The Witcher 2: Assassins of Kings İnceleme

Dövüşmek Gerçekten Bir Sanat Mıdır?

CD Projekt RED, ilk oyunun “sev ya da nefret et” tadındaki, zamanlamaya dayalı ve akıcı olmaktan son derece uzak dövüş mekaniklerini tamamen terk etmiş. Hatta artık kalabalık düşman gruplarına, çevik yaratıklara ya da zırhlı askerlere karşı kullanabileceğimiz farklı kılıç tekniklerimiz de yok. Polonyalı dostlarımız, bütün bunların yerine kağıt üzerinde Assassin’s Creed, Gothic ve Demon’s Souls gibi oyunları taklit ederek daha akıcı, havalı ve tamamen aksiyona odaklanan bir deneyim sunmaya çalışan bir sistem icat etmeyi tercih etmiş. Bu, temelde hala yaratıklara ve hayaletlere karşı gümüş kılıcı, insana benzeyen (humanoid) düşmanlara karşıysa çelik kılıcı kullanmamız gereken bir oyun olsa da; gerisi pek de tanıdık değil.

The Witcher 2 SS37

Bitirici vuruşlar son derece havalı.

Artık biri hafif biri de ağır olmak üzere iki basit saldırımız var ve düşmanın hamlelerini kılıcımızı kullanarak ya da yerlerde yuvarlanarak savuşturmaya çalıştığımız sıradan bir aksiyon oyunu formülüyle haşır neşiriz. Kontrollerin reflekslerimize cevap vermek konusunda isteksiz davrandığını düşünürsek, ikincisi daha iyi bir kaçış yolu oluyor genellikle. Özellikle oyunun başlarında koskoca Witcher’ın iki üç sıradan askerin saldırılarından kaçabilmek için taklalar atıp yerlerin tozunu aldığını görmek, keyifli olmasa da oldukça “eğlenceli” anlar yaşamamıza neden oluyor. Neyse ki düşmanı sersemleten, alevler içinde bırakan veya hasarlara karşı direncimizi artıran minik büyülerin (sign) yanı sıra, kalabalık dövüşlerde oldukça işimize yarayacak bombalar ve tuzaklar da bizleri yalnız bırakmıyor. Üstelik bu sefer sign’ların hepsi oyunun başında açık olarak geliyor. Ve tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi genellikle hayat kurtarıyorlar.

The Witcher 2 sign

Neyse ki bize savaşlarda büyük avantaj sağlayan bombalara, tuzaklara ve sign'lara, zamanı yavaşlatan bu radyal menü sayesinde kolayca ulaşabiliyoruz.

Tamam, kabul ediyorum bütün bunların kötü bir formül olduğu söylenemez. Hatta aynı anda iki üç düşmanla mücadele ettiğimiz anların eğlenceli olduğunu da itiraf etmeliyim. Lakin etrafımız kalabalıklaştığında hedef seçme ve hedefe kilitlenme özellikleri tamamen saçmalamaya başlıyor ve kontrollerin de bütün bu hareketli aksiyona ayak uyduracak kadar keskin çalışmadığını fark ettiğimizde işin rengi bir anda değişiveriyor. Dahası Geralt, daha önce de belirttiğim gibi, oyunun başında anlamsız derecede güçsüz ve bu da aynı dövüş sahnelerini tekrar tekrar oynamak zorunda bırakıyor bizleri. Bu durumda ya inat edip can sıkıcı anlar yaşamaya devam ediyoruz ya da hiç uğraşmayıp oyunun henüz başlarında olmamıza rağmen zorluk seviyesini dibe dayıyoruz.

