The Witcher 2: Assassins of Kings’e Sansür

Avustralyalı oyuncular, Geralt’ın yeni macerasının bazı “detaylarından” mahrum kalacaklar.

Neredeyse tüm Grand Theft Auto serisi, Manhunt, The Getaway, Postal, Silent Hill: Homecoming, Left 4 Dead 2, Leisure Suite Lary: Magna Cum Laude, Aliens vs Predator ve Mortal Kombat. Avustralya ve video oyunlarında sansür (hatta yasak) kavramlarını yan yana getirince bir çırpıda aklıma gelen oyunlar bunlar. Görünüşe bakılırsa 17 Mayıs’ta raflardaki yerini alacak The Witcher 2: Assassins of Kings de Avustralya’da problemle karşılaşan oyunlar kervanına katılacak.

Aslına bakarsanız; The Witcher 2 İngiltere’de +18 olarak derecelendirilmiş olmasına ve içerdiği şiddet, cinsellik ve çıplaklık öğelerine rağmen Avustralya’da MA15+ logosu almayı başarmıştı. Games.on.net sitesi de bu durumdan huylanmış ve oyundan çıkarılan bazı şeyler olabileceğini düşünerek oyunun Avustralya ve Uzak Doğu bölgesindeki dağıtımcısı Namco Bandai ile iletişime geçmiş.

The Witcher 2: Assassins Of Kings 7

Andrzej Sapkowksi'nin orijinal Geralt karakteri tam bir zamparaydı. CD Projekt de onu oyunlarıne en iyi şekilde aktarmaya çalışıyorlar haliyle. 🙂

Namco Bandai’den gelen cevap ise şüpheleri doğrular nitelikte olmuş. Zira sonunda bizi sıcak sürprizlerin beklediği bir görev kısmen oyundan çıkarılmış durumda. Oyunun geri kalanına ise dokunulmadığı söyleniyor. Namco Bandai, durumu “bir görevin sonunda seks ile ödüllendirilmek oyunun MA15+ olarak sınıflandırılmasına engel teşkil ediyordu, bu yüzden CD Projekt’ten bu kısımları oyundan çıkarmalarını rica ettik” şeklinde açıklamış.

Tomasz Gop ile yaptığımız röportajda oyunun bu tip bazı problemlerle karşılaşacağını öngörmüş ve benzer bir soruyu kendilerine yöneltmiştik.

THGTR: The Witcher 2 için gerçek bir yetişkin oyunu diyebiliriz kesinlikle. Ancak madalyonun diğer tarafında bir de sansür problemi var. Zira dünyanın farklı bölgelerinde farklı yasal prosedürlerle karşı karşıya kalınabiliyor ve bazı yapımcılar oyunlarındaki şiddeti seyreltme yoluna gidebiliyorlar. Örneğin Team Fortress 2’nin Alman versiyonunda kan yerine renk renk hediye paketleri çıkıyor. Sizin aklınızda da herhangi bir önlem var mı? Mesela oyunun Amerikan versiyonunda göğüs ucu yerine meyve taneleri kullanmak gibi.

 

Tomasz Gop: Veya “balonlar” yerine balon da kullanabiliriz. Aslında hayır, oyunda ne yapabileceğimiz veya ne yapamayacağımız spesifik kurumların iki dudağının arasında. Oyunumuzu ESRB/PEGI/USK gibi kurumlara göndereceğiz ve duruma bakacağız. Bize şans dileyin.

Umarım bu haber, “ileri demokrasi” şovlarının kurbanı olmaz. Malum bu aralar çok moda.

1 Yorum

  1. Victor_Rebelias

    Avustralya’nın çocukların oynamamasına yönelik sansür uygulaması çok güzel. Fakat rahat insanların yaşadığı toplumlarda bunun yapılması bana biraz garip geliyor açıkçası. Ne bileyim Amerika Almanya Fransa İngiltere ? Oyuna sansür konulsa bile zaten toplumun temelinde bir genişlik var. Açıkçası amacım burada hiçbir ülkenin toplum yapısını eleştirmek değil ki; bu haddimde değil fakat ciddi anlamda birbirine tezat oluşturmuyor mu bu engeller?

Bir cevap yazın