THG Güç Kaynaklarını Nasıl Deniyor?

Verim

Her ne kadar başarım birinci derecede önemli olsa da verimlilik de en az onun kadar önemli bir konu. Özellikle güç talebi arttıkça deneye katılan ürünlerin verimlilikleri de önem kazanıyor, sonuç olarak verimlilik deneylerimize yüksek kapasiteli ürünleri denerken daha fazla önem veriyoruz.

Neden bu kadar önemli? Öncelikle enerji masraflarını azaltıyor. 600 watt gücündeki bir güç kaynağı eğer %80 verimle çalışıyorsa elektrik hattından siz farkında olmadan 750 watt güç çekiyor demektir. Aynı güç kaynağının verimini %60’a düşürdüğünüzde neredeyse 1000 Watt elektrik tüketiliyor.

Elektrik masraflarını kısmanın da yanında değerlendirilmesi gereken başka şeyler de var. En önemlisi bileşenleri çalıştırmak için kullandığınız güç devreler arasında dolaşırken ısı üretiyor. Buna göre verim ne kadar düşükse bileşenler o kadar çok ısı üretiyorlar demektir, bu da daha fazla soğutma anlamına gelir. İyi bir soğutma genellikle geniş ve hızlı dönen fanlarla sağlanır, sonuç olarak verimi düşük güç kaynakları verimi yüksek olanlara göre genellikle daha büyük ve gürültülü olurlar.

Ayrıca verimlilik güç kaynağının ömrünü de etkiler: bileşenler ne kadar ısınırsa kullanılabilir ömürleri de o oranda kısalır. Bu nokta güç kaynağı alırken çok önemli olmasa da yüksek verimli bir güç kaynağını tercih etmek açısından bir diğer neden olarak sayılabilir.

Kablolar ve Fişler

Bir güç kaynağında yeterli başarım ve verimlilik olması da yeterli değildir. Bir bilgisayarın içinde genellikle pek çok elektriğe gereksinim duyan parça vardır ve gerektiği zaman istedikleri enerjiyi alabilmeleri güç kaynağınızın ne kadar uzun kabloları ve ne kadar çok fişi olduğuna bağlıdır. Ne de olsa sadece dört tane 5.25″ bağlantı sunan 600 watt’lık bir güç kaynağını kimse tercih etmez!

Yeni ATX12V 2.01 tanımlamalarında 24-iğneli ATX çıkış kullanılıyor. 20-iğneli çıkış kullanan eski anakarta sahip olan kullanıcılar dönüştürülebilir güç kaynaklarını tercih edeceklerdir. Tabii ki bu tür ufak tefek ayrıntıları da değerlendirmemize katıyoruz.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın