The Sims 3

Piyasaya sürüldüğü günden beri en çok satılan (bazı istisna dönemler dışında) oyunlar listesinin başında yer alan, herkesin oynamıyorum deyip evde başında sabahladığı, kitlesinin bir türlü canlı gözle görülmediği ve değerinin anlaşılamadığını düşündüğümüz The Sims üzerine konuşacağız. 2000 yılından itibaren istikrarlı bir şekilde devamlılığını sürdüren The Sims serisinin yeni oyunu piyasaya sürüldü.

The Sims 3

Her şey bir yana bu düzenin değişmesini istemiyorum. Will Wright abimize teşekkür ediyoruz. O olmasaydı EA Games bünyesinde çıkan ve oyun tarihine adını yazdıran projeler gerçekleşmeyecekti. Ayrıca bir teşekkür de The Sims serisi oyunlarını alanlara gidiyor. Yazının ilerleyen bölümlerinde bu konuya daha geniş değineceğim.

Yapay bireyler oluşturup yaşantılarını kontrol ediyoruz. Baba, anne, ağabey, abla veya dede oluyoruz. Bu bireyler “Sim” diye adlandırılıyor. Simler birbirleriyle iletişim kurarken Simlish diye Orc’caya benzeyen ancak daha kibar seslendirilmiş anlaşılmayan bir dilde konuşuyorlar. Yönettiğimiz simlerimizin kaderlerini biz belirliyoruz. Simlerin yaşayacakları ev, evin içindeki eşyalar, simlerin kişisel özellikleri ve sosyal yaşantıları tamamıyla bizim seçimlerimiz dâhilinde gerçekleşiyor. Kısacası The Sims eşi benzeri olmayan hoş bir yaşam simülasyon oyunudur. Ek paketleri ile zilyon çeşit eşya, kıyafet ve içerikle zenginleşen oyun halen büyük bir zevkle ve sevgiyle oynanmaktadır.

Dünyanın en çok oyuncusuna sahip World of Warcraft oyunun ülkemizde hatırı sayılır bir kitlesi var. Öyle ki oyunun çıkacağı günden önce satış noktaları önünde kuyruklar oluşuyor ve trafik kitleniyor. Ama gelin görün ülkemizdeki WoW’un sever sitesi ile The Sims’in sever sitesi istatistiksel açıdan karşılaştırıldığı zaman The Sims kitlesinin gözle görülür bir farkla önde olduğu görülüyor.

Kavga çıkar mı? Bence çıkar. Ne de olsa Amerikan kültürü.

Kavga çıkar mı? Bence çıkar. Ne de olsa Amerikan kültürü.

The Sims’i oynayan biri için The Sims 2 uç nokta bir oyundu. The Sims’den ikinci oyuna geçiş süreci içerisinde oyuncular yüzlerce değişen öğe, yeni grafik motoru, The Sims’de olmayan içerikler ve daha nice güzellikler ile karşılaştı. İlerleyen yıllarda ise ikinci oyuna bir sürü ek paket çıkartıldı. University, Nightlife, Open for Business, Pets, Seasons, Bon Voyage, FreeTime ve Apartment Life The Sims 2 için çıkan genişleme paketleridir. Genişleme paketlerinin yanı sıra gene içerik zenginleştirici olarak adlandırdığım 10 tane Stuff Pack gene The Sims 2 için yayınlanmıştır. Kısacası The Sims severler işte böyle şımartıldı.

Yaklaşık bir buçuk sene önce yazımızın konusu olan The Sims 3 duyurulmuştu. Bu duyuru ile oyuncular ilk oyunların tecrübesi ile dolmuş, yeni grafik motoru ve gene görülmemiş yenilikler içeren bir oyun beklemeye, hayal etmeye başlamıştı. Ancak yayınlanan resimler ve videolar bu hayallerin suya düşmesine vesile oldu. Açılan anketler ve istişare konuları artmaya başladı. Bende dışarıdan şöyle “hayatımda oyunu oynamayıp, oyun hakkında bu kadar yorum yapan bir kitle görmedim.” diyordum. Nihayet oyun çıktı bakalım ne gibi yenilikler var?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

4 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Simini kaydediyorsun. Sonra kasaba görünüyor, alt sağ köşeden kendi simini seçiyorsun, beğendiğin bir evi veya arsayı alıp yerleştiriyorsun. Evin içine bakmak istiyorsan da simi seçmeden önce eve tıklıyorsun.

Bir cevap yazın