Oyunda ilerleyip seviye atladıkça gelen yetenek puanlarıyla Geralt için yeni yetenekler açmaya başladığımızda ise, bütün bu denge sorunları tam tersine dönmeye başlıyor. Hatta oyunun henüz yarısındayken karşımıza çıkan düşmanları tereyağı gibi kesmeye başlıyoruz garip bir şekilde. Üstelik bütün o anlamsız kontrol problemlerine rağmen… Daha önce genel zorluk seviyesi ve karakter geliştirme öğelerinin tamamen ters ve dengesiz çalıştığı, ilerledikçe inanılmaz derecede kolaylaşan ve bu yüzden de her şeyi akışına bırakıp karşılaştığım ufak tefek problemlerden keyif almaya çalışmak yerine durmadan zorluk seviyesini kurcalamak zorunda kaldığım bir oyun oynamış mıydım hatırlayamıyorum gerçekten. Gerçekten rahatsız edici bir durum bu.The Witcher 2 Skill TreeThe Witcher 2’nin karakter geliştirme anlamında da ilk oyunun ardından atılmış kocaman bir geri adım olduğunu söylersem pek yanlış olmaz. Evet, yetenek ağacına ilk baktığımız anda başınız dönebilir “belki”. Witcher eğitimi, kılıç kullanma, Sign ve simya (alchemy) başlıkları altında açılmayı bekleyen birçok yetenek bizleri bekliyor. Lakin üzülerek söylemeliyim ki; bunların neredeyse hepsi pasif yetenekler. Kimi sağlığımızı artırıyor, kimi blok yeteneğimizi geliştiriyor, kimi iksirlerin etki süresini artırıyor, kimi zehire karşı direnç kazandırıyor, kimi kılıç hasarımızı yükseltiyor, kimiyse sign’ları güçlendiriyor. Bütün bu devasa yetenek ağacında aktif diyebileceğimiz tek yetenek, adrenalin göstergemiz dolduğunda kullanabileceğimiz bitirici vuruşlar. Adrenalin göstergesinin düşmana vurdukça hızla dolduğunu, göstergenin dolma hızını yeni pasif yetenekler alarak bir hayli artırabildiğimizi ve bu bitirici vuruşların tek bir tuşla aynı anda üç beş düşmanı havalı bir biçimde harcamımızı sağladığını düşünürsek, buna gerçek anlamda aktif bir yetenek demek ne derece doğru olur bilemiyorum. Daha çok bir hile gibi duruyor açıkçası.

Geçtiğimiz aylarda Tomasz Gop ile yaptığım röportajda neden bunun tam aksini iddia edip Witcher 2’de daha fazla aktif yeteneğe sahip olacağımızı vurgulamışlardı anlayabilmiş değilim.

Yine de The Witcher 2’nin karakter geliştirme sistemi yeterince derin olmasa da, bu onun tamamen etkisiz, berbat bir sistem olduğu anlamına gelmiyor. En nihayetinde yetenek ağacının tamamına sahip olamıyoruz ve böylece yaptığımız tercihler dövüşlere hangi açıdan yaklaşmamız gerektiğini derinden etkilemeye başlıyor. RPG’den çok bir aksiyon oyunu kıvamında olsa da… Ayrıca çeşitli kitapları okuyarak ya da yalnızca savaşarak, karşımıza çıkan yaratıklar hakkında daha çok şey öğrenmemiz de mümkün. Bu da kuşkusuz zayıf noktalarını öğrendiğimiz yaratıklara karşı elimizdeki simya (alchemy) ve zanaat (crafting) imkanlarını kullanarak daha etkili dövüşmemizin önünü açıyor. Kısacası The Witcher 2’nin dövüş mekanikleri, bizi bir yandan hayal kırıklıklarıyla dolu bir okyanusa doğru sürüklerken, bir yandan da yanımıza oldukça şaşırtıcı ve etkileyici can simitleri bırakmaktan geri kalmıyor.

50 Yorum

 1. untitled 1

  beklediğim oyun, beklediğim inceleme.. incelemenizi okumadan oyunu almak istemedim.
  siz 85 diyorsanız alıp oynayabilirim o zaman..
  inceleme de su gibi olmuş bu arada.. teşekkür ederiz.

  • Ziyaretçi

   Sana küçük dünyandan imkansız gelse de bazı insanlar anlayabiliyor, evet. Şu yazdığın yorum yaş ortalaması daha ergen bir oyun sitesinde yorum okuman gerektiğinin belgesi.
   Neden bugün bu kadar sinirlendim ben.

