THG Laboratuvarından canlı yayın: AMD ve Intel’leri “harcadık”

AMD ve Intel sistem denemeleri 17 Aralık 2004 Cuma, saat 11:00'dan beri sürüyor. Şimdiye kadar her şey yolunda gitti diyemiyoruz.

AMD ve Intel sistem denemeleri 17 Aralık 2004 Cuma, saat 11:00’dan beri sürüyor. Şimdiye kadar her şey yolunda gitti diyemiyoruz.

THG’nın zorlama deneyleri – AMD ve Intel işlemcileri “zorluyoruz” – deneyler uzun süredir sürüyor. Sadık okuyucularımızdan gelen tepkiler ise baş döndürücü. Aynı şeyden şikayet eden yüzlerce e-posta kısa zamanda elimize ulaştı: THG deneylerinde neden bilgisayar kasalarını kullanmıyor? Forumlarımızda da bu yönde sorular artmış durumda. İşte yanıtımız: Evet, günlük kullanımda alışkın olduğumuz gibi, bizler de sistemlerimizi iyi kalite kasaların içine takacağız.

Sonuç olarak kapalı ortama konulan iki sistem de açık duruma oranla daha fazla ısınacak, ortam çok daha zorlu olacak. Her şeyi açıkça sergileyebilmek için, yine tüm bileşenlere ait anlık değerler okuyucularımıza gösterilecek.

Intel sisteme ilişkin küçük bir not: Şu anda 5V giriş gerilimini gözleyemiyoruz, çünkü kullandığımız yazılım anakart ile tam uyumlu değil. Bu sorunu çözmek için uğraşıyoruz.

Zorlama deneyimizin güncellemesi:

10 Ocak 2005, Pazartesi: Bugün herşeyin sonu! Her iki sistemimizde yeni yıla başarıyla girmeyi başardılar. Baştaki birkaç kilitlenmenin ardından AMD sistem 11 gün, 22 saat, 53 dakika, Intel sistem 17 gün, 14 saat, 28 dakika kesintisiz çalıştı. Bunun yanında Intel üç kere, AMD iki kere kendini yeniden başlattı.

Zorlama deneyinden şu sonuçları çıkarabiliriz: Soket 775 sistem (Intel) kullanıcıları işlemci tarafından üretilen inanılmaz ısıyı doğru biçimde uzaklaştırabilmek için, soğutma düzeneklerini takarken çok dikkatli ve özenli olmalılar. Bu konuda AMD sistem bizi gerçekten memnun etti ve takdirimizi kazandı. Geçmişteki kötü deneyimlerin izlerinin silindiğini ve yeni sistemlerin kararlı olduklarını rahatça söyleyebiliriz. Bunun yanında Windows XP işletim sisteminin de kararlılığa büyük katkısı bulunduğunu belirtelim. Bu kadar uzun işletim süreleri Windows 98 gibi mimli işletim sistemleriyle kesinlikle elde edilemezdi.

Okuyucularımızdan gelen inanılmaz destek ve ilgi, bizleri Munich THG laboratuvarlarında farklı bileşenler ile yeni kararlılık ve yük deneyleri yapmak konusunda kamçıladı.

Son olarak dikkatli okuyucular için: PYSoft Active Webcam yazılımı her zaman kararlı çalışmıyor. Tagan da Intel sistemde kullanılan TG480-U22 güç kaynağının neden çalışmaktan vazgeçtiği konusuna ilişkin bir bilgiyi halen vermedi

29 Aralık 2004, Çarşamba: İki sistemi de birbirinin aynı iki kasa sorunsuzca taktık. Kısa bir aranın ardından sistemler yine tam-yük altında çalışmaya başladılar. Yüksek sıcaklık ve hata oranı beklentilerimiz şimdilik boşa çıktı. Bunun yerine altı gün boyunca hiçbir sorun yaşanmadı.Athlon64’ün ortalam sıcaklığı 60°C’tan 57°C’a düştü, kasanın havalandırma başarımına şükrediyoruz. İşlemci fan hızı 4000 devir/dakikada sabitlendi ve AMD sistemin anakart sıcaklığı 38°C’tan 36°C’a düştü.

Intel sistemin işlemci sıcaklığı 62°C’lık değerini korudu, ama açıkta 3100 devir/dakika dönen fan, kasa içinde 5000 devir/dakika ile dönmeye başladı. Anakart sıcaklığı ise 38°C’tan 45°C’a yükseldi.

