THG olarak F1’deyiz

THG olarak F1'deyiz

Ferrari’nin destekçisi ve Sauber takımının teknoloji ortağı olan AMD birkaç hafta önce, Indianapolis’te yapılacak Birleşik Devletler Grand Prix yarışlarına gidecek AMD takımına katılabileceğimi bildirerek beni yarışlara davet etmişti. Formula 1 (F1) araba ve teknoloji tutkunları için “en uç nokta” festival kabul edilir ve tüm bir hafta sonunu Ferrari F1 takımıyla beraber pitte geçirmek gibi “haşin” bir davetin sorumluluğunu alırken ne kadar zor anlar yaşadığımı tahmin edebilirsiniz.

Formula 1’i bilmediğinizi varsayarak – Nascar’cılar ve çılgın Indy’ciler bilmeyebiliyorlar (ç.n. YUH!) – bunun dünyanın Amerika Birleşik Devletleri dışındaki her yerinde en önemli ve en saygın motor sporu organizasyon olarak kabul edildiğini belirtelim. Şu ana dek F1’le ilgilenmediyseniz, yarışların on ayrı takım ve motor üreticisi arasında geçtiğini ve her yıl bir sürücü, bir de markalar birincisi seçildiğini bilmeyebilirsiniz.

Formula 1 2005 ABD Grand Prix'si Indianapolis yarış pistine 150.000 izleyici toplamayı başardı.

Formula 1 2005 ABD Grand Prix’si Indianapolis yarış pistine 150.000 izleyici toplamayı başardı.

Indy Yarış Ligi’nin (Racing League, IRL) tersine, F1’de teknik ve işgücü olarak daha organize takımlar var ve yarışın yapısı da daha serbest. F1’deki daha az kısıtlama ve daha az düzenleme, artan bütçeler ve göz alıcı teknolojiler olarak hemen olaya yansıyor. Sonuçta F1 yarışları mühendisler için kusursuz bir oyun bahçesi olduğundan, yarışlarda kullanılan teknolojileri belli bir süre sonra seri üretim araçlara da görebiliyoruz. Örneğin sıralı düz vites (artır, azalt), direksiyon simidi yanındaki vites değiştirme kulakları ve hatta “bilgisayarlı sürüş” özelliklerini artık Alman ve İtalyan malı arabalarda bulabiliyoruz. Tüm bunlar elbette F1’den devşirilen teknolojiler.

Araba ve motor üreticileri – özellikle de dünya genelindeki destekçileri – F1 yarışlarına dudakları uçuklatacak paralar harcayabiliyorlar; örneğin Panasonic-Toyota takımı bu işe her yl 500 milyon USD kadar para yatırıyor. Başarılar elbette reklam amacıyla kullanılıyor ve markanın en seçkin spor araba üreticisi imajına destek olması umuluyor. Örneğin Ferrari’nin dünyadaki en iyi özel spor araba üreticisi iddiası tümüyle F1 zaferleri üzerine kurulu bir tanıtım stratejisi. Yakın zamanda BMW, Mercedes, Jaguar ve Toyota da seri üretim pazarına F1 coşkusunu katmaya başladılar.

Deneme gününde, takımın garajı yanında duran iki Ferrari F1 yarış arabası.

Deneme gününde, takımın garajı yanında duran iki Ferrari F1 yarış arabası.

Dünyanın en heyecanlı araba yarışının sahne arkasında bize katılın ve teknolojinin kazananla kaybedeni nasıl belirlediğini görün.

Bir cevap yazın