   • Sabertooth

    Havalar bir garip, Sokaklarda bir aşağı, bir yukarı akşama kadar kafa ütüleyen propoganda minibüsleri, çalışıyorsanız, mesai bitsede evime gitsem ulan düşüncesi… Hepsi birleşince insanda asabiyet yapıyor tabi.

    Kendi yazdıklarımda da imla ve yazım yanlışı varmı diye çok kontrol ettim. Ama ben bulamadım. Yada yanlış biliyorum 🙂 Şaka bir yana Türkçe’nin layıkıyla kullanılması konusudaki görüşlerinize yürekten katılıyorum.

   • Sabertooth

    Oxbridge’li olmana gerek yok yavrum. İlkokul 8’e kadar adam gibi Türkçe derslerini dinleyip, oturup çalışsan sıradan bir devlet okulu da senin işini fazlasıyla görecektir. Sahi sen 8. sınıfa geldin mi daha? 🙂

   • Ziyaretçi

    tabi canım devlet okulları tüm ingiliz aksanlarını öğretiyor.inanır mısın geçen hint aksanını bile gösterdiler,yakında engrish’i de gösterecekler

   • delici

    türçeyi iyi yazmak’dan ziyade adam olmak önemli kibirli olmamak önemli kibir şeytanın en sevdigi günahtır ama şeytanın dostu isen o başka önce ben insanlık’tan nasibimi almışmıyım diye kendini yokla sonra düzgün türkçe sevdalarına düş

 2. onur_

  kusura bakma ama şu söylediğin crysis2 ye gelen yorumlardan beter olmuş. karakterlerin genelinin seslendirmesi beni de rahatsız etti yani. kaliteli olmamış shakespeare ile ne alakası var.

  oyuna gelecek olursam muhteşem olmuş. paramı son kuruşuna kadar hak etii 2 kere bitirdim. haftaya 1 kez daha bitireceğim chapter 1’den itibaren.

  savaşlar ve karakter geliştirme konusundaki eleştirilere katılıyorum. yamayla düzelcek de gibi durmuyorlar. ama dediğiniz gibi affedilmez şeyler değil hem de böylesine nefes kesici bi hikaye varken ortada. soluksuz oynadım.

  dragon age2den sonra ilaç gibi geldi. şimdilik yılın rpgsi. deus ex ve skyrimden sonra nolur bilinmez.
  incelemenizde fazla fazla doyurucu güzel olmuş. pazar pazar kahvaltıyla iyi gitti valla 😀

 3. AURON

  Lazboy pc m oyunu açmadı orjinal aldıgım halde sen şanslısın ama grafiklere takmışsın şunuda anlamıyorum oyuncular grafik ister firmalar uğraşır oyunu güzel yapmaya uğraşır senaryo isterler senaryoyla oyuna derinlik katarlar ve bu oyunda ikiside var ve 16 farklı sonla bittiği bilinen bir gerçek silahlar büyüler demişsin ilk oyunu oynamadıgını ve bu tarz oyunları sevmediğini varsayıyorum ve çok grafikli yok ingilizce lazım falan diyorsun ingilizcesi olan birisi dahi farklı sonlarla bittiği için oyunu tekrar baştan oynıyacağını düşünüyorum bilmesen dahi farklı seçenekleri seçerek ilerleyerek farklı sonları görebilirsin mantık olarak senin yorumlarını okuyorum ve bence çok entrasan düşüncelerin var

 4. lazboy

  bu oyun mu be sen xbox a cikan oyunlari gor pc oyun cikmiyor dogru durust cikan oyunlarda sorunlu cikiyor bu halde hagla 1,2 milyarlik ekran karti donanim ürünleri satiyorlar duke nukem gibi 14 yila bir cikan oyunlar icin bosu bosuna para veriyoruz

 5. Sabertooth

  İyide puanlara neden bu kadar takıyorsunuz ki? Oyun size zevk veriyorsa gerisi boş yani. THG kaç vermişti hatırlamıyorum ama Singularity incelerken yerden yere vurmuşlardı ama ben sevmiştim oyunu mesela.

