THG En Son Teknoloji 13 Bellek Birimini ve 14 Anakartı Uyumluluk Deneyine Soktu

THG En Son Teknoloji 13 Bellek Birimini ve 14 Anakartı Uyumluluk Deneyine Soktu

Bu yılın başında, Athlon64 anakartların çift taraflı bellek birimleriyle davranışlarını denemiştik ve sonuçlar pek memnuniyet verici değildi. Belleklerden bazıları bu deneyin altından kalkamamışlardı. Fakat o zamandan beri, üreticilerin, belleklerini uyumluluk konusunda daha iyi hale getirmek için yeterli zamanları olduğunu düşünüyoruz.

13 farklı bellek birimini ve 14 anakartı THG’nin zorlu deneylerine soktuk. Amaç? En son Athlon64 (CO ve CG aşamalı) anakartların 1-GB belleklerle nasıl davrandığını ayrıntılı bir şekilde görmek.

Athlon64’ün bellek denetleyicisi, hırslı kullanıcıların göz ardı edemeyeceği sınırlamalar getiriyor: AMD’nin kendi tanımlamalarına göre denetleyici, 200 MHz’de çalışan (DDR400 diğer adıyla PC3200) iki çift taraflı (double sided) bellek birimini desteklemiyor. Tanımlara göre, çift taraflı bellek kullanmak için en fazla 166 MHz yani DDR333 kabul edilebilir gözüküyor. Kim yüksek başarım potansiyelini yavaş belleklerle sınırlayan güçlü bir işlemciye para yatırır ki?

En iyi Athlon64 sistemler için gerekli olan, birim başına 512 MB DDR400 DIMM’ler, ama nadiren çok özel ürünler satan yerlerde bulunabiliyor – bunu yerine üretici garantisi olan iki adet birbirinin aynı “Eşleştirilmiş Bellek – Matched Memory” paketleri piyasayı etkisi altına almış durumda. Fakat çoğu zaman karmaşık görünen birimler, birim başına, az bulunan 2×8 256 Mbit bellek yongaları içeriyorlar.

Çift olarak satılan bellekler, zamanlama sorunlarına neden olabilen, farklı iki seriden üretilmiş belleklere göre çift kanal kullanımı için daha elverişliler. Tabi ki kullanıcılar da, iyi çift kanal desteği sunan bu paket belleklere yöneliyorlar. Ayrıca tek satılan 1 GB belleklerin fiyatları ise ucuz oluyor ama 1 GB veya üstü bellekler genellikle hızlı zamanlama seçeneklerini pek iyi desteklemiyorlar.

Bu sebeplerden dolayı, AMD’nin bellek tanımlarını bu deney sırasında önemsemedik. Sonuçta, iki anakartın, denediğimiz bütün bellek birimleriyle mükemmel çalışabildiği ortaya çıktı ve bu anakartlar için çift taraflı DDR400 bellekler kullanmamız bile bir sorun oluşturmadı.

Bir cevap yazın