THG olarak F1’deyiz

F1 Araçlarının Gelişimi Bilgisayar Denetiminde

IRL takımları Dallara ve Panoz tarafından sağlanan standart şaselerle ve Chevrolet, Honda ve Toyota tarafından sağlanan standart motorlarla neredeyse eşit kazanma şansına sahiplerken; F1 takımları kendi şaselerini üretmek ve kendi motorlarını geliştirmek için yılda milyonlarca dolar harcıyorlar. Bu aslında arabalar arasındaki güç farkını, kasaların farklı görüntüsünü, başarımı artırmak için kullanılan gelişmiş iletişim, bakım ve izleme teknolojilerinin çeşitliliğini açıklıyor.

Her F1 takımı motor ve aerodinamik özelliklerini sürekli geliştiriyor. Sezon boyunca yarışan araçlarda genelde değişikliğe gidilmese de, bir sonraki yıl yarışacak araçlar için gereken geliştirme çalışmalarına bir yıl önceden başlanmış oluyor. Modeller pistlerde ilk kez görünmeden çok önce, yeni aracın özelliklerinin %90’ı bilgisayar canlandırması (simulation) ile defalarca sınanıyor.

İsveç Sauber Takımı’nın teknik yöneticisi Willy Rampf’a göre günümüz F1 takımlarının tümü Sayısal Hesaplamalı Akışkanlar Mekaniği (computational fluid dynamics, CFD) yöntemini özellikle bir tasarruf aracı olarak kullanıyorlar. Rüzgar tüneli canlandırması, aracın ön ve arka kanatları ve fren parçalarının geliştirimi için yakın zamanda yeni bir 540 adet AMD Opteron işlemcili süper bilgisayar satın aldıklarını da – Albert Einstein anısına adı “Albert” konmuş – sözlerine ekliyor. Rampf “Yalnızca fren soğutmasını geliştirmek için bile yüz binlerce dolar harcamanız gerekebilir” diyor. “Temel sorun ise fren diskleri 1000 °C’a dayanabilirken, fren pabuçlarının (calliper) en fazla 200 °C’a dayanabiliyor olması. Canlandırma (simulation) bize, örneğin Montreal gibi yüksek fren başarımına gereksinim duyan bir pist için tasarım yaparken çok yardımcı oluyor. Albert bize bir önceki sistemimize nazaran 20 kat fazla hesaplama gücü sunuyor.” diyor. Bir çift karbon frenin fiyatı yaklaşık 10,000 USD. Bir yarış mevsiminde 90 takım fren kullanılacağı düşünülürse, varın gerisini siz hesaplayın.

Ferrari F2005'in ön fren takımı.

Ferrari F2005’in ön fren takımı.

325 km'den 45 km'ye 46 m. içinde yavaşladığınızda fren diskleri "ampul" gibi ışıyor. 2005 Montreal yarışında keskin bir dönüşe girmeden önce Renault F1 aracının görüntüsü.

325 km’den 45 km’ye 46 m. içinde yavaşladığınızda fren diskleri “ampul” gibi ışıyor. 2005 Montreal yarışında keskin bir dönüşe girmeden önce Renault F1 aracının görüntüsü.

Bir cevap yazın