  Evet. Oyundan anlamıyorum ne olmuş :p

 6. Uğur Yurtsever

  Benim de 6 sayfalık koca yazıyı okumadan direk son sayfaya geçen okuyucuları kınama hakkım var sanırım. :p

  Rica ediyorum, eğer gerçekten bir şeyleri eleştirecekseniz, yazının içinde eleştirilen ve hoşunuza gitmeyen yerleri eleştirebilirsiniz. Hatta farklı bir okur görüşü olarak yazımızın altında çok da hoş durur.

  Fakat arada 6 sayfa yazı var. Neler yazdığı hiç umrunuzuda değilmiş gibi şu puanı vermişsiniz kınıyorum bu zihniyeti gibi yorumlar geliyor. Biz de bu zihniyeti kınasak mesela; hiç hoş olmaz.

  Biz farklı görüşleri dinlemek istiyoruz burada, bu yorum kısmı da onun için zaten. 6 sayfalık koca incelemenin altına 5-6 cümle yazmaya üşenip üç kelimeyle eleştiri getirmeye çalışmak da pek doğru görünmüyor bana. Tabii ki ne yazacağınız konusunda sizlere karışacak değiliz. Ancak yazının ilk sayfasında lazboy’u eleştirmişsiniz mesela, kusura bakmayın ama bu yorumun da içerik olarak hiçbir farkı olmamış. Zaten o yorumu görmemiş olsaydım, bu sayfadaki yorumunuzu da tek cümlelik diğer tüm yorumlar gibi okumadan geçecektim.

  Neyse, fazla ileri gittiğimi düşünüyorsanız da üzgünüm. Ama saygı görmeyi beklemeden önce saygı göstermek gerekiyor sanırım. Düşüncelerimi anlatabilmişimdir umarım.

  Teşekkür ediyorum. İyi oyunlar.

  • messi

   merhaba inceleme için tşkrler kusura bakmayın ama bu site çok yavaş oyun inceliyor daha sırada oyunlar var özellikle L.A Noire var biraz elinizi hızlı tutun oyun çıkalı nerdeyse 2 hafta oldu ama halen incelemesi yok

   • Uğur Yurtsever

    Merhabalar. Evet, biraz ağır kaldığımız doğru, bu durumun farkındayız. Lakin şimdilik elimizden pek bir şey gelmiyor. Zira oyunların çok büyük bir kısmı, yabancı sitelerin aksine, oyunlar çıkmadan önce değil çıktıktan bir süre sonra giriş yapıyor ülkemize. Oynanış süreleri 30- 40 saati bulan ya da uzun soluklu çoklu oyuncu modlarına sahip oyunları layıkıyla incelememiz de biraz zaman alıyor haliyle. Başkaları 40 saatlik oyunları 3 saatte incelemeyi nasıl başarıyor bilemiyorum tabii. Ancak en azından bizi takip edenler birazcık geç de olsa eli yüzü düzgün yazılarla karşılaşacaklarını biliyorlar. Yine de elimizden geleni yapıyoruz. LA Noire incelemesi de bugün yarın hazır olacak.

    Yorumunuz için teşekkürler

 7. jewelss

  Hiçbirşeyi okumadan eleştiri yapmam. Böyle dandik bir siteyede dahada girmem zaten. Tomasz Gop ile yapılan söyleşinizi çok beğendiğimden dolayı üye olmuştum. Demekki sadece ondan ibaretmişsiniz. İyi günler.

  • Sabertooth

   Uğur’da zaten hiç okumamışsınız dememiş. Tamamını okumamışsınız demiş. Böyle dandik siteye daha girmeme konusunda da Hadi selametle demekten başka bir şey denemez.

   kendime not: Bana giren çıkan neyse. Bırak sitedekiler versin cevabı.. can sıkıntısı işte..

