The Wheel of Time Tekrar Oyun Oluyor

Fantezi edebiyatıyla ilgilenip de Robert Jordan’ın (gerçek adı James Oliver Rigney) başta 6 kitap olarak planladığı; ancak daha sonra 12 kitap olarak tamamladığı The Wheel of Time (Zaman Çarkı) serisini duymayan yoktur. Karakterlerin çokluğu, olayların karışıklığı ve dilinin ağırlığı yüzünden birçok eleştiriye maruz kalsa da; Robert Jordan 2007’de 12. kitabı tamamlarken hayata gözlerini yumduğunda fantastik edebiyatın en büyük ve önemli eserlerinden birini bizlere miras olarak bıraktı.

The Wheel of Time logo

Oyun ve edebiyat dünyasını yakından takip eden oyuncu arkadaşlar, EA’in 2009’da Red Eagle Games ile anlaşarak The Wheel of Time için oyun isim haklarını satın aldığını hatırlayacaklardır. Ancak bugüne kadar The Wheel of Time projesi hakkında bir açıklamaya yapılmamıştı. Bugün Red Eagle Games’ten Rick Selvage, The Wheel of Time evreninde geçen oyunlar geliştirmeye Obsidian Entertainment ile birlikte başlayacaklarını duyurdu. Yani muhtemelen birden fazla The Wheel of Time oyun projesi gündeme gelebilir.

Ne var ki, bu projeler The Wheel of Time evreninde geçecek ilk video oyunları olmayacak. 1993 yılından beri The Wheel of Time MUD (multi user dungeon) çevrimiçi olarak oynanabilir durumda. Ayrıca 1999’da Legend Entertainment’ın Unreal motoru kullanarak geliştirdiği ve ne hikmetse çok kişinin oynamadığı muhteşem FPS oyununu da unutmamak gerek.

Şu an geliştirilecek projelerle ilgili bilgi verilmiş değil. Firmaların yöneticileri bu fırsatı yakalamaktan ne kadar memnun olduklarını söyleyip duruyorlar.  Ancak büyük ihtimalle bu süreçten bir MMORPG bekleyebiliriz. Şimdilik yolda, PC platformu yanında PS3 ve Xbox 360 için de geliştirilecek, hikaye ağırlıklı bir aksiyon/RPG oyunu var gibi.

Projenin asıl soru işareti ise Obsidian isminde yatıyor. Zira firma hala Alpha Protocol’le cebelleşiyor ve yolda da büyük heyecanla beklenen Fallout: New Vegas var. Ayrıca firmanın, üç yıl boyunca Alien RPG üzerinde çalışıp sonunda neredeyse hiçbir şey yapmadıklarını itiraf ettikten sonra projeyi SEGA’yla birlikte rafa kaldırdığını da unutmadık.

The Wheel of Time projesinde neler olup bitecek, biraz daha beklememiz gerekiyor sanırım.

1 Yorum

  1. BelgarionX

    Öncelikle belirtmek isterim ki seri 12 kitap değil ve tamamlanmadı. 13 kitap ve Kitap 0 olmak üzere 14 kitap çıktı. Yeni bir kitap da 2012’de çıkacak. Oyun ile ilgili olarak da; kitabın semaryosu RPG’yr çok uygun; hatta MMORPG’ye de uygun ( ve bu yüzden bir de MMORPG çıkacak). Umarım yakın zamanda kavuşuruz.

Bir cevap yazın