Bunların yanı sıra AMD sistem bugün kendiliğinden kapandı ve yeniden başladı. Hemen incelemeye aldığımız kütük (log) dosyaları da soruna ilişkin herhangi bir ipucu vermedi. Araştırmayı sürdüreceğiz.

23 Aralık 2004, Perşembe: İki sistem de kesintisiz çalışıyor. Akşam üzeri iki sistemi de saydam kasalara aktardık. Amacımız her kullanıcın deneyimiyle uyuşan, gerçekçi bir çalışma ortamını yaratmak. Hangi kasa olursa olsun daha sıkışık ve kapalı ortam, daha yüksek sıcaklık değerleriyle sonuçlanıyor.

İki sistem de saydam kasalara aktarıldı.

İki sistem de saydam kasalara aktarıldı.

Güncellemeyi Sürdürüyoruz

22 Aralık 2004, Çarşamba: Bozulan Tagan güç kaynağını Antec model ile değiştirirken başka bir sorun daha farkettik. Intel sistemin 65 derecelik sıcaklığı, tartışmalı bir değer olan 75 dereceye yükselmişti (işlemci sıcaklık diyodu ölçüm değeri). Aynı zamanda fan hızı da 4000’den 3500 d/dk’ya düşmüştü. Neler oluyor? Güç kaynağının değişimi sırasında işlemci hafif kaymış ve ölçüm diyoduna yaptığı baskı azalmış. Sonuçta ısıl direnç arttığı için, soğutma başarımı da azalmış. İşlemcinin soğutucusunda bulunan ek sıcaklık ölçer bu nedenle daha düşük değerler algıladığından (temas azalınca soğutucu daha soğuk oluyor), anakarta yanlışlıkla işlemcinin soğuduğu bilgisi gönderiliyor ve doğal olarak fan denetleyici de fan hızını düşürme kararı alıyor. Basitçe söylersek, soğutucudaki sıcaklık ölçer azalan ısı akımına tepki veriyor.

Intel'in yayınladığı "Isıl Tasarım Kılavuzu"ndaki bu çizelge, işlemci soğutucusunun denetim devresini gösteriyor.

Intel’in yayınladığı “Isıl Tasarım Kılavuzu”ndaki bu çizelge, işlemci soğutucusunun denetim devresini gösteriyor.

Bu durum yalnızca Soket 775 ve 4 iğneli bağlantı bulunan anakartları ilgilendiriyor. Kıyaslarsak, bu sorun Soket 478 anakartlarda bulunmuyor, çünkü soğutucu anakarta doğrudan bağlanmıyor (sabitleme modülü nedeniyle). Sonuçta yukarıdaki işlemin bu sistemleri etkileyeceğini pek ummuyoruz. Ek olarak bu sistemlerde aktif fan denetimi de bulunmuyor. Aynı tür deneyimler birkaç okuyucumuz tarafından, geçen haftalarda bize bildirilmişti.

AMD sisteme ilişkin söyleyecek pek birşey yok. Tüm bileşenler son beş gündür sorunsuz çalışıyor.

21 Aralık 2004, Salı: Güne sorunsuz başladık. İki sistem de kusursuz çalışıyor ve hiçbir hata bildirimi de yok. Ama bu durum uzun sürmüyor. Saat 11:31’da Intel sistem yine çakıldı ve kendini kapattı.

Bileşenlerin ayrıntılı incelemesinin ardından sorunu kaynağını belirledik. Tagan TG480-U22 güç kaynağı bekleme gerilimi olan 5V’u sağlasa da, sistemi tekrar başlatmayı beceremedik. Önceki gün benzer bir sorun yaşadığımızı da dikkate aldığımıza sorunun Tagan aygıtından olduğuna karar verdik. Son olarak güç kaynağı sınama istasyonunda da hatayı gözleyince, sorunun arızalı güç kaynağı olduğu kesinleşti. Bozulan Tagan güç kaynağı deney sonuna kadar THG’nin deney laboratuvarında kalacak ve üretici sorunu yerinde inceleyebilecek.