   • delici

    sorununu zaten kendin teşhis etmişin. girip çıkanın büyüklügü ilede olabilir . ama daha ziyade kendini begenmiş sadece tüketen zengin fırlaması olmanda olabilir

  • Ziyaretçi

   Türkiye’de gerçekten daha kaliteli oyun yorumu okuduğum başka bir site yok. Şimdi sen de gelip yorumun altına tüm sayfaları okuduğunu yazmışsın ama, ey ergen arkadaşım, o okuduğun 6 sayfalık yorumda tek bir imla hatası yokken, senin yazdığın üç cümlelik ve üç kuruşluk yorumda tam dört tane yazım hatası var. Muhtemelen neler olduğunu tespit bile edemeyeceğin hatalar. Ben takılıyorum bunlara arkadaş, cahil adamı böyle tanırsın bu devirde.
   Selametle canım, mümkünse yorum yazma, Grammar Nazi yapma beni.

   • delici

    bende çahil adamı takıntılarından anlarım çünkü adı üstünde takıntı yaptıgını kovalar başka donanımlar başka gelişmişlikler katmaz hayatına… 4 tane imla hatasını ile insanları yargılama hakkını kendinde bulacak kadar sorunlu ve ezik kişiliklerdir

 8. Ziyaretçi

  Yaklaşık 6-8 aydır sitenizi takip ediyorum fakat bu ilk yorumum olacak.
  öncelikle oyun dünyasına ve oyunseverlere böyle düzeyli ve kaliteli bir inceleme daha kazandırdığınız ve Türkiye’de oyunun sadece çocuk ve ergen işi olmadığının bir kanıtı olduğunuz için önce Uğur bey size ve Tom’s ekibine teşekkür etmeyi borç biliyorum..

  Zira farkettiğim bir şey var ki; bilinçli oyunseverler sizin gibi hakkını vererek işini yapanları takdir etmedikçe, incelemeyi okuyup geçtikçe, sitenin üzerine çöken ergen gölgesi büyüyor. ve yaptığınız az birşeymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor.

  Oysa üzülerek söylemek istiyorum ki Türkiye’de sizin gibi işini bilen, ciddiye alan ve emek vererek yapan ve sonucunda da ortaya takdire şayan işler çıkartan bir başka site daha yok..

  Üzülerek söylüyorum çünkü ne yazık ki bu ülkede “hala” çocukların ve ergenlerin oyun oynadığı zihniyeti sürüyor ve ne yazık ki yapılan incelemeler onların “tarafından” ya da onlara “hitaben” yapılıyor.. ve sonuç itibariyle de ortaya pek fazla kaliteli işler çıkmıyor zaten yorumlarında da gördüğümüz üzere olay bikaç satır sonra oyundan alakasız ergen muhabbetlerine dönüyor..

  Çok fazla uzatmak istemiyorum ama bu zihniyetin arasından sıyrılıp farklı ve iyi işler çıkardığınız için sizleri takdir ediyorum. ve bu incelemenizi de son sayfasına kadar hiç sıkılmadan, son cümlenize kadar merakla okuduğumu bilmenizi istiyorum. Yukarıda söylediklerinize de kesinlikle katılıyorum eleştiri dayanağı ile yapıldığında anlam kazanır aksi takdirde boş bir saldırıdan fazlası olamaz.. ama ne yazık ki bu ülkedeki oyun dünyası anlayışı çoğunlukla böyle..

  ve evet ben de oyunu çok beğendim. verdiğim parayı son kuruşuna kadar hakediyor.. oynayıp kenara koyacağınız değil defalarca oynayabileceğiniz bir oyun çıkarmışlar karşımıza.. ufak tefek hataları yok degil.. siz de bahsetmişsiniz zaten önceki sayfalarda..

  benim puanım 90-95 olurdu ama 85 de az degil kesinlikle.. Sonuç itibariyle benim kendi beğenilerimle hareket ediyor olmam gerçeği var 😀

  Son olarak Emeğeniz ve ciddiyetiniz için teşekkürler..

