzerinde SLI mı mantklı yoksa Crossfire mı neticede AMD ATI ile dirsek temasında çalışan bir firma? Bu sistemi gerçekten söz konusu şekilde aktif olarak test ettiniz mi acaba başarım ve performans durumları nasıldır ?

  • Tahir Meylani

   Yukarıdaki sistemde tavsiye ettiğimiz anakart Nvidia yongaseti kullanıyor, o yüzden SLI ile ilgili bir sıkıntı olacağını düşünmeyin.

   Ama bu anakartı şahsen deneme fırsatım olmadı.

   AMD üzerinden SLI ya da Crossfire pek fark etmez. Sonuçta anakartta kullanılan yongaseti SLI ya da Crossfire destekliyorsa AMD veya Intel fark etmez almanız gerektiği kadar performans alırsınız.

   AMD’deki sıkıntı şu: AMD kendi yongasetlerinde sadece Crossfire desteği sunuyor. Eğer SLI yapmak isterseniz Nvidia yongasetli bir anakart almanız gerekiyor. Nvidia’da kendi yongasetlerinde Crossfire’a destek vermiyor.

 5. Hüseyin BARDAK

  Öncelikle Tahir Bey’i ve Hamdi Bey’i tebrik ediyorum, sorulan sorulara açık ve net bir şekilde cevap vermişsiniz, pek çok yerde gördüğümüz iki üç kelimelik cümlelerle geçiştirme yok, gerçekten hoşuma gitti..

  Benim atıfta bulunmak istediğim mevzu ise şöyle, iki adet GTX460 ile sistem yük altındayken 500 watt’a yakın güç tüketiyor, ancak HD5870’in yük altındaki güç sarfiyatı 300 watt civarında.. Arada oldukça büyük bir fark söz konusu..

  Artık günümüzde firmalar aslında çok daha güçlü kartlar üretebilecekken güç tüketimi ve ısınma problemleri yüzünden frene basıyorken buradaki sistem önerilerinde bu durumlar da gözden geçirilmeli diye düşünüyorum, sözlerim yanlış anlaşılmasın, gerçekten harika iş çıkarıyorsunuz, sizi bir kez daha tebrik ediyorum, bir sonraki ayın önerilerini sabırsızlıkla bekliyorum..

  Saygılarımla..

  • Tahir Meylani

   Merhaba Hüseyin Bey.

   Öncelikle iltifatlarınız için teşekkürler. İnsanlara paralarının alabileceği en iyi sistem için yardımda bulunmaya çalışıyoruz. Yardımımız dokunuyorsa eğer ne mutlu bize.

   Güç tüketimine gelirsek, iki adet GTX 460’ın SLI bir sistemde ne kadar güç tüketceğini daha önceden test etmiştik. Testlerde elde ettiğimiz sonuçlar sistem pasif durumdayken HD 5870 ile iki adet GTX 460’ın birbirine yakın güç tüketimi olduğunu gösterdi.

   HD 5870 ve iki adet GTX 460 kullanılan bir sistemde aşağı yukarı 70-80 Watt fark var. Eğer watt başına performans kriterimiz ise, iki adet GTX 460 daha iyi bir başarım gösteriyor diyebiliriz.

   http://donanim.thgtr.com/donanim/iki-geforce-gtx-460-bir-gtx-480-i-yener-mi/guc-tuketimi-verimlilik-ve-sicaklik

   Yine de bu ayın sistem önerilerinde iki adet GTX 460 önerimi tekrar gözden geçireceğim. Çünkü önerilerde tavsiye ettiğimiz anakatın kısıtlı sayıda piyasada olduğunu duyuyoruz. Ne yazık ki, AMD sistemlerde SLI destekleyen anakartlar ülkemize pek uğramıyor.

 6. sinan

  merhabalar , 

  eski sistemimi upgrade etmek istedim ( yaklaşık 5 yaşında) ve  baktım ki sistemde kullanabileceğim yannızca kasa var Aopen H500 serisi 400W yukarıdaki AMD sistem için 400 kasa kullanarak riske girermiyim yoksa yeterli olurmu ,  GTX 450 ın güç sarfiyatı biraz gözümü korkutmakta 

  Teşekkürler, 

  • Tahir Meylani

   GTS 450 minumum +12V’a 22 Amper verebilen bir güç kaynağı istiyor.

   H500’de kullanılan kasa ne kadar güç veriyor bilemem ama sınırlarda dolaştığını tahmin etmek zor değil.

   Yeni bir PSU almak daha mantıklı olur.

 7. sinan

  Merhabalar çalışmalarınız için teşkkür ediyorum gerçekten bilgilendiriciler, 

  sizden , umarım farklı sınıflar için labtop önerileri yapmaya başlarsınız, ki labtop alıcaklarda  paralarının karşılığını dahada almaya başlarlar ,

   

   

 8. okan

  bu öneriniz,kendinizle çelişiyor siteniz çok yararlı ve deneylerinizi dikkatlice inceledim.kendinizle çeliştiginiz nokta ise işlemci bütün oyun deneylerini inceledim.amd x6 1090t left4 dead 2 hariçinde başarılı degil. crysis gibi zorluk derecesini belirleyen bi oyunda ise sonuncu.anladığım nokta ise o testleri siz yapmışken neden amd x6 1090t önermiş oldugunuz

 9. gtx

  Bence Athlon II X2 550 güzel bir tercih olmuş, oldukça uzun vadeli bir yatırım. Neyse ki Amd var da bize nispeten ucuz fiyatlara güçlü işlemciler kullanma şansı veriyor.

 10. Oğuz Han

  Sistem önerileriniz niçin bu kadar gecikiyor. Bu çalışmanın emek ve dikkat isteyen önemli bir çalışma olduğunun farkındayım, ama sizin gibi kaliteli yayın yapan bir web sitesinin sürekli takip ettiğim bu köşesinin gecikmesi eminim benim gibi pek çok okurunuzu ve takipçinizi hem meraklandırıyor hem de biraz üzüyor. Saygılarımla…

Bir cevap yazın