The Sims 3

Karakter Oluşturma Bölümü

Önceki oyuna göre pek yabancılık çekmeyeceğimiz bir girişle oyuna başlıyoruz. İlk önce simimizi oluşturmamız gerekiyor. Fakat isterseniz hazır simleri seçip oyuna başlayabilirsiniz. Sim oluşturma bölümü her zamanki gibi yerinde, zorlanmıyorsunuz. Rahatça siminizi oluşturuyorsunuz. Bu bölüme gelen ve göze batan en büyük yenilik Traitsler yani kişisel özellikler. Yaklaşık yetmiş tane kişilik özelliği bulunuyor. Simimize bu özelliklerden öne çıkan (size göre) beş tane seçebiliyoruz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus var: Bu özelliklerin gelişi güzel dağıtılmaması lazım. Oyunun kilit noktası burası olmuş diyebiliriz. Seçtiğimiz beş kişisel özellik genel, ruhsal, fiziksel, sosyal ve yaşam şekli olarak sınıflandırılmış. Burada seçilecek özellikler ileride kuracağınız aile ve doğacak çocuklara kadar oyunu etkiliyor. Örneğin ben kendi simimi genel/cesur, ruhsal/sanat sever, fiziksel/atletik, sosyal/dost canlısı ve yaşam şekli/mükemmeliyetçi olarak oluşturdum. Yetmişin üzerinde kişisel özellik ve sıralamalarının farklı başlıklar içerinde yer almasından dolayı oyunda size benzeyen birini bulmak oldukça zor oluyor. Bu da doğal olarak gerçekçiliği artırıyor.

Uzun uğraşlar sonucu güzel ve özgün simler ortaya çıkıyor. Aksi taktirde istikrarlı bir tip yaklamanız zor.

Uzun uğraşlar sonucu güzel ve özgün simler ortaya çıkıyor. Aksi taktirde istikrarlı bir tip yaklamanız zor.

Kıyafet çeşitliliği şimdilik az ama bu azlığın bir nedeni var. Artık kıyafetlerdeki desenleri kendimiz belirleyebiliyoruz. Aynı şekilde saçların renk tonlamalarını da ayarlayabiliyoruz.

Sim oluşturma ekranındaki son ve göze batan diğer özelliğimiz ses tonları. Simlerimiz oluşturduktan sonra üç farklı Simlish aksanını seçiyor ve bu aksanı istediğimiz gibi tonlayabiliyoruz.

Yaşadığımız Çevre ve Evimiz

Önceki oyunlarda olduğu gibi simimizi oluşturduktan sonra oyuna başlıyoruz. Dayalı döşeli bir ev satın alıyoruz, olmadı boş bir evi dolduruyoruz ya da arazi alıp her şeye sıfırdan başlıyoruz. Buradaki yenilik kıyafetlerde olduğu gibi neredeyse her yere kendi istediğimiz desenleri nakşetmemiz. Önceden ev ve diğer etkileşime geçtiğimiz mekanlar arası gidiş gelişler yükleme ekranı ile gerçekleşirdi. Şimdi ise özgür şekilde kasabamızda özgürce dolaşabiliyoruz. Bu oyunun en büyük yeniliklerinden bir tanesi.

Sunset Valley işte böyle bir yer. Metropol değil ama önemli yapılara sahip.

Sunset Valley işte böyle bir yer. Metropol değil ama önemli yapılara sahip.

Bizden bağımsız yaşayan bir kasaba var. Evlenenler, parti verenler, alış veriş yapanlar, ziyaretler, toplantılar, balık tutanlar ve yazmadığımız birçok şey biz olmadığımız halde gerçekleşiyor. Süreç böyle devam ederken ölümler ve doğumlar gerçekleşiyor, insanlar yaşlanıyor. Fakat istersek bu yaşlanma sürecini kapatabiliriz. Ek olarak biz oyunu kapasak da şehir yaşamaya devam ediyor. Gene istersek bunu da kapatabiliyoruz.

Bu kadar az yenilik olamaz dediğinizi duyar gibiyim, ancak böyle değil bir çok irili ufaklı yenilik var ancak göze batanları yukarıda sıralamaya çalıştım. Gerisini zaten sizler oyunca keşfedeceksiniz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

4 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Simini kaydediyorsun. Sonra kasaba görünüyor, alt sağ köşeden kendi simini seçiyorsun, beğendiğin bir evi veya arsayı alıp yerleştiriyorsun. Evin içine bakmak istiyorsan da simi seçmeden önce eve tıklıyorsun.

Bir cevap yazın