THG Laboratuvarından canlı yayın: AMD ve Intel’leri “harcadık”

Tam Yük, Tam Gaz: AMD’ye Karşı Intel (devam)

Zorlayıcı bir yük deneyi yapma düşüncesi, daha önce yaptığımız kıyaslama deneyleri ve incelemelerimiz sırasında yaşadığımız ciddi sorunlarla beraber biçimlenmeye başladı. Birkaç durumda THG’nin Münih laboratuvarındaki mühendisler neredeyse ümitsizliğe kapılmışlardı. Dayanıklılık deneyi katılımcıları Münih THG laboratuvarındaki ayrı, özel bir odaya taşındılar. En yeni ve güçlü bileşenlerle donatılmış yeni AMD ve Intel altyapılardan daha iyi adaylar bulamazdık. Bu deneyimizin en önemli özelliği bilinmedik sorunlarla boğuşmamak için tüm ürünlerin mağazalardan alınması; örnek üretim ürünlerin kullanılmıyor olması.

Vurucu soruyu sormanın zamanı geldi: kısa süreli deneylerde başarım tablolarını altüst eden bu canavar ürünlerden hangisi, bizim eşi bulunmaz zorlayıcı dayanıklılık ve işkence deneyimizden sağ çıkacak?

AMD ve Intel altyapıların her ikisi de en güncel bileşenleri içeriyorlar. Büyük soru: hangi sistem büyük sorunlar ve çakılmalar yaşamadan bizim zorlama deneyimizi geçebilecek?

AMD ve Intel altyapıların her ikisi de en güncel bileşenleri içeriyorlar. Büyük soru: hangi sistem büyük sorunlar ve çakılmalar yaşamadan bizim zorlama deneyimizi geçebilecek?

Intel’in en önemli sorunu ısınma. Özellikle Prescott çekirdekli P4 işlemciler (3.6 ve 3.8 GHz) gerçekten aşırı ısınabiliyorlar – o kadar ısınıyorlar ki, şakayla karışık olarak Intel Pentium 4’ün “dünyanın en küçük ısıtma tesisi” olduğunu söyleyebiliriz. (Konuya yakın olanlar “kojenerasyon birimi” derlerdi (cogeneration unit, ç.n.aynı anda ısı ve elektrik üreten düzenek, üretim tesislerinde sıkça kullanılır) – aslında bu deyimle kastedilen Thunderbird çekirdekli eski AMD Athlon 1400 modelidir.)

Alıcıların ve bilgisayar tutkunlarının en çok başının etini yiyecek soru: sistemler birkaç saat içinde kilitlenmeden, günler boyu tam kapasite yük altında, kararlı çalışabilecekler mi – “iş ortamında” olması beklendiği gibi? Hepsinin ötesinde birkaç hafta önce yaptığımız bir incelemede, Intel’in önerdiği tüm tanımlara bire bir uyan bir sistemin bile, Intel Pentium 3.6 GHz ile kararlı çalışmaktan uzak olduğunu yaşamışken. P4-560’ın Isınma Sorunu Kilitlenmelere ve Yanmaya Neden Olabilir!

Elbette tam yük olacağını öngörüyoruz – aslında normal günlük işlerini yürüten çalışanların az rast geldiği bir durum. Yani canlandırmaya çalıştığımız kitle “gündelik kullanıcılar” değil, bilgisayarlarının sınırlarını zorlayan hesaplamalara ve işlemlere gereksinim duyan, aygıttan son damlasına kadar yararlanmaya çalışan kitle.

Bir cevap yazın