THG Güç Kaynaklarını Nasıl Deniyor?

Güç yoksa iş de yok: bu kadar basit. Bir bilgisayar sistemindeki bütün bileşenler elektrik kullanır ve bu kullanım gereksinimi git gide artıyor bu sebeple güç kaynaklarının önemi de her geçen gün doğru orantılı şekilde artıyor. Üreticiler genellikle hoşlarına giden şeyleri ön plana çıkarırlar ancak bunlar her zaman gerçek hayattaki durumlarla örtüşmez ve gerçekten az sayıda kullanıcı her bir bileşenin ne kadar elektrik çektiğini bilir.

Bu sebeple güç kaynaklarını bizzat kendimiz deniyoruz. Uyguladığımız işlemleri daha iyi anlayabilmeniz için genellikle görülen sorunlardan bahsedeceğiz ve deney prosedürümüzü açıklayacağız.

Başarım (Performance)

Başarım bir güç kaynağının özellikleri arasında her zaman en üst sıradadır ama asıl maharet aygıtın gerçek güç çıkışı ve belirlenen voltaj değerlerine ne kadar uyduğunu bulmakta. Her seviye yük altında voltaj tolerans aralıkları ATX12V Güç Kaynağı Tasarım Kılavuzu’nda açıklanmıştır. Bu belge bütün güç kaynakları için teknik temeli oluşturur ve belirttiği standartlar bütün ölçümlerde kullanılır.

THG'nin güç kaynağı deney platformu çalışırken

THG’nin güç kaynağı deney platformu çalışırken

Güç kaynaklarını deneyebilmek için özel bir platform kullanıyoruz. Temelinde her biri en fazla 50 Ampere kadar dayanabilen yüksek başarımlı dört adet elektronik devre bulunuyor. Bu düzenek sayesinde ölçümlerimizi son derece doğru yapabiliyoruz. Geleneksel ayarlanabilir dirençler bekleme voltajları için kullanılır, 12 V ve 5V hatlar için nadiren kullanıldığı olur. Bir hat süzgeci elektrik hattından gelebilecek olan etkilerin ve sinyallerin ölçümlerimizi etkilememesi için kullanılır.

Bir cevap yazın