THG Ekran Kartı Satın Alma Kılavuzu

THG Ekran Kartı Satın Alma Kılavuzu

Bir ekran kartı satın almak başta basit bir konuymuş gibi gelebilir. Bunun yanında internet mağazaları, parça satıcıları her tür başarım ve fiyat düzeyinde yığınlarca ürünün satışını yapmaktalar. Bu kadar çeşitli ürün içerisinden sizin için en uygununu seçmek ise oldukça zor. Seçim sürecinde etkili birkaç etmen bulunuyor ve en önemlisi sizin gereksinimlerinizi olabildiğince uzun süreyle karşılayacak bir ürün seçmek.

Bu yazının konusu sizin doğru kartı seçmenize olanak tanıyacak tüm ölçütleri kapsıyor. Her etmenin ne kadar önemli olduğu ise sizin kişisel beğeninizle ve kullanım amacınızla orantılı. Örneğin bir alıcı özellikle Video Girişi (Video-In) olan bir kart almak isterken, bu özel yetenek bir diğeri için kesinlikle önemli olmayabilir. Beklentilerinizi tanımlayabilmeniz için ekran kartlarının geçmişte ve bugün sundukları bazı özelliklere ilişkin kısa açıklamalar da vereceğiz.

Bu satın alma kılavuzunu tüm önemli konuları kapsayacak biçimde, altı ana başlığa ayırdık. Açıkçası her kullanıcıya göre önem sırası değişeceğinden, konuları önem sırasına dizmek neredeyse olanaksız. Burada kullandığımız önem sıralaması ise çoğunluğu kapsayacak biçimde oluşturuldu ve özellikle kendi önem sıranızı oluşturabilmeniz için de bir kılavuz olarak hazırlandı. Konular arasına kesin çizgiler çekmenin olanaksız olduğunu unutmayın, yani bazı bölümler birbiriyle örtüşebilir.

 • #1: Kullanım Amacı
 • #2: Teknoloji
 • #3: Başarım ve Görüntü Kalitesi
 • #4: Bütçe
 • #5: Üretici ve Özellikler
 • #6: Satın Alım

2 Yorum

 1. Ziyaretçi

  merhabalar

  benim bir sorum olacak şimdi vga ve dvı girişi var aynı anda 2 sindende görüntü alabilirmiyiz yani dvı çıkışını vga ya dönüştürüp projeksiyona normal monitörüde diğer vga ya ? böyle olablirmi??

  • Hamdi Kellecioğlu

   Ekran kartı destekliyorsa olur. Yeni ekran kartları 2-3 adet ekran çıkışı sunuyorlar. Hatta Radeon 6000 serisi kartlar dört ekrana kadar destekliyor. Elinizdeki kartın modelini aratın üretici sitesinden teknik özelliklerde yazıyordur muhtemelen.

Bir cevap yazın