 9. sayvolk

  Merhaba herkese,

  Öncelikle bu muhteşem inceleme için teşekkür ederim. Siteye uzun zaman önce üye olmuşum. Daha önceden de oyun incelemesi bölümüne bakmıştım ama incelemeler çok uzun olduğu için üşenip okumamıştım. Çok özür dilerim 🙁

  RPG oyunlarına yeni başladım diyebilirim. Bu oyunuda çok sevdiğim için hiç üşenmeden incelemenizi okudum. Ben şimdiye kadar bu kadar tarafsız bir inceleme okumadım. Genelde çoğu yerde inceleme yapmak yerine düpe düz reklamını yaparlar oyunun ama sizde 6 sayfa gibi upuzun bir inceleme de olsa herşeyi ama herşeyi anlatmışsınız. İyi yanlarınıda kötü yanlarını da. Tekrar tebrik ediyorum.

  Sadece küçük bir eleştirim olacak. O da yapımdan kaynaklı bişey. Herkes için geçerli değil yani. Bazı cümleleriniz o kadar uzunki anlamak için tekrar tekrar okumam gerekiyor. Bu da akıcılığı bozuyor malesef. Daha kısa ve daha basit yazarsanız müteşekkir olurum(Bu kelimenin günümüz türkçesine çevrilmiş hali yani daha kabul edilebilir olanı var mı? Normal hayatta kullanamıyorum da:( )

  • Sabertooth

   en basiti “memnun olurum” demek. Ama daha değişik bir şey olsun diyorsan da, “bahtiyar olurum” gibi bir şey de diyebilirsiniz. Müteşekkire nazaran daha kolay söyleniyorlar.

 10. Vernoncougar

  Oyun 4-4’lukmus, yazarın verdıgı 85 puan son derece yerınde, goruntu muhtesem ıyı bır sıstemınız varsa tabı 🙂 Intel Corei7 990x, asus rampage III extreme, corsaır domınator gt 2000mhz 24GB ram, Nvıdıa (Zotac) GeForce GTX 590 SLI.

 11. Ziyaretçi

  Son yazdığım posttan bu yana bakıyım insanlar ne yağmış diye dedim ve baktım. (ve evet tattim oldum)
  1.si Türk değilim, bu yuzden gramer hatasıymış vs. beni ilgilendirmez. 2.si Türk olsam bile internet ortamında 2 kelime yazıcam diye gramerimi düzeltemem. 3.sü Polonya’lıyım ve bu oyun ülkemizin en ünlü şeylerinden biri oldu diyebilirim. Ana haberlerimizde bile birkaç kez lafı geçti. 4.sü Oyuna 85 puan vermişsiniz iyi güzel. İnsan oyunun kutusuna bile +10 puan verir. Hangi oyunda böyle bi içerik gördünüz sorarım size ? DA:O,A,2,ME1,2 aldım onlardan sonra oyun dünyasınıda inceledim lakin böyle içeriği olan oyun yok. Verdiğim 47$’ın 47sinide hakeden bir oyun. Hatta 70-80$ bile olsa bu oyuna o para verilir.
  Evet sırf bu yüzden geldim ve bir post daha attım. Evet incelemeniz harika başka sitelerde böyle güzel inceleme görmedim ; ki zaten incelemeye hiç bir şekilde laf atmamıştım. 85 puan veren zihniyeti hala kınıyorum ve kınayacağım.

 12. Ziyaretçi

  eğri oturup doğru konuşmak gerek. bu ülkede 10küsür yıldır level, trgamer, merlin falan gibi yayın organları okunuyor. yanlış anlamayın bk atmak için demiyorum ama yazılarının içeriği falan kalitesi belli. zeka seviyesi ve olgunluk olarak artık 13-15 yaş kitlesine hitap ediyorlar. birinin çıkıp verilen 85 puanı kınaması falan çok komik. sadece şu incelemeyi bile diğer sitelerle kıyaslasanız aradaki farkı rahatça görürsünüz. o yüzden bu sitedeki gibi kaliteli ve dopdolu yazılar ya pek ilgi görmüyor ya da fanboyların saldırısına uğruyor. crysis 2yi hatırlasanıza. nasıl yorumlar gelmişti.

