The Linux Foundation: Microsoft Köpek Yavrusu Gibi

The Linux Foundation, “artık onları (Microsoft’u) pek önemsemiyoruz. Eskiden en büyük rakibimiz Microsoft’tu, ama şimdi tekme yiyen köpek yavrusunu gibiler.

Linux PenguenWindows’un dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olduğunu düşünebilirsiniz, ama büyük resime baktığımız zaman durum biraz farklı. Aslında ufak bir hobi olarak başlayan Linux, bugün dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi.

Evet, masaüstü ve dizüstü piyasasında Microsoft hala açık ara en gözde oyuncu, ama piyasanın geri kalan kısmına baktığımız zaman hep Linux’i görüyoruz. Aslında Linux’in Microsoft’tan çekindiği günler geride kaldı, Linux Foundation’dan gelen son açıklamalara bakarsak, asıl Microsoft’un durumu kötü.

Network World’e konuşan Linux Foundation yönetici müdürü Jim Zemlin, “artık onları pek önemsemiyoruz. Eskiden en büyük rakibimiz Microsoft’tu, ama şimdi tekme yiyen köpek yavrusu gibiler” diyor.

Köpek Yavrusu OyuncakBundan 20 yıl önce Linus Torvalds tarafından bir hobi olarak geliştirilen Linux, 20 yıl sonra iş dünyasını şekillendiriyor.

“20. yılımızda nereden geldiğimizi hatırlatmakta fayda var” diyen Zemlin, sözlerine şöyle devam ediyor “Linux Helsinki’de bir üniversite öğrencisinin hobisi olarak başladı, ama bugün global ekonominin %70’i Linux çatısı altında yürütülüyor. Facebook, Google, Amazon gibi internet trafiğinin önemli oyuncuları Linux kullanıyor”

Zemlin, buna ilaveten Android, Chrome OS ve WebOS gibi pazarda bulunan önemli işletim sistemlerinin de Linux kaynaklı olduğunu hatırlatıyor.

“Masaüstü ve dizüstü pazarı hariç diğer tüm işletim sistemi pazarlarında Linux’in birinci olduğunu söyleyen” Zemlin, “iyi haber şu ki, PC’nin önemi her geçen gün azalıyor ama Linux’in güçlü olduğu alanların önemi artıyor” diyor.

Sadece biz rakiplerimize çatmıyoruz ya 🙂

5 Yorum

 1. CodeMachine

  Microsoft fanı değilim ama bu gidişle olacam. arkadaş el insaf, microsoftun linux rakibi, google rakibi, yahoo rakibi, apple rakibi, sony rakibi, nintendo rakibi, android rakibi, oracle rakibi, php rakibi, borland rakibi, java rakibi, open office rakibi. Millet tek rakip ile uğraşırken adamlar elli cephede birden savaşıyor. Microsoft çok yönlü bir firma, işletim sisteminden, sunucu sistemlere, veritabanı yönetim sistemlerinden, uygulama geliştirme dillerine, oyun konsollarından mobil konsollara, arama motorlarından ofis uygulamalarına hemen hemen bilişim sektörünün her alanında (başta tabiki para kazanmak var) bizim hizmetimizde. Kim ne derse desin bence yüzyılın iş adamı bill amcadır, adam resmen ortalığı kasıp kavurmuş. Kim ne derse desin microsoft forever.Adamların server işletim sistemleri hayvan gibi pahalı, yetmiyormuş gibi her özelliğe eşek yüküyle para istiyor ama adam yapmış demekki millet o paraları veriyor.

  Edit: piyasada kazık yemeye alışmış tonla apple fanı ve kodlama bilmeden açık kaynak kod savunan insanlar olduğu için bu yorumum eksi rekoru kırar sanırım.

  • KınıX

   @CodeMachine;
   Herkesin bir rakibi var, microsoftun bir sürü demişsiniz. Yanlıştır efendim. Size öyle gelmesinin tek sebebi var; microsoftun yürüttüğü tekelcilik politikası.

   Aldığınız her pc’den microsoft çıkmasaydı, yapılan her oyun directx ile yapılmasaydı, okulda verilen ödevler microsoft office üzerinden istenmeseydi, arkadaşlarınızın hepsi msn kullanmasaydı; gerçekten microsoftun yine de bu kadar iyi bir firma olabileceğini düşünüyor musunuz?

   Ama microsoft bir kere sizin gibi bilgisizce “hacı adı bu kadar duyulmuş, bi de tonla paraya alıyoruz, kesin iyidir” diyen insanlar yüzünden piyasaya tutunmuş olan bir firma.

   Windows’tan mı bahsediyoruz? Windows’ta olan hangi özellik daha önce yoktu? Çalıntı özellikleri biraz yamayarak sunsa bile nedense insanlara “Oooo, lan microsoft yaptı bunu ilk kez” izlenimi uyandırtıyor firma. Öyle bir önyargı bırakmış ki insanların içine…
   DirectX mi? OpenGL ile 2 oyun çıkartsın firmalar, bak 2 aysonra OpenGL’deki kaliteye yetişebiliyor mu DX. Zatne dx kadar sistemi kasan başka bir grafik sistemi olamaz. Konu hakkında biraz bilgin varsa ne dediğimi az çok anlarsın.