Tagan’nın zayıflığı bizim için yeni bir olgu değil. Geçen yıl yaptığımız deneyler sırasında aynı markanın toplam beş adet güç kaynağı, aynı biçimde bir anda bozulmuştu. Yeni tasarlanmış lastik destekli gövde de aygıtın daha dayanıklı ve kararlı olmasını sağlamamış gibi görünüyor.

TG480-U22’yi bir Antec NEO480 ile değiştirdik. Sistem 12:12’den beri çalışır durumda.

Intel sistemi kesintiye uğratan sorun: Yenilenmiş kasa tasarımıyla Tagan TG480-U22 güç kaynağı. Bu güç kaynağı mağazalarda 100 USD fiyat etiketiyle satılıyor.

Intel sistemi kesintiye uğratan sorun: Yenilenmiş kasa tasarımıyla Tagan TG480-U22 güç kaynağı. Bu güç kaynağı mağazalarda 100 USD fiyat etiketiyle satılıyor.

20 Aralık 2004, Pazartesi: Gün dışarıdaki -10°C (13F) hava sıcaklığıyla başladı. Birkaç sorun oluştu. İlk olarak kameralardan canlı yayın görüntülerini alan yazılım zayıflık belirtileri göstermeye başladı ve en sonunda çalışmaktan vazgeçti – şansımız varmış ki kesinti uzun sürmedi, çünkü yetenekli çalışanlarımız sorunun kaynağını çabucak belirledi. Günün sürprizi ise saat 11:15’te çakılan Intel sistem oldu. Sistem bir anda kendini kapattı. Tüm ayrıntılar yayınladığımız çizelgelerde bulunuyor. Şu anda Intel sistem çalışmayı sürdürüyor.

19 Aralık 2004, Pazar: Dış kameramızın da gösterdiği gibi Münih’te yoğun kar yağışı var. İki sistem de sızlanmadan çalışıyorlar.

18 Aralık 2004, Cumartesi: Sistemin çalış durumda bulunduğu süreyi gösteren, ev yapımı aletimiz saçmalıyor. Bazı anlarda doğru zamanı göstermeyi reddediyor. Sorun çözüldü ve zorlama deneyimizi de etkilemedi.

17 Aralık 2004, Cuma: İki sistem de çalıştırıldı, AMD ve Intel sürekli tam yük altında terliyorlar. Tüm veri çizelgelerde gösteriliyor. Şimdilik bir sorun yok.

Tam Yük, Tam Gaz: AMD’ye karşı Intel

Geçen tatil zamanı bu zamanlar, dünya işlemci hız rekorunu kırmamızla sonuçlanan bir projeye imza atmıştık. Aslında hırsımıza gem vurmayıp, kendimizi tatmin etmeye çalışıyorduk 5 GHz Project: CPU Cooling With Liquid Nitrogen. Sonuç olarak 5.25 GHz, -190°C değerlerine ulaşmayı başardık. Yonga üreticilerin bu hızları en erken 2006 yılında önerebileceklerini düşünüyoruz!

Peki bu yıl neyimiz var? Yeni hız rekoru yok mu? Kusana kadar tartıştıktan sonra rekorları rafa kaldırarak, günlük kullanımda karşımıza çıkan ürünlere ilişkin bir deneyi kararlaştırdık – yani ürün kalitesi ve kararlı çalışmanın satın alırken etkili olduğu bir alanda. Bu özellikle iş ortamı için önemli. Burada kritik olan unsur malın belli bir süre boyunca gerektirdiği edinme maliyeti (satın alım, işletim, bakım). Sonuç olarak en yeni bilgisayar bileşenlerini, gerçek yaşamdakine benzer bir ortamda, zorlayıcı yük deneylerine sokmaya karar verdik.

Diğer THG yazılarından farklı olarak – deneyleri yaptıktan sonra sonuçlarını yayınladığımız – bu deney yeni başlıyor ve sizler de doğrudan katılımcı olacaksınız! Deneyimiz önümüzdeki günlerde sürecek ve canlı kamera görüntüleriyle olayın içinde olacaksınız ve sonuçları eş zamanlı izleyeceksiniz. Kullandığımız donanıma ve deney özelliklerine bir göz atalım.

Kapılmadan edemiyorsunuz: ATI ve Nvidia yongalı üst düzey grafik tazıları.

Kapılmadan edemiyorsunuz: ATI ve Nvidia yongalı üst düzey grafik tazıları.

Bir cevap yazın