  benim kişisel gözlemim bu sitenin diğer site veya dergilerle rekabet etmediği. diğerleri oyun çıktığı gün 2 saat oynayıp acele bi yazı yazıyolar tıklanma rekorları kırmak için. ogz’nin yazdığı napolyon total war incelemesini hatırlayın mesela. baskıya yetişsin diye neredeyse yarım yamalak bir sürü yanlış eksik bilgi falan. o kadar kötüydüki. burada böyle bir kaygı yok: zaten görünürde 2 veya 3 yazar var ve hepsi muhteşem. benim gördüğüm burada esas kural oyunların iyice sindirilip incelenmesi. bu söylediğim donanım ürünleri için de geçerli. upgrade çılgını değilim ama yine de her ay sistem önerilerine bakarım. tarafsız ve bilgi dolu adamlar tarafından yapıldığı ortada

  bu yüzden eleştiri gelmesi çok normal. bence tarzınızı bozmayın. şu an olgun ve düzgün inceleme yapan tek yayın organı burası. sizleri kutluyorum. belki yıkama yağlama gibi gelecek ama zaten fazla yorum yapmıyorum buraya. ilgimi çeken konularda sadece. her şeyi okuyorum ama 🙂

  yukardaki polonyalı arkadaşa da birkaç hatırlatma yapayım. burada dragon age 2 60 crysis 2 70 almıştı. witcher 2 için 85 düşük değil yani. yazıyı okursanız zaten son cümlelerde bile bir sürü övgü var. benim kişisel fikrim oyun en fazla 70 alırdı. ben daha derin karakter geliştirme ve daha iyi dövüş sistemi beklerdim. ama incelemeyi okuyunca ikna oldum. yaratılan oyun dünyasının eşi benzeri yok.

  neyse uzadı biraz saçmalamış olabilirim. görüşmek üzere.

 13. Ziyaretçi

  Uğur hocam eline sağlık ancak oyunun modlanabilirliği ve yamayla ne kadar düzeltilebileceği üzerinde bir yorumda bulunmamışsın galiba,veyahut ben gözden kaçırdım.Eğer ilk oyun gibi yamalardan sonra birkaç gömlek üste çıkacaksa almayı düşünüyorum,tabi mod desteği de artık rpg’lerde şart.

  • Uğur Yurtsever

   Özellikle yaşanabilecek performans sorunlarının, yapay zekada karşılaşılabilen problemlerin ve bazı görevlerdeki çeviri hatalarının yamalarla düzeltilebileceğini düşünüyorum. Ancak oyun zaten ilk oyunun raflara çıktığı dönemdeki kadar problemli değil. Mod desteği konusundaysa bildiğim kadarıyla oyunun SDK’sı veya daha ufak çapta bir bölüm editörü yayınlanmış değil. Ancak yanlış hatırlamıyorsam CD Projekt’in bu konuda bir planı vardı. En azından developer diary’lerden birinden bu konuda bir şeyler dinlediğimi hatırlıyorum. Yani büyük olasılıkla yakın zamanda bir modlama topluluğu oluşmasını bekleyebiliriz.

 14. lazboy

  Hunted The Demons Forge yi oyna en düsük pc lerde bile kasmiyor oyun full detay ama birde The Witcher 2 ye bakiyorum resmen donanim ürünü sattirmak icin uydurma bir oyun yapmislar

 15. Ziyaretçi

  son dönemde daha güzel bir inceleme yazısı okumamıştım. oyunun hakkını vere vere yazmışsınız teşekkürler. hunted yazınızı da bekliyorum Co-op için almaya değer derseniz 50 doları bayılıp alıcam. almayı düşünhen bir arkadaşım daha var. witcher 2yi ekonomik durumdan dolayı orjinal alamadım. ilk oyunu steam indiriminden kaptıydım. hunted’i alırım artık. brian fargo kötü birşey yapmaz heralde. iyi günler

