THG Güç Kaynaklarını Nasıl Deniyor?

Başarım (Performance), Devam

Tasarım Kılavuzu her güç kaynağı için üç güç sınıfı belirliyor. En düşük seviye “hafif yük”, düşük seviye, tam kapasitenin %20’ne denk geliyor; Windows masaüstünde boşta bekleyen bir bilgisayarın güç tüketimi bu sınıfa giriyor. Bu yük altındayken çıkış voltajları ilk açılışta ve 30 dakika sonra bir kere daha ölçülüyor. İkinci ölçümün sebebi bileşenler ısındıkça çıkış voltajında ufak da olsa farklar oluşuyor.

İkinci güç sınıfı toplam başarımın yarısı gerektiğinde devreye giriyor; buna “orta yük” deniyor. Burada da aynı şekilde voltaj ölçümleri yeni yük değerleri uygulandıktan hemen sonra ve bir süre beklendikten sonra olmak üzere iki kez yapılıyor.

Üçüncü seviye ise söz verilen bütün başarımın kullanıldığı yani bütün hatların tam kapasite çalıştığı “tam yük” durumu. Sapla samanın ayrıldığı ve güç kaynağının neler sunabileceğini gösterdiği yer işte tam burası. Yine voltaj değerleri ilk anda ve yaklaşık 30 dakika sonra olmak üzere iki kez ölçülüyor.

Alternatif gerilimin (voltage) çıkış gerilimine oranı yani diğer adıyla kıpırtı gerilimi de (ripple voltaj) ölçülüyor ve bir osiloskop voltajı çizim olarak gösteriyor. Sabit aralıklar Güç Kaynağı Tasarım Kılavuzu’nda belirtiliyor.

THG deney platformunun kalbi: Statron'dan Electronic load

THG deney platformunun kalbi: Statron’dan Electronic load

Her bir yük 50 ampere kadar denenebiliyor.

Her bir yük 50 ampere kadar denenebiliyor.

Bir cevap yazın