THG İnce Ayar Deneyi: Core 2 Extreme ve Athlon 64 FX-62

THG İnce Ayar Deneyi: Core 2 Extreme ve Athlon 64 FX-62

Bir tanesi eskiden yıldızdı diğeri ise yıldız olma yolunda. AMD Athlon 64 FX-62 ve Intel Core 2 Extreme en hızlı x86’nın kim olacağını belirlemek için karşı karşıya geliyorlar. Hemen yarışa geçelim ve eski şampiyonu yenisiyle karşılaştıralım.

Bu savaşta tek geçerli ölçüt başarım. Her iki son model işlemcinin ısıl kararlılıklarını standart satış donanımlarıyla karşılaştıracağız. Her iki üretici de çok ciddi bir rekabet içine girmiş durumdalar; 24 Temmuz günü Intel en yeni işlemcisini tanıtırken AMD de ciddi fiyat indirimleriyle buna karşılık verdi.

3.68 GHz, Intel Core 2 Extreme X6800'ün dayanabileceği en yüksek hız, bu hızda hava soğutma ile kararlı olarak çalışabiliyor. İşlemcinin gerçek tanımlamasında ise sadece 2.93 GHz değeri yer alıyor.

3.68 GHz, Intel Core 2 Extreme X6800’ün dayanabileceği en yüksek hız, bu hızda hava soğutma ile kararlı olarak çalışabiliyor. İşlemcinin gerçek tanımlamasında ise sadece 2.93 GHz değeri yer alıyor.

Core 2 işlemci ailesinin standart üyeleri üzerinde yaptığımız deneyler Extreme’in neler sunabileceğini biraz göstermişti. Ancak bu sefer rakibi ince ayar yapılmış Athlon 64 FX-62; sunduğu başarıma bakılarak FX-66 gibi algılanabilir. AMD’nin saat hızını 3.05 GHz’ye çıkardık ve bellekleri de standart 400 MHz’den 508 MHz’ye hızlandırdık. Bu değer AMD’deki bilgelerin resmi olarak onayladığının %25 daha fazlası.

Aynı şekilde Core 2 Extreme’in başarım çıtasını yükseltmek için de bazı yöntemler geliştirdik. Standart saat hızı olan 2.93 GHz yerine 3.68 GHz hızında çalıştırdık – bellek ise bilindik 400 MHz hızda çalışmak yerine %39 artışla 555 MHz hıza yükseldi. Bu sayede 2006 yılı için en hızlı iki işlemciyi karşılaştırarak şu önemli soruya cevap aradık: AMD, Intel’e karşı sürdürdüğü başarım yarışını kaybetti mi?

Sadece işlemci için 1000$ civarı para harcayan kullanıcılar işlemcilerinden alabileceklerinin bu kadar olup olmadığını merak ediyorlardır. Cevap: hiç de değil. İnce ayar hastalığına ciddi şekilde yakalanan THG Mühendisleri her iki yarışmacı için de kolları sıvadılar ve sonunda görüldü ki her iki işlemci de bilindik hızları çok gerilerde bırakabiliyorlar. Bu sistemlerden birisi üzerinde yeterince zaman ve emek harcayan bir kullanıcı en sonunda 2007 yılında bile zirveye oynayabilecek bir başarım elde edebilir. İster başarım fetişi olun ister hızaşırtma üstadı deney merkezimizde 2006 yılında yaptığımız bu deneylerden kendiniz için mutlaka faydalı bir şey bulacaksınız.

AMD, yeni Soket 940 (AM2) platformuna belleklerin hızaşırtılmasını (overclock) önlemek için bir koruma koymuş yani belleğinizi 400 MHz’den daha yüksek hızlarda çalıştıramıyorsunuz. Ancak Nvidia’nın SLI yongaseti daha hızlı bellek için buna bir çare sunuyor. Deneylerimiz sırasında bahsettiğimiz yongasetiyle FSB’yi 200 MHz’den 254 MHz’ye çıkartmayı başardık ve aynı yongaseti belleklerin bu hızları desteklemesi için gerekli ayarları yapmamıza da izin verdi.

Bir cevap yazın