   Ne söyleysen söyle, önyargıları bir kenarıya bırakıp adam gibi inceleyen ve bilgisayardan az çok anlayan hiç kimse Microsoftu savunamaz bence.

   Ha gelelim kodlama bilmeden açık kaynak kodu savunma konusuna…
   Özgür yazılım sadece senin alıp kodlarını değiştirmen demek değildir. Hiç açık kaynak kodlu yazılım kullandın mı bilmem ama diğer yazılımlara göre daha sık güncelleme çıkartırlar. Sebebi ne biliyor musun; kodları herkes gördüğü için geliştirilemsi daha kolaydır. Microsoftun kapalı programlarını ise sadece kendi mühendisleri inceler, bir sorun varsa bile denk gelmedikleri sürece farketmezler.
   Yani özgür yazılım demek; açıkların daha hızlı kapanması, gelişmelerin daha hızlanması demektir.

   Apple’a da söyleyecek bir şeyim yok. Microsoft 1, apple 2. İkisinden de zerre haz almam, mecbur kalmazsam hiç bir ürününü de kullanmam zaten. Sizin yorumunuzun eksi rekoru kırmasının sebebi o editinizde belirttiğiniz insanlar değil, sizin bilgisizce önyargılarınız olacaktır.

   • LORDTEK

    Linux dağıtımlarından birini kullanan birisiyim…
    İnsanlar senin düştüğün hataya hep düşüyorlar. “Hangisi daha iyi?” olarak sorarsan çıkmaz sokağa düşersin ki geçmişte bu çok tartışıldı…
    Önemli olan amaca hizmet etmesi. Bilgisayar kullanıcılarının çoğu bu alanda zayıf. Windowsu kurup birkaç programı da ileri ileri diyerek kurduğunda mutlu olabiliyor. Hangisi iyi? Bu büyük yığına linux daha iyi gel dersen jre’yi nasıl kuracağım, ekran kartımı tanımıyor, faremin üçüncü tuşu çalışmıyor denir ve insanlık bilgisayardan soğur. Mühim olan amaca hizmet etmesi. Olaya tek cepheden bakınca “anlamayanlar da ubuntu kullansın” der geçersin ama sorun hala oradadır ve asla yok edemeyeceksin.
    Bir insanın sağlıklı düşünce yapısana sahip olduğu nasıl belirlenir? İnsanlığın geneli gibi bir düşünce yapısına sahip olmasıyla. Yoksa farklı (daha önde veya geride) olması onu sağlıksız kılar.
    Aynı şekilde yapılan ürün herkese hitap etmiyor bu işlere yatkın kişilere daha uygun geliyorsa linux linux olmaya ve ms de ms olmaya devam edegelecektir.
    Aslında durumun herkes farkında ama kendine tarafına yontmaya çalışıyor. MS yaptığı herşeyde kolaylaştırmak uğruna ağırlaştırma yoluna gidiyor. Veritabanından web sunucu uygulamasına, grafik dilinden işletim sistemine… Bunun nedeni ticaridir. Kolay olsun gerisini donanım halleder yöntemi kullanıcıların çoğu tarafından satın alınan tercih edilen yöntemdir. MS yüklü gelen bilgisayarlar ve dizüstüler format yasaklı gelmiyorlar. Kullanıcılar windowsu kullanmaya devam ediyorlar. Linux insanlığa daha çok hitap eden daha ileri ve daha kolay olsaydı insanlar format atıp linux kurarlardı. Ama buna girişenlerin çoğunun durumu ortada.
    Sunucu pazarı zaten profesyönellerden oluştuğundan linux orada sorun olmuyor. Ama masaüstü için (10 yıl sonra windows kalmayacak) söylenen sözler on yıllar boyunca söylenmeye devam edegelecek. Nedeni basit: MS ürününü satabilmek için zaten linux’tan hep bir adım ötede kolay ve basitlik sunacaktır. Çünkü ticaret bunu gerektirir. Linux sistemleri ise hep bugüne kadar olduğu gibi kolaylık ön planda olmayacaktır. Aynı “sanat toplum için mi yoksa sanat için mi” sorusu gibi. MS burada sanatı halk için yapmak zorunda (ticari nedenler), linux ise sanatı sanat için yapmaya devam edecek.
    Tekrar asıl noktaya geliyoruz: Tercihi belirleyen unsur amaca hizmet etmesidir…

 2. Yusuf Ali Bozkır

  CodeMachine windows ile kendini neden sınırlayasın ki?
  Bu yazı gerçekten güzel bir yazı olmuş. Kişisel bilgisayarlarda gerçekten windows çok önde olabilir sen diyorsun ki sunucuda para istediği için bu kadar linux kullanılıyor kişisel bilgisayarlar için para almıyor mu? Yeni bilgisayar alan kişiler windows yüklü geliyorsa freedos’undan en az 200 tl daha pahalı olmuyor mu?
  Windows basit bilgisayar kullananların %95’ide işte oyun oyniyim sörf yapiyim diye uğraşıyor windows’un sınırlarının dışına çıkma gereği duymuyor böyle oluncada farkında olmadan 200tl veriyor 🙂

Bir cevap yazın