The Walking Dead Video Game İnceleme

Kıyamet senaryoları arasında büyük bir yere sahip olan zombi kurgusu, filmler kadar video oyunları için de ciddi bir kaynak.

Amerika’nın ünlü kanallarından AMC’nin The Walking Dead adlı dizi serisini duymayanınız yoktur umarım? İki sezondur izleyicileri ekrana bağlayan dizinin, Telltale Games tarafın video oyunu geliştirildi ve satışa sunuldu. Telltale Games’in adını duyanların kimisi irkilirken kimileri de farklı bir tecrübe yaşayacaklarını şimdiden fark etmiştir. Kesinlikle ortadaki ürün her dakikasında aksiyon bombası patlatan Left 4 Dead tarzı bir oyun değil. Walking Dead The video game diyaloglara, bulmacalara, yer yer aksiyona ve özellikle seçim yapmaya dayalı bir adventure (macera) oyunu.

Episode 1 – A New Day

Telltale Games, önceki bazı oyunlarında (bkz. Back to the Future: The Game) yaptığı gibi Walking Dead’i de bölümlere ayırmış. İlk bölümde Lee Everett adındaki karakteri yönetiyoruz, sonraki bölümlerde karakter değişir mi bilemiyorum. Kader mahkumu olan Lee hakkında bilgileri oyun ilerledikçe öğreniyoruz. Bu arada, kıyametten yani zombi buhranının henüz başlamadığı anda giriş yaptığımız oyun, yavaş yavaş sizi kıyamet sonrasına sevk ediyor. Bu zorlu anları şefkat sevgisi kalbime işleyen sevimli, afacan ve aynı zamanda zeki Clementine adındaki bir kız çocuğu ile atlatıyoruz.

Dakikalar ilerledikçe neler olduğunu idrak edip Lee’nin yerine kendimizi koymaya başlıyoruz. Kendimiz, Clementine ve ileriye dönük bize yararı olacak kişiler üzerinde seçim yapıyoruz. Belki bu ‘ileriye dönük’ hususu 2 sezondur izlediğim dizinin bir etkisi olabilir. ‘Lan oğlum keşke yapmasaydın.’ dediğim seçimleri bizzat oyunda ben yapabiliyorum, bu çok hoş bir şey. Hemen karakterleri tahlil edip, çoğu zaman duygusal ama yeri geldiğinde de mantıklı seçimler yapıyorum. Velhasıl oyunun ağır basan yanı ciddi anlamda seçimlerinize bakıyor, altını çizelim.

Durum değerlendirmesi, bir sonraki sahnede yararınıza olacak seçimler, diyaloglar, bulmacalar, beklenmedik zombi saldırıları, karar anları derken ilk bölüm için yaklaşık 3 saatin sonunda dizi gibi oyunun da yeni bölümünü bekler şekilde buldum kendimi.

Sırlar Açığa Çıkıyor

Spoiler vermemek için kendimi baya kasıyorum bilesiniz. The Walking Dead Video Game’de yeni sezonunu büyük bir heyecanla beklediğim dizideki ve henüz bakmaya fırsat bulamadığım çizgi romanda yer alan bazı karakterler karşımıza çıkıyor. Hatta bu karakterler aynı zamanda oyundaki kader arkadaşlarımız oluyorlar. Örneğin Glenn ve Hershel… Özellikle benim gibi dizi üzerinden bu farklı zombi evreniyle tanışan kişiler, ‘Glenn neden Atlanta’da?’ veya ‘Hershel neden somurtkan bir moruk?’ sorularının cevabını buluyor. Hatta bu önemli karakterlerin dizideki rollerini adeta biz dağıtıyoruz hissiyatına dahi kapılıyoruz.

Yayınlanmasını beklediğim Starved for Help, Long Road Ahead, Around Every ve No Time Left adlı diğer dört bölümde de yine tanıdık birçok yüz göreceğimize eminim.

Sadece bilinen karakterlerin sırları açığa çıkmıyor! Lee Everett başta olmak üzere diyalogları zorlamamız sonucunda birçok karakterin de geçmişini öğreniyoruz.

3 Yorum

  1. onur_

    Ben de çok beğendim oyunu. Beklediğimden de çok farklı çıktı. Telltale’i bilsem de böyle Left4Dead çakması birşey beklemiştim. Şaşırdım açıkçası Devamını bekliyorum merakla. Dizi zaten şahane 😀

  2. fatih

    Seçimler arttıkça insan düşünmeden edemiyor ulen şurda şunu değil de bunu kurtarsaydım nolurdu diye. Fakat durağan gibi görünmesine rağmen sürükleyici bir oyun. Fakat epsiodeler uzun olsaymış iyiymiş.

Bir cevap yazın