 16. lazboy

  Hunted The Demons Forge bin ceker Witcher 2 ye Witcher 2 de dovus sistemi spastik bir adamin kilic tutusu gibi:D adam engelli gibi vuruyor kilicla itemler zihrlar filan igrenc Witcher 2 de skiller desen zaten berbat büyükler filan igrenc nasi diyim adam buyu atmiyor sanki dusmanin uzerne gorunmez bsy atio gibi eyer Hunted The Demons Forge le kiyaslarsan ben Hunted The Demons Forge ye 10 üzerinden 10 veriyorum

 17. lazboy

  Witcher 2 de hep parlama hep isiklandirma üzerine durmuslar onun disinda oyunda havaya sokan hic birsey yok bir kiytirik kapiyi acmak icin 30 saat pc basinda oturduyor oyun dovus sistemini anlatmiyorum zaten gulmekten altima ettim skill büyü sistemi gine karman corman gine skll efekleri dandik gine yuksek sistemi bir oyun yapmislar sisirmisler oyunu oyle parlatmislar ki az daha parlatsalar günes gibi isi sacicak oyun:D
  güzel oyun ariyosaniz Hunted The Demons Forge öneriyorum size itemler büyüler skiller müthis oyunda Hunted The Demons Forge skiller beni zevkten deli etti

 18. Ziyaretçi

  Başlığı uygun diye buraya yazıyorum aslında oyunla pek alakası yok,hem editörlerin hem de okuyucuların katılımıyla daha çok yetişkinlere (burada kastettiğim şey cinsellik değil yanlış anlaşılmasın) hitap eden oyunları ve oyun modlarının güzel bir listesini yapsak,hoş olmaz mıydı?Casuallaşmayla birlikte bir ergenleşme de oyun dünyasını sarmaya başladı çünkü,düzgün oyun bulmak iyice zor.

  • Uğur Yurtsever

   Mesajı biraz geç fark ettim kusura bakmayın.

   Evet, güzel bir fikir bu. Daha önce benzer liste girişimlerim oldu aslında. Özellikle 2000 öncesi RPG ve macera oyunlarıyla ilgili. Ancak, dürüst olmam gerekirse, vakit darlığından dolayı tek başıma altından kalkamadım. Okuyucuların da desteğiyle böyle güzel bir rehber hazırlayabiliriz. Gerçekten hoş olur.

 19. Ziyaretçi

  anaaaaam süper laaan bu oyun.birkaç eksikliği olmasa gelmiş geçmiş en iyi rpg olabilirmiş,amma velakin şu haliyle bile en iyi senaryo,en gerçekçi karakterler/toplumlar vb. alanlarda aşmış bitirmiş durumda.helal olsun be lehler.lehey lehey.

 20. Ziyaretçi

  Bu arada kapanışın kötülüğüne katılıyorum,bende hissettim onu.Kararlarımızın etkilerini gösteren kısa bir video çok iyi olabilirdi,veyahut yazı bile.Ama yine de,yine de hayatımda oynadığım en iyi rpglerden biri.Çok iyiydi,öyle böyle değil.Çok iyi.Ağlıycam lan bitmeseydi keşke.Neyse ki ıorvethle oynama var.Hadi bakayım

 21. tolga

  arkadaşlar bu oyunda bana yetenek puanı geliyor 6 puanım var lakin yenek açma yerinede hangi kutucaga tıklarsam tıkalayyım açmıyor ayrıa oyuna başlakren egitim bölümü olmadan başladım anlayacagınız c ye tıkladıgımda egitim bölümü dene yeri yaklaştırıryor ordan herhangibirine tıklasam bile yetenek gelişmiyor sorun nerde olabilir yardım edebilecek biri varmı acaba ????

  • gouranga

   ctrl’e basılı tutup en ortadaki işareti seçeceksin. (meditation)

   Daha sonra sol taraftan “character” i seçeceksin ve ilk altı puanı yetenek ağacının üst tarafındaki “training path” e vermek zorundasın. Diğer kollar daha sonra açılacak. Meditation yapmadan talent puanlarını harcayamazsın.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bir cevap yazın